تجارتصنعت، معدن، تجارت

قیمت کالاهای اساسی در آستانه ماه رمضان/ افزایش قیمت خرما

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، بررسی ها از بازار مواد غذایی و کالاهای اساسی پرمصرف برای ماه رمضان نشان می دهد که قیمت ها نسبت به روزها و هفته های قبل تغییر محسوسی پیدا نکرده و به گفته عرضه‌کنندگان و اصناف، عرضه کافی برای اکثر کالاهای اساسی انجام شده است. البته در این میان خرما با افزایش قیمت قابل توجهی همراه شده است.

با فرا رسیدن ماه رمضان بازار کالاهای اساسی تب و تاب بیشتری پیدا می کند و اقلام مختلف از جمله محصولات پروتئینی، برنج، حبوبات، چای، روغن، قند و شکر، خرما، زعفران، آرد و… با تقاضا و مصرف بیشتری همراه می شوند و همین افزایش تقاضا نگرانی هایی را مبنی بر برخی سودجویی ها و گران فروشی ها به وجود می آورد.

به گفته برخی فروشندگان، قیمت کالاهای اساسی تا کنون و در آستانه ماه رمضان تغییری نداشته است و حتی برخی محصولات مانند گوشت مرغ کاهش قیمت هم داشته است و پیش‌بینی می‌شود که قیمت ها در ماه رمضان با تغییر و تحول چندانی روبرو شود.

همچنین بخوانید

قیمت انواع گوشت

هر کیلوگرم گوشت گوساله فیله پاک کرده ۴۷ هزار تومان در مغازه های سطح شهر عرضه می شود. همچنین گوشت گوسفندی راسته با استخوان کیلویی ۳۱ هزار تومان، گوشت گوسفندی ران پاک کرده با استخوان کیلویی ۳۵ هزار تومان، گوشت گوسفندی ماهیچه کیلویی ۳۹ هزار تومان، گوشت استیکی کیلویی ۴۵ هزار تومان، شقه با گردن کیلویی ۳۳ هزار تومان و هر کیلوگرم گوشت چرخ کرده ۳۵ هزار تومان فروخته می شود.

هر کیلوگرم مرغ تازه نیز ۶۵۰۰ تومان به طور متوسط در مغازه ها دیده می شود. همچنین فیله مرغ کیلویی ۱۳ هزار تومان، سینه مرغ کیلویی ۷۸۰۰ تومان، ران مرغ کیلویی ۷۳۰۰ تومان، بال مرغ کیلویی ۸۳۰۰ تومان و گردن مرغ ۳۲۰۰ تومان قیمت دارد.

در میان دیگر اقلام پروتئینی هر کیلوگرم مغز ران بوقلمون بدون پوست و استخوان ۲۳ هزار تومان عرضه می شود.

تخم مرغ نیز که از دیگر محصولات پروتئینی پر مصرف در ماه رمضان است به صورت دانه ای به طور متوسط ۳۵۰ تا ۴۰۰ تومان در مغازها قابل مشاهده است و به صورت شانه ۳۰ تایی بین ۱۰ هزار تا ۱۱ هزار تومان عرضه می شود.

قیمت انواع برنج ایرانی و خارجی

برنج ایرانی در جه یک که به طور معمول نسبت به برنج خارجی از تقاضای بیشتری برخوردار است در عمده فروشی ها بین ۸۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان قیمت دارد و در خرده فروشی ها و مغازه های سطح شهر به کیلویی بین ۱۲ تا ۱۶ هزار تومان عرضه می شود.

به عنوان نمونه در میان انواع برنج های ایرانی، هر کیلوگرم برنج طارم درجه یک به طور متوسط ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در مغازهای سطح شهر قیمت دارد. حتی قیمت این نوع برنج در برخی از خرده فروشی ها به بیش از این رقم نیز می رسد اما این در حالی است که هر کیلوگرم برنج طارم درجه یک در بازار و مراکز عمده بین ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان عرضه می شود.

برنج هاشمی درجه یک نیز که جزو برنج های پرمصرف ایرانی است در خرده فروشی تا کیلویی ۱۶ هزار تومان فروخته می شود که حداقل ۵۰۰۰ تومان گران‌تر از قیمت این نوع برنج در عمده فروشی هاست.

همچنین در میان دیگر اقلام برنج ایرانی، برنج شیرودی کیلویی ۶۰۰۰ تومان، برنج ندا کیلویی ۵۸۰۰ تومان، برنج نیم دانه کیلویی ۴۵۰۰ تومان، برنج نیم دانه معطر ۴۶۰۰ تومان، برنج فجر کیلویی ۵۲۰۰ تومان و برنج دم‌سیاه کیلویی ۷۵۰۰ تومان به طور متوسط در مغازه های سطح شهر فروخته می شود.

در میان برنج های خارجی نیز که از عرضه و مصرف کمتری در بازار برخوردار هستند، برنج هندی درجه یک کیلویی ۴۳۰۰ تا ۴۶۰۰ تومان قیمت دارد. همچنین هر کیلوگرم برنج پاکستانی درجه یک ۳۵۰۰ تومان به طور متوسط در مغازه های سطح شهر عرضه می شود.

در میان دیگر اقلام برنج خارجی، برنج اروگوئه ای کیلویی ۴۲۰۰ تومان، برنج تایلندی ۳۱۰۰ تومان و برنج آرژانتینی ۳۰۰۰ تومان فروخته می شود.

قیمت انوع حبوبات

در میان انواع مختلف حبوبات به گفته فروشندگان لوبیا، عدس و لپه به طور معمول از تقاضای بیشتری برخوردار هستند.

لوبیا چشم بلبلی کیلویی ۶۸۰۰ تومان، لوبیا چیتی کیلویی ۷۰۰۰ تومان، لوبیا سفید کیلویی ۵۵۰۰ تومان، لوبیا قرمز کیلویی ۵۵۰۰ تومان در سطخ شهر عرضه می شود.

عدس بسته بندی ۹۰۰ گرمی نیز ۶۹۰۰ تومان و عدس ریز بسته بندی ۹۰۰ گرمی ۵۵۰۰ تومان فروخته می شود. همچنین نخود بسته بندی ۹۰۰ گرمی کیلویی ۴۸۰۰ تومان قیمت دارد.

لیموعمانی که گران ترین نوع حبوبات محسوب می شود به طور متوسط کیلویی ۲۵ هزار تومان در سطح شهر فروخته می شود. همچنین لپه باقالا زرد کیلویی ۴۰۰۰ تومان و لپه باقالا سبز ۱۵ هزار تومان عرضه می شود.

در میان سایر اقلام حبوبات جو پرک کیلویی ۱۳ هزار تومان، جو پوست کنده کیلویی ۲۰۰۰ تومان، سویا بسته یک کیلوگرمی ۳۶۰۰ تومان و زرشک کیلویی ۲۵ هزار تومان عرضه می شود.

قیمت انواع روغن

روغن مایع معمولی ۸۵۰ گرمی ۵۰۰۰ تومان، روغن مایع ۸۵۰ گرمی ۴۸۰۰ تومان و روغن جامد پنج کیلوگرمی ۲۰ هزار تومان است.

همچنین در میان برخی دیگر از روغن ها که مشتری کمتری دارد روغن هسته انگور است که نیم لیتری آن ۲۲ هزار تومان، روغن کنجد نیم لیتری ۱۸ هزار تومان و روغن زیتون نیم لیتری ۱۶ هزار تومان فروخته می شود.

قیمت انواع چای، قند و شکر، خرما و زعفران

هر کیلوگرم چای ایرانی درجه یک بین ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان و چای ایرانی درجه دو بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان عرضه می شود. همچنین چای خارجی که به گفته فروشندگان مشتریان بیشتری دارد بین ۲۰ تا ۳۲ هزار تومان قیمت دارد. مشاهدات از بازار نشان می دهد که در میان چای های خارجی چای هندی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

اما خرما که یکی از اصلی ترین اقلام در سفره برای بسیاری در ماه رمضان است با تازگی با افزایش قیمت همراه شده است و به گفته فرشندگان، انواع خرما حدود ۲۰۰۰ تومان در روزهای اخیر افزایش قیمت داشته است.

با وجود آنکه مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری وزارت کشاورزی اعلام کرده است که قیمت منطقی برای هر کیلوگرم خرما در بازار ماه رمضان ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان است اما بررسی از بازار نشان می دهد که قیمت هر کیلوگرم خرما بسته بندی شده بین ۷۵۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان است.

همچنین هر کیلوگرم قند خرد شده در بازار ۳۲۰۰ تومان و هر کیلوگرم شکر ۳۰۰۰ تومان عرضه می شود. قند شکسته بسته بندی شده سه کیلویی ۹۰۰۰ تومان و شکر بسته بندی سه کیلویی ۸۵۰۰ تومان قیمت دارد.

اما زعفران که در ماه رمضان برای تهیه غذاها و دسرهای افطاری استفاده زیادی دارد با افزایش تقاضا همراه می شود. زعفران مثقالی به طور متوسط در برندهای مختلف بین ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان در بازار فروخته می شود.

همچنین آرد نان سنگک که معمولا برای پخت حلوا و دیگر دسرها استفاده می شود کیلویی ۲۵۰۰ تومان است.

قیمت زولبیا و بامیه

بر اساس تصمیم کمیسیون نظرات و قیمت گذاری اصناف استان تهران مصوب شده است که واحد‌های درجه یک، هر کیلوگرم زولبیا و بامیه را ۱۱ هزار تومان و واحد‌های درجه دو، هر کیلوگرم زولبیا و بامیه را ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان را بفروشند.

در آستانه ماه مبارک رمضان تامین مواد غذایی مورد نظر برای مردم و قیمت این مواد از جمله مباحث مهم تلقی می‌شود که اتاق اصناف ایران از کافی بودن مواد غذایی لازم برای روزه‌داران خبر می‌دهد و از مردم می‌خواهد در این زمینه به هیچ‌وجه نگران نباشند؛ موضوعی که فروشندگان هم تا حدود زیادی آن را تایید می کنند و معتقدند که اکثر اقلام پر مصرف برای ماه رمضان تغییر قیمتی نخواهند داشت.

فراوانی مواد غذایی در بازار

ابراهیم درستی – نایب رئیس اتاق اصناف ایران – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه مواد غذایی به وفور در بازار وجود دارد و نیز میزان عرضه و تقاضا با هم مطابق است، گفت که جای نگرانی در ارتباط با تامین غذایی در ماه مبارک رمضان وجود ندارد و مغازه‌داران با برپا نکردن نمایشگاه ضیافت به فروش فوق‌العاده تشویق شده‌اند.

درستی همچنین در مورد قیمت اقلام مصرفی مردم در این ماه، خاطرنشان کرد که قیمت برنج، مرغ و لبنیات تغییری نخواهند داشت و وضعیت بازار از ثبات نسبی برخوردار است.

وی همچنین از مدنظر قرار گرفتن فروش‌های فوق‌العاده توسط مغازه‌داران در این ماه خبر داد و گفت که مغازه‌داران زیر نظر اتحادیه‌های خود مجوز فروش فوق‌العاده را خواهند گرفت و بین پنج تا ۲۰ درصد تخفیف اعمال می‌کنند.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا