امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

برداشت پسته کمتر از ۳دهه پیش است/خلأ مرکز تحقیقات بهبود تولید

رئیس اتحادیه سراسری پسته با اشاره به اینکه سه دهه پیش برداشت پسته ۵۰۰کیلو در هکتار بود که امروز از این میزان هم کمتر شده،از خلأ مرکزی برای مطالعات پژوهشی در حوزه بهبود تولید پسته انتقاد کرد.

همچنین بخوانید

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، مجید ولدان امروز (سه شنبه ۲۸ خرداد) در نشست مشترک با اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران اظهار داشت: ۷۷۴ شرکت دانش بنیان در حوزه کشاورزی شناسایی کردیم اما متأسفانه وقتی در همایش‌های مختلف با این شرکت‌ها صحبت می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم بزرگترین مشکل خود را اعلام کنند همچنان بازار مهترین مشکل این شرکت‌ها است.

وی افزود: شرکت‌های دانش بنیان بر روی محصولاتی کار می‌کنند که بازار ندارند و متأسفانه امروز نظام حمایت از این شرکت‌ها، صرفاً حمایت مالی است که نتیجه این نظام بدهکار کردن آنها است.

مدیرکل دفتر تجاری سازی و یافته‌های تحقیقاتی سازمان تبلیغات وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: ما در حال حاضر بر روی مفهوم فناوری بازار در سازمان تحقیقات کار می‌کنیم و در این زمینه آمادگی داریم در حوزه تحقیقات آموزش و ترویج بخش کشاورزی پیشنهاد فعالان این بخش را مورد بررسی قرار دهیم.

وی همچنین از مکاتبه با رئیس سازمان تحقیقات، فناوری و ترویج کشاورزی برای تشکیل کمیته مشترک با اتاق تعاون در حوزه مشکلات تعاون گران فعال در بخش کشاورزی خبر داد.

برداشت پسته از سه دهه پیش هم کمتر شده است

در این نشست همچنین محمود صادقی مدیرعامل اتحادیه سراسری پسته با انتقاد از عدم فعالیت مرکزی در حوزه تحقیقات پسته در کشور اظهار داشت: ۳۰ سال پیش کشاورزان کشورمان به تدریج فعالیت خود را در بازار پسته در منطقه شروع کردند رقبای ما نیز در بازار این محصول نقش داشتند و محصول یک دست تولید می‌کردند.

صادقی افزود: همزمان دانشگاهی در آمریکا در حوزه تولید پسته دانشگاهی تأسیس کردند که فقط در حوزه تحقیق و پژوهش در محصول پسته متمرکز بود. در آن زمان میزان برداشت آمریکایی ۴ تن در هکتار و میزان برداشت ما نیز ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار بود.

رئیس اتحادیه سراسری پسته افزود: حدود ۲۵ سال پیش ما به وزارت جهاد کشاورزی تقاضای تأسیس مرکز تحقیقات پسته را ارائه دادیم و حتی متعهد شدیم تا تجهیزات و ماشین آلات لازم را خودمان خریداری می‌کنیم تا بتوانیم یافته‌های تحقیقاتی این مرکز را برای بهبود تولید به کار بگیریم.

وی با بیان اینکه این مرکز الان از وزارت جهاد جدا شده و خودمان مرکزی برای انجام امور تحقیقاتی در محصول پسته تأسیس کردیم، گفت: امروز بعد از ۲۵ سال مرکزی که بتوانیم به آن برای انجام مطالعات پژوهشی برای بهبود تولید و کیفیت پسته اتکا کنیم نداریم.

رئیس اتحادیه سراسری پسته تاکید کرد: حتی امروز بعد از ۳ دهه برداشت آمریکا کمی بیش از ۴ تن در هکتار است اما برداشت ما حتی از ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار هم کمتر شده است.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا