بورسبورس اوراق

بها ندادن به حرفه‌ای‌ها عامل افت بازار سهام

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، یکی از فعالان بازار سرمایه درباره علت افت این روزهای بورس اوراق بهادار تهران، معتقد است که محقق نشدن برنامه های وعده داده شده از جمله عدم کاهش سودهای بانکی و بها ندادن به حرفه‌ای ها در بازار سرمایه به شرایط کنونی تالار شیشه‌ای دامن می زند.

عباسعلی حقانی نسب درباره علت کاهش شدید شاخص کل تالار شیشه‌ای اظهار کرد: خیلی ها فکر می کنند که باید آثار مثبت اجرایی شدن برجام در مدت کوتاهی بروز کند و از طرفی تعدادی آگاهی بیشتری در این زمینه دارند و افق نگاهشان کوتاه مدت نیست این موضوع بازار را دچار پارادوکس کرده است.

او افزود: بازیگران بازار ما نگاه کوتاه مدت دارند ولی اثراتی که در حوزه بازار سرمایه وجود دارد بلند مدت است و با این افق کوتاه مدت جور در نمی آید و در نتیجه بازار ما دچار ریزش می شود.

این کارگزار بورس ادامه داد: علاوه بر این، بازار در این مدت پاسخ گوی انتظاری که از مجامع و تغییرات سودآوری شرکت‌ها می‌رفت نبود.

حقانی نسب ادامه داد: از طرفی ممکن است پشت اخبار منفی اقتصادی که توسط رسانه‌ها منتشر می شود و عده‌ای هم درباره اش اظهار نظر می کنند، بحث انتخابات ریاست جمهوری آینده باشد این اخبار هم به نوعی به این موضوع دامن زده و وجهه منفی اقتصاد را پررنگ می کند و روی بازار اثر منفی می گذارد.

وی اضافه کرد: همین بازار اوراق بهادر که دارای افق بلند مدت است در ۲۰ سال گذشته جزو پر بازده ترین بازارهای چهار گانه ثانویه بوده و چشم اندازش این است که در سال های آتی جزو پر رونق ترین بازارها باشد و نباید این کاهش ها رخ دهد، ولی به دلایلی که بیان کردم شاهد افت در بازار هستیم.

حقانی نسب اظهار کرد: از طرفی بعضی از مسئولان برای اینکه امید به جامعه تزریق کنند خبرهای خوبی می دهند که تحقق پیدا نمی کند. به عنوان مثال گفتند که در خرداد ماه کاهش سود بانکی عملی خواهد شد، اما تا الان به جز در تعدادی معدود بانک که یک یا دو درصد سود خود را کاهش دادند خبر موثقی در این مورد منتشر نشده و محقق نشدن انتظارات به شرایط نامساعد بازار دامن می زند. نکته اینجاست که سود ما خیلی بیشتر باید کاهش پیدا کند و این کاهش سود که تاکنون عملی نشده، باید دو سال پیش اتفاق می افتاد.

این فعال بازار سرمایه ادامه داد: الان بهترین موقع است که در حوزه معاملات در بازار سرمایه فرهنگ سازی صورت گیرد، یکی از دلایلی که نوسان‌های شدید را در بازارسرمایه شاهد هستیم این است که اکثر بازیگران در بازار ما افراد آموزش دیده و حرفه ای نیستند و متولی‌های امر هم به حرفه‌ای ها، بها نمی دهند.

او افزود: متاسفانه به سبد و صندوق که در دارایی های تحت مدیریت حرفه‌ای هاست، بها داده نمی شود و امتیازات در اختیار بخش غیر حرفه‌ای بازار قرار می گیرد و این موضوع به رکود بیشتر دامن می‌زند.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا