بانک و بیمهطلا و ارز

رشد طلا در سایه افت دلار/ هر اونس ۱۲۱۴ دلار

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، در معاملات روز پنجشنبه، در پی انتشار آمار قوی اقتصاد آمریکا و بالارفتن شانس افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک، دلار تضعیف شد و قیمت طلا اندکی رشد کرد.

روز گذشته و با انتشار آمار تولید کارخانجات آمریکا که نشان از سومین ماه متوالی گسترش این بخش می داد قیمت طلا کاهش یافته بود. هر اونس طلا در معاملات امروز با رشدی ۰.۲ درصدی یکهزار و ۲۱۴ دلار و ۳۰ سنت معامله شد.
شاخص دلار که این واحد پولی را در برابر شش ارز اصلی دیگر بررسی می کند با افتی ۰.۲ درصدی در روز پنجشنبه مواجه شد. دلار ضعیف‌تر موجب ارزان‌تر شدن طلا برای دارندگان ارزهای دیگر می‌شود.
پس از اظهار نظر مقامات فدرال‌رزرو از جمله جانت یلن مبنی بر این که افزایش نرخ بهره ممکن است زودتر از انتظارات در سال جاری انجام شود، این فلز گرانبها در هفته‌های اخیر با افت مواجه شده است.
ادوارد میر تحلیلگر اف‌سی‌استون اعلام کرد: « ما انتظار داریم که فدرال‌رزرو در ماه ژوئن یا جولای نرخ بهره را افزایش دهد و این اقدام می‌تواند طلا را به کف قیمتی خود نزدیک کند.»

طلا به نرخ بهره حساس است، به طوری که افزایش نرخ بهره هزینه فرصت نگهداری این دارایی بدون بهره را بالا می‌برد.
سرمایه‌گذاران در انتظار سرنخ‌های معاملاتی از آمار اشتغال بخش خصوصی آمریکا در ماه می هستند که قرار است در ادامه روز جاری منتشر شود.
وانگ تائو تحلیلگر تکنیکال رویترز اعلام کرد: « طلا احتمالا به سطح ۱۱۹۹ دلاری ثبت شده در سی‌ام ژوئن باز خواهد گشت، این در حالی است که در شکستن سطح مقاومتی ۱۲۱۹ دلاری ناکام بوده است. از نظر ما سطح ۱۲۰۰ دلاری کف قیمتی طلا نخواهد بود. قبل از کنفرانس فدرال‌رزرو در ماه جولای، طلا می‌تواند سطوح ۱۱۳۰ یا ۱۱۴۰ دلاری را لمس کند.»

روز چهارشنبه دارایی‌ها در SPDR، بزرگترین صندوق معاملاتی طلا با رشدی ۰.۲۴ درصدی به ۸۷۰.۷۴ تن رسید که بیشترین مقدار از نوامبر ۲۰۱۳ بوده است.
در میان فلزات گرانبهای دیگر، هر اونس نقره با ۰.۱ درصد افزایش ۱۵ دلار و ۹۵ سنت معامله شد. نقره با ثبت قیمت ۱۵ دلار و ۷۷ سنتی در روز چهارشنبه پایین تری سطح خود را از ۱۲ آوریل تجربه کرد.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا