امور زیربناییراه و ساختمان

سر بریدن اقتصاد کشور به دست مسکن مهر

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، دولت قبل، اقتصاد کشور را در بی‌برنامگی اجرای مسکن مهر به دست توفان‌هایی همچون تورم ۴۰.۴ درصدی سپرد.

نبود طرح‌های جامع برای ساماندهی بخش مسکن طی بیش از سه دهه گذشته نه تنها گرفتاری‌هایی را برای هر دو طرف عرضه و تقاضای مسکن ایجاد کرده بلکه با توجه به ارتباط پیشین و پسین مسکن با سایر بخش‌های اقتصادی، رکود ادواری بخش مسکن بر رونق و اشتغال سایر بخش‌ها نیز تاثیر منفی گذاشته است.

هر دولتی که در سه دهه اخیر بر سر کار آمده قطعا برنامه‌ای برای بخش مسکن داشته اما به نظر می‌رسد حداقل بخشی از این برنامه‌ها بدون در نظر گرفتن مبانی مهم عرضه مسکن از جمله تعداد مورد نیاز، متراژ مورد تقاضا و نیازسنجی بر اساس پراکندگی‌های جغرافیایی و طبقاتی بوده است. نمونه بارز چنین بی‌برنامگی بین سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۱ رخ داد که عدم نیازسنجی از طرح‌های مسکن مهر در تشدید مازاد ۳.۶ میلیونی عرضه مسکن تاثیرگذار بود تا جایی که هم‌اکنون ۲۰ میلیارد دلار سرمایه کشور در بخش مسکن‌های خالی راکد مانده است.

همچنین بخوانید

اما تعداد کل واحدهای مسکن مهر ۲ میلیون و۲۲۰ هزار واحد بوده که از این تعداد یک میلیون و ۸۶۵ هزار واحد افتتاح و به متقاضیان واگذار شده است. یعنی ۱۶ درصد از کل این واحدها در گردنه مشکل دار این طرح نیمه متوقف باقی مانده و تقریبا تمام واحدهای نیمه تمام که هنوز به مرحله افتتاح نرسیده‌اند عمدتا یکی از سه نوع خدمات زیر بنایی شامل آب، برق و فاضلاب را ندارند. به طور مثال با این‌که مسکن مهر پردیس تقریبا کامل است، مورد تایید نبودن بهداشت آب این مجموعه مانع افتتاح آن می‌شود.

از سوی دیگر، به گفته کارشناسان چاپ ۵۰ هزار میلیارد تومان پول بدون پشتوانه برای ساخت مسکن مهر شوک‌هایی را به سایر بخش‌های اقتصادی وارد کرد. تزریق چنین پولی به اقتصاد کشور که گفته می‌شود تا کنون بی‌سابقه بوده، نه تنها ارزش پول ملی را در مقابل دلار ضعیف کرد و آن را به یک سوم رساند بلکه تورم ۴۰.۴ درصدی را دامن زد. چاپ پول و انتشار آن در جامعه تقاضا برای کالاهای دیگر را بالا برد و از سوی دیگر عرضه را دچار مشکل کرد تا جایی که مسکن هم از این بلبشو بی‌نصیب نماند و یک بار دیگر در سال ۱۳۹۱ با جهش قیمت مواجه شد و برای سومین بار پس از انقلاب اسلامی (سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶ و ۱۳۹۱ ) به رکود برخورد کرد.

قربانی شدن اقتصاد کشور به دست مجریان مسکن مهر تنها با هدف و انگیزه‌ی تامین مسکن برای اقشار ضعیف صورت گرفت؛ اقشاری که قطعا بیش از سایر دهک‌ها از تورم ناشی از اجرای این طرح ضربه دیدند. به مفهوم دیگر مسکن مهر شاید به ۱۰ درصد اقتصاد کشور کمک کرد و به ۹۰ درصد آسیب رساند.

بی برنامگی تاریخی دولت قبل در ورود به مسکن مهر، مسوولان دولت یازدهم را به قدری از دخالت مستقیم در ساخت و ساز ترسانده که هنوز پس از گذشت حدود سه سال از روی کار آمدن دولت، خبری از اجرای طرح مسکن اجتماعی نیست؛ چرا که دولت قصد دارد پروژه مسکن اجتماعی را از محل برگشت تسهیلات مسکن مهر و سایر منابع بانکی در گردش اجرا کند.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا