بورسبورس اوراق

تقویت ۷۶ پله‌ای شاخص کل بورس/ چرخش بازار سهام روی پاشنه خودروی‌ها

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، معامله‌گران بازار سهام امروز شاهد سبزپوش شدن نماگرهای بازار سهام با افزایش تقاضا در گروه خودرویی‌ها و برخی قطعه‌سازی‌ها بود، بازاری که هم‌چنان به لحاظ حجم و ارزش معاملات، روندی ضعیف را نشان می‌دهد.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۱۶ خردادماه ۹۵ با افزایش ۷۶ واحدی به رقم ۷۶ هزار و ۱۶۰ واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش ۵۹ واحدی عدد ۱۳ هزار و ۸۳۸ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص ارزش شناور با رشد ۲۷۷ واحدی به عدد ۸۵ هزار و ۸۹ واحد رسید.

شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش ۵۸ واحدی عدد ۵۳ هزار و ۲۸۱ واحد را برای خود ثبت کرد که شاخص بازار دوم با افزایش ۱۳۵ واحدی به رقم ۱۶۶ هزار و ۶۱۶ واحد دست یافت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با رشد ۵ واحدی روی عدد ۸۲۰ واحد ایستاد.

براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ایران‌خودرو با ۵۷ واحد، گروه سایپا با ۴۸ واحد و فولاد مبارکه با ۲۲ واحد افزایش، بالاترین تأثیر مثبت را در محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۴۰ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۷ واحد و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی با ۱۲ واحد بالاترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات بورس امروز تهران به بیش از ۲۳۷ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۸۶۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۱ هزار و ۳۸۸ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز، نماد معاملاتی شرکت البرزدارو، آلومراد، کارخانجات تولیدی شهید قندی، پتروشیمی فناوران، شدت مرغاب، حق تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، حق تقدم خرید سهام محورسازان ایران‌خودرو، پتروشیمی مبین، سیمان شمال، سیمان مازندران، کارتن ایران، مواد اولیه داروپخش، لابراتوارهای سینا دارو، سیمان شاهرود، سیمان سوفیان، سیمان فارس، صنعتی پارس مینو، توسعه معادن روی ایران، اوراق مشارکت میدگو، اوراق مشارکت مجد مشهد، اوراق گواهی سپرده عام بانک گردشگری، نفت ایرانول، همکاران سیستم، بیمه نوین از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت بندرعباس، پتروشیمی کازرون و اوراق مشارکت قطار شهری شهردار تبریز و اوراق اجاره صایتل متوقف شدند.

در میان نمادهای متوقف امروز شکرت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان نیز به دلیل تغییر با اهمیت در بودجه برآوردی سال مالی ۹۶ متوقف شد.

به گزارش فارس، امروز بازار سهام در نماد معاملاتی بیمه البرز شاهد معاملات کد به کد کمتر از ۴۰ میلیون سهمی به ارزش بیش از ۴.۵ میلیارد تومان بود.

در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی نیز امروز بیش از ۲۹.۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۷ میلیارد تومان با هدف تجمیع سهام با معاملات درون‌گروهی از سوی سهامدار عمده روبه‌رو شد.

همچنین در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی امروز کمتر از ۲۰ میلیون سهم با ارزش بیش از ۶.۵ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

امروز در نماد معاملات شرکت توسعه اقتصادی آرین تعداد ۲۰ میلیون سهم به ارزش ۲ میلیارد تومان به طور بلوکی واگذار شد.

در نماد معاملاتی صنعتی دریای ایران امروز ۱۴.۵ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد.

امروز همچنین گسترش صنایع انرژی آذرآب با معاملات کد به کد ۸ میلیون سهمی به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان روی آورد.

در پتروشیمی مبین اما تعداد ۶.۵ میلیون سهم در معاملات روز جاری به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی روبه‌رو شد.

همچنین در پتروشیمی جمع، امروز بیش از ۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان کد به کد شد.

سرمایه‌گذاری ساختمان اعتمادگستر نیز امروز شاهد معاملات کد به کد کمتر از ۲ میلیون سهمی به ارزش ۱۷۰ میلیون تومان بود.

براساس این گزارش، امروز بازار سهام با افزایش تقاضا و اقبال خریداران سهام اغلب حقیقی در گروه خودروی‌ها شاهد نوسان مثبت نماگرهای منتخب خود بود.

در گروه خودرویی‌ها، داغ شدن دوباره شایعه پذیرش برخی افزایش سرمایه‌ها از محل مازاد تجدید ارزیابی‌ دارایی‌ها در کنار شایعه احتمال استمهال معافیت مالیاتی این موضوع، باعث شد تا الگوهای چارتیستی قیمت سهام در گروه‌های خودرویی دستخوش نوسان مثبت قیمت شوند. این در شرایطی بود که با وجود بهبود قیمت‌ها در بازارهای جهانی فلزات اساسی اما افزایش عرضه سهام در این گروه‌ها از سوی حقوقی‌ها باعث شد تا گروه فلزی‌ها و معدنی‌ها چندان قادر به خودنمایی نباشند.

به گزارش فارس، آنچه که از بازار سهام این روزها مشهود است اینکه در آستانه فرارسیدن ماه رمضان و پرترافیک شدن فصل مجامع، حجم و ارزش معاملات خرد سهام چندان چنگی به دل نمی‌زند و هم‌چنان عطش بالایی در بازار سهام برای جذب نقدینگی جدید وجود دارد.

در این میان، دستپاچگی برخی حقوقی‌ها از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و مختلط برای جذب اوراق بدهی گوناگون، باعث شده تا توازن بازارگردانی سهام و مهندسی روند حرکت نماگرهای بورس در جهت خنثی و رخوت‌آوری غوطه‌ور شود.

به گزارش فارس، بازار سهام امروز بازاری آرام و متعادل بود که به لطف افزایش خریداران سهام در گروه خودرویی‌ها و تحرک نوسان‌گیران تکنیکالیست با نماگرهای سبزپوش به کار خود پایان داد.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا