بورسبورس اوراق

عقب‌گرد ۳۲ واحدی شاخص کل بورس/ جمع‌آوری صف‌های فروش و برگشت بازار روی نقطه تعادل

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، معامله‌گران بازار سهام امروز شاهد جمع‌آوری صف‌ فروش در اغلب نمادهای معاملاتی پیشرو به مدد حمایت صندوق‌ها و حقوقی‌ها بودند. بازاری که امروز با تقویت حجم و ارزش معاملات سهام روبه‌رو بود که نوید بازاری سبزپوش را در روز آینده می‌دهد.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۳ خرداد ماه ۹۵، با کاهش ۳۲ واحدی روی رقم ۷۴ هزار و ۸۱۷ واحد ایستاد.

شاخص کل هموزن نیز با کاهش ۸۷ واحدی عدد ۱۳ هزار و ۵۵۰ واحد را تجربه کرد. امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افت ۲۲۱ واحدی عدد ۸۲ هزار و ۹۴۷ واحد را تجربه کرد.

همچنین بخوانید

شاخص بازار اول نیز در حالی با کاهش ۱۲۱ واحدی به رقم ۵۱ هزار و ۸۸۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با ۵۱۷ واحد افزایش به عدد ۱۶۶ هزار و ۴۱۴ واحد رسید.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش ۷ واحدی عدد ۷۸۹ واحد را به نمایش گذاشت.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۰۲ واحد، پتروشیمی جم با ۳۰ واحد و بانک ملت با ۲۲ واحد افزایش، بالاترین تأثیر مثبت را در برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۲۴ واحد، ایران خودرو با ۱۷ واحد و پتروشیمی شیراز با ۱۶ واحد کاهش،‌بیشتری تأثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

 ارزش کل معاملات بورس تهران به بیش از ۲۴۰ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۸۷۲ میلیون  سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۹ هزار و ۸۵۹ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان غرب آسیا، صنایع پتروشیمی به‌دشت،‌پارس الکتریک، سموم علف‌کش، کاشی سعدی، ریخته‌گری تراکتورسازی ایران، کاشی سعدی، فراورده‌های نفت‌سوز ایران، کنترل‌خوردگی تکین‌کوه،‌ معادن منگنز ایران، حق تقدم داروسازی اکسیر، کود شیمیایی اوره لردگان و حق تقدم آن، حق تقدم خرید سهام بیمه نوین، اوراق مشارکت شهرداری شیراز، اوراق اجاره صایتل، افرا نت، سرمایه‌گذاری مسکن شمال  غرب، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های مهندسی تکنوتار و فرآورده‌های نفت‌سوز آذر، متوقف شدند.

امروز همچنین اوراق مشارکت میدکو و اوراق مشارکت لیزینگ‌ رایان سایپا نیز به منظور پرداخت سود علی‌الحساب سه ماهه متوقف شد.

طی معاملات امروز ۱.۵۳ درصد از سهام فولاد مبارکه اصفهان از سوی سرمایه‌گذاری توسعه گوهران امید به قیمت پایه هر سهم ۱۵۶ تومان روی میز فروش بورس قرار گرفت .

 امروز در نماد معاملاتی پتروشیمی جم ۶۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۵۹ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده میان کدهای درون‌گروهی منتقل شد. در نماد معاملاتی شهرسازی و خانه‌سازی باغ‌میشه نیز اندکی کمتر از ۴۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۹ میلیارد تومان از کد سهامدار عمده حقوقی کد به کد شد.

در سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی نیز امروز اندکی کمتر از ۲۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶.۵ میلیارد تومان کد به کد شد.

همچنین در نماد معاملاتی صنعتی دریایی ایران همچون روزهای گذشته برنامه معاملات انتقالی سهامدار عمده این سهم با جابه‌جایی ۱۴.۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳.۵ میلیارد تومان ادامه یافت در بیمه دی نیز امروز بیش از ۱۴ میلیون سهم به ارزش ۱.۵ میلیارد تومان در کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده تجمیع شد.

همچنین گسترش صنایع انرژی آذراب نیز با معاملات درون‌گروهی ۸ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده روبه‌رو بود.

بر اساس این گزارش، امروز بازار سهام همپای صندوق‌ها و حقوقی‌های فرصت‌طلب برای جمع‌آوری صف‌های فروش شاهد برگشت بازار در نقطه تعادل و حمایت سهام در حول و هوش قیمت پایانی (صفر تابلو)بود.

امروز در گروه خودرویی‌ها سایپا با افزایش تقاضای سهامدار اغلب حقیقی شاهد معامله ۸۰ میلیون سهمی به ارزش کمتر از ۱۰ میلیارد تومان بود که روندی متعادل را برای این سهم رقم زده بود.

در نماد معاملاتی واسپاری ملت اما امروز پس از واگذاری کامل صف خرید این سهم در روز گذشته امروز قیمت این سهم در روندی متعادل درجا زد. در ذوب‌آهن  اصفهان نیز پس از جمع‌آوری صف فروش همپای حمایت خریدار حقوقی اما همچنان قیمت‌های منفی بر روند متعادل این سهم حاکم بود.

در گروه پیمانکاری‌ها اما ماشین‌سازی اراک همچنان با تقاضای پرحجم سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی روبه‌رو است در این نماد سرمایه‌گذاری فرهنگیان به حمایت ضعیف از این سهم ادامه می‌دهد.

امروز در گروه بانک‌ها نیز بازارگردان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به حمایت از این گروه تا محدوده صفر تابلو پرداختند. امروز همچنین سهام «وهور» پس از گذشت دو روز معاملاتی از عرضه اولیه این سهم شاهد واگذاری کامل صف خرید خود و متعادل شدن معاملات در محدوده صفر تابلو بود.

 امروز در نشست خبری مدیرعامل تایدواتر خاورمیانه که سابق بر این در شرکت‌ صدرا نیز سکان مدیریت را به دست گرفته بود، عنوان شد که موسسه مالی اعتباری کوثر به مدیرعاملی عیسی رضایی در حالی اقدام به فروش سهام گروه بهمن به مجموعه قطعه‌سازی کروز و نهایی شدن این مناقصه در هفته جاری کرده که این موسسه اعتباری وابسته به وزارت دفاع برنامه‌ای برای واگذاری سهام «حتاید» نداشته و به دنبال ایجاد سرمایه‌گذاری‌های جدید در این شرکت حمل و نقل دریایی و ترابری است.

در حاشیه نشست خبری اعتصام وی در پاسخ به خبرنگار فارس از وقوع تغییرات بنیادین در شرکت صدرا خبر داد و گفت: با تحقق وعده دولت هم اکنون مطالبات سنگین قرارگاه خاتم از طریق انتشار انواع اوراق بدهی در حال تسویه بوده و بانک‌ها موظف به تضمین و خریداری این اوراق شده‌اند از سوی دیگر مشکلات گمرک، سازمان مالیاتی، و سایر پرونده‌های حقوقی این شرکت یک به یک حل و فصل شده و هم اکنون موضوع زمین صدرا نیز به نتیجه قطعی رسیده است. این شرکت دوباره زنده شده و در حال جذب قراردادهای پیمانکاری جدید  است.

امروز بازار سهام بازاری متعادل بود که با حمایت حقوقی‌ها و افزایش تقاضا در برابر عرضه سهام نوید بازار سبزپوشی را در روز آینده می‌دهد، بازاری که هم اکنون قیمت سهام در آن به ارزانی دوران پیش از برجام رسیده است.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا