انرژی

قیمت نفت ایران به مرز ۴۵ دلار افزایش یافت

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، قیمت نفت خام سبک و سنگین ایران در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ٢٧ مه (جمعه، هفتم خردادماه) اندکی افزایش یافت و در آستانه ۴۵ دلار قرار گرفت.

قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ٢٧مه (جمعه، هفتم خردادماه) با ٩ سنت افزایش به ۴۴ دلار و ۶٠ سنت رسید؛ میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون ٣۴ دلار و ۵٠ سنت بوده است.

قیمت نفت خام سنگین ایران با ۶ سنت افزایش به ۴٢ دلار و ٣٩ سنت برای هر بشکه رسید، میانگین قیمت نفت سنگین ایران امسال تاکنون ٣٢ دلار و پنج سنت بوده است.

همچنین بخوانید

قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، به ۴۴ دلار و ۶۵ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، ١١ سنت افزایش نشان می دهد.

به گزارش اداره امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، هر بشکه نفت خام دبلیو تی آی آمریکا در هفته منتهی به ٢٧ مه با ۶۵ سنت افزایش، ۴٨ دلار و ۶٨ سنت برای هر بشکه معامله شد.

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال با ١٩ سنت افزایش به ۴٨ دلار و ٧٧ سنت برای هر بشکه رسید؛ همچنین قیمت نفت خام شاخص دوبی و عمان نیز با ۶ و ۵ سنت افزایش به ترتیب به ۴۵ دلار و ۵٢ سنت و ۴۵ دلار و ۶۴ سنت رسید.

حداکثر قیمت سبد نفتی اوپک در سال گذشته، ۶۴ دلار و ٩۶ سنت بود و این در حالی است که این قیمت برای پنج ماه نخست امسال، ۴۵ دلار و ۴٣ سنت بوده است.

انتشار آمار تولید و ذخیره سازی نفت خام در آمریکا توانست قیمتهای نفت خام را تقویت کند. در این شرائط کارگران پالایشگاهها در فرانسه به تغییر قانون کار اعتراض کردند. ناراضیان در نیجریه به تاسیسات نفتی شرکت شورون حمله کرده اند و این حوادث به نگرانی بازار منجر شد.

همچنین در اواخر هفته نیز اعلام شد که میان حراست تاسیسات نفتی درلیبی و گروههای سیاسی درگیری روی داده است. البته هنوز بازار احتمال می دهد که به دلیل وجود مازاد عرضه در بازار، قیمتها دچار ضعف شوند و به محدوده ۴٠ دلار در بشکه بازگردند.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا