صنعت، معدن، تجارت

پرداخت وام‌های ۶میلیونی خریدلوازم خانگی/چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟

رئیس گروه لوازم خانگی در وزارت صنعت، معدن و تجارت و نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی ایران جزئیاتی از طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی را اعلام کردند.

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی،طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی از مهر ماه سال گذشته در کشور کلید خورد که طبق اعلام مسوولان مربوطه هدف اصلی این طرح خروج از رکود و تحریک کنترل شده بازار لوازم خانگی بوده است.

حال پس از گذشت حدود سه فصل از اجرای این طرح دو مقام مسوول جزئیاتی از این طرح را اعلام کردند.

همچنین بخوانید

رئیس گروه لوازم خانگی در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته است: بازپرداخت اقساط طرح خرید کالای ایرانی ۲۴ ماهه و سود تسهیلات ۱۲ درصد تعیین شده است.

فرشید شمس در این مورد به رادیواقتصاد اظهار کرده است: چهار هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به طور مساوی بین سه بانک ملی ، صادرات و رفاه تقسیم شده تا به یک میلیون و ۵۰ هزار نفر کارت اعتباری خرید کالا ارائه شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه بازپرداخت اقساط طرح خرید کالای ایرانی ۲۴ ماهه و سود تسهیلات ۱۲ درصد است، افزود: میزان سقف این تسهیلات شش میلیون تومان تعیین شده است.

وی افزود: بانک صادرات ۳۵۰ هزار کارت اعتباری خرید کالای ایرانی مربوط به سازمان بازنشستگی خدمات کشوری، بانک ملی کارت اعتباری ۳۵۰ هزار نفر از کارکنان، مستمری بگیران و بازنشستگان آموزش و پرورش و بانک رفاه کارت اعتباری خرید ۳۵۰ هزار نفر از مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی صادر خواهد کرد.

شمس اظهار کرد: با اجرای این طرح تولید کنندگان لوازم خانگی ، شیمیایی و سلولزی، کالای خواب، نساجی، معدنی ، برق و الکترونیک جانی دوباره خواهند گرفت و چرخ این واحدها با شدت بیشتری خواهد چرخید.

این مقام مسوول در وزارت صنعت افزود: به جهت اجرای طرح خرید کالای ایرانی ۹ هزار و ۲۰۰ پوز نمایندگی و ۱۵ هزار قلم کالا در رده های مختلف اعم از لوازم خانگی، شیمیایی و سلولزی، کالای خواب، نساجی، معدنی ، برق و الکترونیک در سامانه این طرح به ثبت رسیده است.

شمس از مشارکت ۱۴۰ واحد تولیدی در طرح خرید کالای ایرانی خبرداد و افزود: این واحدها از بهترین تولیدکنندگان کشور هستند.سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس سند راهبردی که در بخش خانگی دارد تعمیق عمق ساخت داخل است.

همچنین در همین مورد نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی ایران گفته است: تاکنون تنها به ۲۰ درصد جمعیت هدف طرح خرید کالای ایرانی، کارت اعتباری ارائه شده است.

مرتضی میری تاکید کرد: سود تسهیلات طرح خرید کالای ایرانی ۱۲ درصد تعیین شده است و بانک ها حق ندارند بجزء دریافت دو هزار تومان بابت صدور کارت، ریالی اضافه‌تر از مردم دریافت کنند.

وی همچنین با اشاره به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت به هر تولید کننده باید یک کد ۱۳ رقمی فروش کالا ارائه دهد، بیان کرد: در حال حاضر کد سه تولید کننده لوازم خانگی باز است و مردم می توانند از کارت اعتباری خرید کنند و بقیه کدها هنوز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به تولید کنندگان تحویل نشده است.

وی در ادامه از مردم خواست برای خرید کالای ایرانی شتاب و عجله نکنند تا تمامی کدهای تولیدکنندگان باز شود و همچنین مردم با مراجعه با سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه و کالای مدنظر خود را انتخاب کنند.

میری از عدم درج قیمت کالا در سایت وزارت صنعت انتقاد کرد و افزود: این نقیصه باید هرچه سریعتر برطرف شود تا مردم با آگاهی و برنامه ریزی بهتری نسبت به خرید کالا مبادرت ورزند.

وی در ادامه از ایجاد سامانه ارتباطی برای اطلاع رسانی و پاسخگویی به سئوالات و اظهارنظرهای مردمی در خصوص اجرای طرح خرید کالای ایرانی تاکید کرد.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا