كشاورزی و دامپروری

افزایش واردات و کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی،در حالی که بر اساس برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی باید حدود ۶۰ هزار تن گوشت قرمز در سال گذشته وارد می‌شد، میزان واردات این محصول بیشتر از این برنامه شد و به بیش از ۱۰۰ هزار تن رسید.

سال گذشته حسن رکنی – معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام – بارها از کنترل و کاهش واردات گوشت قرمز در کنار افزایش صادرات دام زنده در راستای تعادل‌بخشی به دامپروری خبر داده بود اما این برنامه‌ریزی گویا محقق نشد.

چرا این مقام مسئول سال گذشته در نشستی خبری در این زمینه اظهار کرد:طی پنج سال آینده درصددیم توازون بخش دامپروری در کشور را مثبت کنیم و در این راستا واردات گوشت قرمز نیز از حدود ۱۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۲ به حدود ۶۰ هزار تن در سال گذشته کاهش یافته که در صددیم امسال کمتر از پارسال گوشت قرمز به کشور وارد شود.

اما بر اساس آمار رسمی منتشر شده سال گذشته ۱۰۰ هزار و ۲۰۰ تن گوشت قرمز به ارزش ۴۲۵ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار از کشورهای مختلفی مانند چین، آلمان، استرالیا، امارات، برزیل، ترکیه، عمان، هلند و … به کشور وارد شده که از نظر وزنی ۴۴.۸ درصد و از نظر ارزشی ۲۰.۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش را تجربه کرده است.

کاهش حدود ۱۷ درصدی گوشت وارداتی ۱۴ هزار تومانی!

کاهش قیمت گوشت قرمز در سال گذشته یکی دیگر از نکات جالب توجه است، چرا که بر اساس آمار رسمی واردات هر کیلوگرم گوشت قرمز ۱۶.۹ درصد نسبت به سال ۱۳۹۳ ارزان‌تر شده و حتی اگر میانگین ۳۴۵۰ تومانی نرخ ارز آزاد در سال گذشته معیار محاسبه قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز وارداتی قرار دهیم، می‌توان گفت این محصول برای وارد کنندگان نهایتا کیلویی ۱۴ هزار و ۶۴۰ تومان تمام شده است که البته گوشت قرمز منجمد در سال گذشته و حتی ایامی مانند شب عید و ایام نوروز امسال کیلویی حدود ۲۰ هزار تومان بسته به مصوبه هر استان از سوی شرکت پشتیبانی امور دام عرضه شده است.

در میان فروشندگان گوشت قرمز منجمد به ایران، برزیل با صادرات بیش از ۵۸ هزار تن انواع گوشت قرمز جایگاه نخست را در بازار این محصول وارداتی با سهمی معادل ۵۸ درصد دارد که البته طی سال گذشته که ایران در پی توافقات هسته ای کشورهایی مانند استرالیا را که در سال های قبل از تحریم نیز یکی از منابع تامین پروتئین دامی ایران به شمار می‌رفت، به جمع وارد کنندگان گوشت قرمز اضافه کرد به نظر می‌رسد طی سال جاری و سال‌های آینده این کشور سهم بیشتری را در بازار گوشت قرمز از آن خود کند.

علی اصغر ملکی با بیان اینکه قیمت گوشت گوسفندی در ۲ ماه اخیر کیلویی ۴ هزارتومان ارزان شده است، اظهار داشت: درحال حاضر قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه با کیفیت عرضه به مغازه‌دار بین ۲۶ تا ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان و عرضه به مشتری ۳۰ هزارتومان است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه در حال حاضر بازار این نوع گوشت شرایط خوبی دارد، افزود: با توجه به گرمای هوا و عرضه زیاد دام پیش بینی نمی‌شود طی روزهای آتی و در ماه مبارک رمضان با افزایش قیمتی در این زمینه روبرو شویم.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا