تجارتصنعت، معدن، تجارت

هزینه سفره افطار برای یک خانواده چهار نفره چقدر است؟

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، هزینه سفره افطاری در ماه مبارک رمضان برای یک خانواده چهار نفره که شامل اقلامی همچون نان سنگک، چای، پنیر، خرما و سبزی خوردن باشد به طور متوسط ۸۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان می‌شود و اگر اقلام دیگری همچون زولبیا و بامیه، گردو، آش رشته یا حلیم به آن اضافه شود حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.

سفره افطاری در ماه رمضان می تواند بنا بر سلیقه و علاقه روزداران متفاوت باشد. بعضی ها آن را ساده و با یک فنجان چای، نان و پنیر و خرما برگزار می کنند و برخی دیگر مواد غذایی و دسرهایی را اضافه می کنند و سفره‌شان را پرو پیمان‌تر و رنگین‌تر می‌چینند.

اما با این حال می توان به برخی اقلامی که به طور معمول سر سفره افطاری قرار می گیرد، اشاره کرد. نان، پنیر، چای، خرما و سبزی معمولا پایه ثابت سفرهای افطاری هستند و اقلام دیگری مثل شیر، گردو، زولبیا و بامیه، حلیم و آش هم می‌تواند بر اساس سلیقه و البته سطح درآمد افراد در سفره افطاری قرار بگیرد.

همچنین بخوانید

بررسی های صورت گرفته از قیمت‌ این محصولات در شروع ماه رمضان که به غیر از خرما، اکثرا تغییر قیمت چندانی در مقایسه با روزها و هفته های قبل پیدا نکرده‌اند.

در میان انواع نان، ‌نان سنگک معمولا از مصرف بیشتری در ماه رمضان برخوردار است. نان سنگک ساده در نانوایی های سطح شهر ۸۰۰ تومان عرضه می‌شود و سبزی خوردن به طور متوسط کیلویی ۲۰۰۰ تومان در مغازه‌های میوه‌ و تره‌بار قیمت دارد.

همچنین قیمت چای به طور متوسط کیلویی ۱۵ هزار تومان است و خرما که یکی از اقلام اصلی در سفره ماه رمضان است، اخیرا با افزایش قیمت قابل توجهی همراه شده و کیلویی ۱۰ هزار تومان در سطح شهر فروخته می‌شود.
شیر که از دیگر اقلامی است که در ماه رمضان با افزایش تقاضا همراه می‌شود در بطری‌های یک لیتری به طور متوسط ۲۵۰۰ تومان قیمت دارد و شیر کیسه‌ای نیز ۱۷۰۰ تومان عرضه می‌شود. همچنین پنیر در بسته‌های ۴۰۰ گرمی به طور میانگین ۵۰۰۰ تومان قیمت دارد.

اما هر کیلگرم گردو که گران ترین خوراکی در سفره های افطاری است، به طور میانگین ۶۰ هزار تومان عرضه می‌شود.
همچنین بر اساس اعلام رییس اتحادیه کباب، حلیم و غذاهای سنتی تهران هر کیلوگرم حلیم و آش رشته به ترتیب کیلویی و ۱۱ و ۱۰ هزار تومان قیمت دارد و هر کیلوگرم زولبیا و بامیه در قنادی های درجه یک رمضان کیلویی ۱۱ هزار تومان عرضه می شود.

بر اساس قیمت‌های این اقلام، هزینه یک سفره افطاری مختصر برای یک خانواده چهار نفره که شامل دو نان سنگک، چای، پنیر، خرما و سبزی خوردن باشد به طور متوسط ۸۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان می‌شود.

اما سفره افطاری که اقلام بیشتری را علاوه بر نان سنگک، چای، پنیر، خرما و سبزی خوردن داشته باشد و شامل اقلام دیگری همچون زولبیا و بامیه، گردو، آش رشته یا حلیم باشد برای یک خانواده چهار نفره بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.

البته قیمت انواع مواد غذایی که در این گزارش لحاظ شده بر اساس نرخ‌های متوسط سطح شهر بوده و همچنین با توجه به اینکه چیدن سفره افطار کاملا سلیقه‌ای و تا حدودی براساس سطح درآمد افراد است، هزینه محاسبه شده کاملا نسبی است و به همین دلیل نمی‌توان قیمت مشخصی را برای آن تعیین کرد و می‌توان مبلغ کمتر یا بیشتر برای آن در نظر گرفت.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا