صنعت، معدن، تجارت

صادرات غیرنفتی در دو ماهه ۹۸ به ۸.۴ میلیون دلار رسید

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران از صادرات ۸.۴ میلیون دلاری کالا در دو ماهه ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور به ۱.۶ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش آرمان اقتصادی، محمدرضا مودودی در نشست خبری امروز یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸ خود با خبرنگاران گفت: بر اساس آمار منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران که در حوزه برخط منتشر می‌شود، صادرات غیرنفتی کشور در دو ماهه ابتدای سال جاری به حدود ۸.۴ میلیون دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۷.۷ میلیارد دلار بوده، ۷.۱ درصد رشد داشته است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه واردات در دو ماه ابتدای امسال ۶.۷ میلیارد دلار به ثبت رسیده است، افزود: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد کاهش یافته و البته در فروردین ماه امسال نیز، شاهد افت ۱۸ درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: برخی دلیل کاهش صادرات را سیاست‌های ارزی عنوان می‌کنند؛ در حالیکه با توجه به رشد صادرات طی دو ماه اخیر این استدلال قابل پذیرش نیست؛ از سوی دیگر با توجه به وقوع سیل در ابتدای امسال و از آنجایی که بخش اعظمی از کالاهای ایرانی به کشور عراق صادر می‌شود، کندی عبور و مرور کامیون‌ها منجر به کاهش صادرات شده است.

به گفته مودودی، در سال جاری میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور به ۱.۶ میلیارد دلار رسیده که رشد ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد؛ این در حالی است که در سال ۹۷ ما رشد صادرات تجربه نشد ولی امسال تا حدودی سیاست‌ها تغییر کرده و امیدواریم با اتفاقاتی که در باره تغییر سیاست‌های ارزی توسط بانک مرکزی افتاده است، تجارت غیرنفتی بهبود یابد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ شاهد صدور ۶۵۰۰ کارت بازرگانی جدیدالورود بوده‌ایم، گفت: این تعداد کارت سابقه فعالیت در سال‌های قبل را نداشتند و این در شرایطی است که در سال جاری بر اساس اطلاعات واصله حدود ۱۳۷۰ کارت جدیدالورود بازرگانی به عرصه تجارت کشور وارد شده که این تعداد کارت در یک ماه ۴۵۰ میلیون دلار صادرات داشته‌اند و ورود این تعداد کارت به چرخه بازرگانی کشور ضرورت اصلاح سیاست‌های ارزی را ایجاد می‌کند.

مودودی معتقد است که بانک مرکزی باید به این موضوع ورود کرده و یک مقدار سیاست‌های ارزی را تغییر دهد؛ البته بر اساس آمارهای بانک مرکزی، ۶۰ درصد از ارز حاصله از صادرات در سال ۹۷ به چرخه اقتصاد کشور برگشته و بر اساس آمار ۱۸ میلیارد یورو ارز در سامانه نیما وارد شده است.

وی اظهار داشت: این آمار نشان می‌دهد، جریان برگشت ارز از زمانی که سیاست‌های ارزی اصلاح شده، تغییر چشم‌گیری داشته و در سال جاری هم ۴ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما برگشته است.

مودودی با بیان اینکه کل اقلام صادراتی کشور در سال ۹۶، ۳۴۰۰ قلم کالا بر اساس کد سیستم هماهنگ HS که در سال ۹۷ این اقلام به ۴۴۰۰ مورد افزایش یافته که حاکی از رشد ۲۹ درصدی است؛ خاطرنشان کرد: تعداد صادرکنندگان کشور در سال ۹۶، ۹۲۰۰ نفر بوده است که در سال ۹۷ تعداد کل صادرکنندگان به ۱۳ هزار و ۲۰۰ نفر افزایش پیدا کرده که حکایت از افزایش ۴۰ درصدی صادرکنندگان است و از سوی دیگر، ۱۳۴۰ صادرکننده حقیقی و ۱۷۱۸ صادرکننده حقوقی از چرخه صادرات به کشور در سال ۹۷ جدا شده‌اند.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا