بانکبانک و بیمه

نرخ سود بانکی ۱۵ درصدی در راه است؟

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، بانکی ها یکبار دیگر به این تصمیم رسیده اند که نرخ سود باید کم شود اما اینکه چه زمانی را برای اجرایی شدن این تصمیم انتخاب می کنند، هنوز مشخص نیست.

کاهش نرخ سود بانکی همراستا با کاهش تورم یکی از سیاست های مد نظر مسئولان ارشد پولی و بانکی کشور است که یکبار دیگر در محافل بانکی مطرح شده است.
بانک های دولتی و خصوصی در سال ۹۵ هم به این نتیجه رسیده اند که نرخ سود یکبار دیگر باید کاهش یابد و به تورم نزدیک شود اما اینکه چه زمانی را برای عملی شدن این تصمیم انتخاب خواهند کرد، هنوز مشخص نیست.

در جلسه ای که بانکی ها گرد هم آمده بودند ظاهراً موضوع کاهش نرخ سود بانکی به ۱۶-۱۵ درصد مطرح شده ولی مدیران عامل بانک ها به جمع بندی نهایی درباره این موضوع نرسیده اند.

قبلاً عبدالناصر همتی مدیرعامل سابق بانک ملی اعلام کرده بود که نرخ سود باید به ۱۵ درصد کاهش یابد و این موضوع بین بانک های دولتی و خصوصی مطرح است.
گفت و گو با تعدادی از مدیران عامل بانک ها حکایت از آن دارد که تقریباً هیچ بانکی با اینکه نرخ سود بایدکم شود مخالف نیست اما اختلاف نظر ظاهراً در زمان اجرایی شدن این تصمیم است.

احتمالاً در روزهای آتی یکبار دیگر بانکداران گردهم آیند و تازه ترین بررسی های خود درباره کاهش نرخ سود بانکی را به بحث و تبادل نظر بگذارند. شاید تصمیم بانکها این باشد که نرخ سود به ۱۶ یا ۱۵ درصد کاهش یابد.

بانک ها در سال قبل هم درباره نرخ سود به تصمیم های مشترکی رسیده بودند که بعد از تصویب شورای پول و اعتبار به اجرای آن پرداختند البته در زمان اجرا گزارش های متعددی می آمد که برخی بانک ها از تصمیم مشترک تخلف کرده و به پرداخت نرخ های سود بالا مشغول هستند.

نرخ سود سپرده های بانکی از اول اسفند ۹۴ با توافق بانکی ها و مصوبه شورای پول و اعتبار از ۲۰ درصد به ۱۸ درصد و نرخ سود تسهیلات مبادله ای از ۲۱ به ۲۰ و تسهیلات مشارکتی از ۲۴ به ۲۲ درصد کاهش یافت.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا