خودروصنعت، معدن، تجارت

ادامه روند کاهشی تولید خودرو طی ۲ ماهه امسال/ تشدید رکود بازار خودروسازان

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، روند کاهشی تولید خودرو در دومین ماه سال نیز ادامه یافت به طوری که تولید انواع خودرو در فروردین و اردیبهشت امسال با افت ۲.۸ درصدی همراه شد.

طی دو ماهه اول امسال ۱۵۸ هزار و ۵۷۱ دستگاه خودرو در کشور تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۸ درصد کاهش داشته است.

در این مدت، تولید انواع سواری در کشور به ۱۴۵ هزار و ۹۳۰ دستگاه رسید که افت ۳.۹ درصدی را نسبت به دو ماهه اول سال گذشته نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید

طی فروردین و اردیبهشت امسال ۱۱ هزار و ۳۸۴ دستگاه وانت در کشور تولید شد که برخلاف خودروهای دیگر، نسبت به مدت مشابه سال قبل روند مثبتی را طی کرده و ۲۶.۶ درصد افزایش داشته است.

تولید مینی‌بوس و میدل‌باس نیز در دو ماهه اول امسال با کاهش ۶۰.۸ درصدی نسبت به دو ماهه اول سال ۹۴ به ۲۹ دستگاه رسید.

در مورد تولید اتوبوس نیز باید به کاهش ۶۲.۴ درصدی تولید طی دو ماهه اول سال جاری اشاره کنیم به طوری که تولید این محصول در این مدت به ۵۹ دستگاه رسید.

در این مدت، تولید کامیونت، کامیون و کشنده نیز به هزار و ۱۶۹ دستگاه رسید که با افت ۴۰.۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده است.

* افت تولید خودرو در اردیبهشت

در مورد تولید خودرو طی اردیبهشت امسال نیز باید به افت ۰.۷ درصدی نسبت به اردیبهشت ۹۴ اشاره کنیم، به طوری که در این ماه ۱۰۲ هزار و ۹۲ دستگاه انواع خودرو در کشور به تولید رسید.

تولید سواری در اردیبهشت امسال ۱.۸ درصد نسبت به اردیبهشت ۹۴ کاهش داشته است.

* کاهش ۵.۵ درصدی تولید ایران خودرو

در مورد تولید ایران‌ خودرو طی دو ماهه اول امسال نیز باید به کاهش ۵.۵ درصدی تولید نسبت به دو ماهه ابتدایی سال گذشته اشاره کرد.

طی فروردین و اردیبهشت امسال ۸۰ هزار و ۹۳۱ دستگاه انواع خودرو توسط گروه ایران‌ خودرو به تولید رسید.

همچنین طی ۲ ماهه اول امسال، تولید سواری توسط گروه ایران‌ خودرو به ۷۷ هزار و ۲۳ دستگاه رسید که کاهش ۶.۹ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

تولید انواع خودرو توسط گروه ایران‌ خودرو در اردیبهشت امسال نیز به ۵۰ هزار و ۸۸۴ دستگاه رسید که نسبت به اردیبهشت ۹۴ کاهش ۸ درصدی را نشان می‌دهد.

گروه ایران‌ خودرو در ۲ ماهه اول امسال، افت ۸.۷ درصدی تولید سواری را نیز تجربه کرد و در این مدت ۴۸ هزار و ۳۳۰ دستگاه سواری توسط این گروه صنعتی به تولید رسید.

* رشد تولید سایپا

در مورد تولید گروه سایپا نیز باید به افزایش ۴.۸ درصدی تولید انواع خودرو طی ۲ ماهه اول امسال اشاره کنیم.

در این مدت ۶۲ هزار و ۹۲۴ دستگاه انواع خودرو توسط گروه سایپا به تولید رسید.

در مورد تولید سواری توسط این گروه خودروسازی نیز باید به تولید ۵۶ هزار و ۸۴۰ دستگاه سواری طی ۲ ماهه اول امسال اشاره کنیم که رشد ۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

تولید انواع سواری توسط گروه سایپا در اردیبهشت امسال نیز با رشد ۱۲.۷ درصدی همراه بود و در مجموع، تولید انواع خودرو توسط این گروه صنعتی طی دومین ماه امسال ۱۲.۷ درصد رشد داشته است.

تولید خودرو در حالی طی دو ماهه اول امسال روند کاهشی را شاهد است که اخیراً مصوبه‌ای از طرف شورای رقابت برای افزایش قیمت خودروها صادر شده است، البته با توجه به رکود بازار، این مصوبه تاکنون از طرف شرکت‌های خودروساز به نمایندگی‌های فروش آنها ابلاغ نشده است.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا