خودروصنعت، معدن، تجارت

ال‌۹۰ ایران‌خودرو به صرفه‌تر است یا سایپا؟

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، دو شرکت بزرگ خودروساز کشور برای پیش‌فروش خودرو ال۹۰ نرخ‌های سود و انصراف متفاوتی را به مشتریان پیشنهاد کرده‌اند تا آنها با توجه به نر‌خ‌های سود و شرایط پیش‌فروش یکی از ال۹۰‌های ساخت سایپا یا ایران‌خودرو را برای خرید انتخاب کنند.

بررسی تعیین نرخ سود مشارکت و انصراف از سوی دو خودروساز بزرگ کشور بر سر پیش‌فروش ال۹۰ نشان می‌دهد، این دو شرکت ال۹۰ را با نرخ های سود مشارکت و انصراف متفاوتی به مشتریان پیشنهاد کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، ایران خودرو، ال۹۰ تولیدی خود را که در خطوط نیمه اتوماتیک به تولید می‌رساند، در چهار روش پیش فروش کرده و آن را در مرداد و شهریور با نرخ سود انصراف ۲۲ درصدی و نرخ سود مشارکت ۲۴ و ۲۵ درصدی به مشتریان خود واگذار می‌کند.

همچنین بخوانید

این گزارش حاکی از آن است که مشتریان علاقمند به ال۹۰ تولیدی ایران خودرو می‌توانند با پیش پرداخت ۲۰، ۲۳، ۱۴ و ۱۶ میلیون تومان این خودرو را ثبت نام کرده و طی مرداد و شهریور در سه رنگ سفید، مشکی و نقره‌ای تحویل بگیرند.

شرکت رقیب ایران‌خودرو نیز، ال۹۰ های تولیدی خود را که در خطوط تمام اتوماتیک تولید می‌کند با نرخ سودهای مشارکت و انصراف ۲۵ درصدی به مشتریان خود تحویل می دهد این درحالیست که منطق حاکم بر بازار پیش‌فروش‌ها و فروش اقساطی خودرو در کشور، حکم می‌کند نرخ سود مشارکت از نرخ سود انصراف کمتر باشد. حال دومین خودروساز بزرگ کشور با چه منطقی نرخ این دو سود را همسان برای مشتریان در نظر گرفته، سوالی است که ذهن تحلیلگران بازار خودرو را ممکن است به خود مشغول کند.

بر اساس این گزارش، سایپا سعی کرده تا با دریافت مبالغ ۱۰، ۱۵ و ۲۰ میلیون تومانی از مشتریان، آنها را مجاب به خرید خودرو ال۹۰ تولیدی این شرکت کند تا با اخذ مبالغ اولیه کمتر از مشتریان گوی سبقت را از رقیبش برباید.

سایپا نیز به مانند ایران‌خودرو، ال۹۰ های پیش فروش شده را در مرداد و شهریور تحویل مشتریان می‌دهد.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا