بورسبورس اوراق

شاخص کل بورس تهران ۱۱۷ واحد درجا زد/ کم‌ طاقتی بازار سهام در برابر حمایت‌ها

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، بازار سهام امروز در حالی کار خود را با روندی مثبت و امیدوارکننده شروع کرد که در میانه بازار با افزایش عرضه در برابر تقاضای سهام شاهد درجا زدن نماگرهای منتخب خود بود؛ بازاری که امروز حتی نوسان‌گیران را هم از شرایط کنونی ترساند.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۴ خرداد ماه ۹۵، با کاهش ۱۱۷ واحدی به رقم ۷۴ هزار و ۷۰۰ واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن اما با رشد ۲۶ واحدی عدد ۱۳ هزار و ۵۷۶ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور اما با کاهش ۵۹ واحدی به عدد ۸۲ هزار و ۸۸۷ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول نیز در حالی با کاهش ۳۹ واحدی به عدد ۵۱ هزار و ۸۴۰ واحد رسید که شاخص بازار دوم با ۵۰۸ واحد کاهش، به عدد ۱۶۵ هزار و ۹۰۵ واحد دست یافت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) بدون تغییر نه چندان محسوسی روی عدد ۷۸۹ واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۶۷ واحد، بانک ملت با ۳۱ واحد و سرمایه‌گذاری سایپا با ۲۶ واحد کاهش، بالاترین تاثیر منفی را در برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۳۴ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۵ واحد و ماشین‌سازی اراک با ۱۹ واحد افزایش، بالاترین تاثیر مثبت را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۵۴ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۶۷۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۲ هزار و ۹۳۳ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، پتروشیمی فجر، پتروشیمی شازند، کارخانجات تولیدی شیشه دارویی رازی، گروه دارویی البرز، صنایع شیمیایی فارس، سرمایه‌گذاری سایپا، حق تقدم خرید سهام بیمه نوین از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های فنرسازی زر، حق تقدم خرید سهام بین‌المللی محصولات پارس متوقف شدند.

امروز همچنین ۹۹.۹۷ درصد سهام کنترلی شرکت گروه ارزش‌آفرینان پاسارگاد به قمیت پایه هر سهم ۱۰۶۰ تومان روی میز فروش فرابورس قرار گرفت.

امروز،معاملات انتقادی در نماد حق تقدم استفاده نشده بانک آینده با جابجایی ۱۵۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان ادامه یافت.

در نماد معاملاتی صنایع دریایی ایران اما امروز اندکی بیش از ۲۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان کد به کد شد.

امروز از معاملات کد به کد حقوقی‌ها اگرچه خبری نبود اما بازار سهام با نگرانی از کاهش افت شدید حجم و ارزش معاملات سهام علی‌رغم آنکه کار خود را صبح امروز در مداری مثبت آغاز کرد‌، اما نتوانست در برابر فروشندگان نگران سهام در اغلب گروه‌های پیشرو طاقت بیاورد.

امروز در بازار سهام اگرچه در شکل‌گیری صف‌های فروش خبری نبود اما بازارگردانی سهام در کنار حجم اندکی معاملات بازار روندی متعادل اما رو به منفی را در گروه‌های پیشرو به نمایش گذاشت.

امروز بازار در گروه خودرویی‌ها شاهد درجا زدن قیمت سهام با غلبه عرضه بر تقاضای سهام بود هرچند که روندی متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی پیشرو این گروه به نظاره نشسته بود.

بازار سهام که پس از اجرای برجام پایان رکود ۲.۵ ساله خود را جشن گرفته بود این روزها خسته از معاملات درون‌گروهی و کد به کد برخی‌ حقوقی‌ها در شرایطی قرار گرفته که نه راه پس برای آن باقی مانده و نه راه پیش؛ در چنین وضعیتی کلیت بازار سهام در شرایط انتظار، رخوت و فقر نقدینگی تا زمان افزایش اطمینان از تحقق واقعیت‌های عملیاتی شرکت‌ها در میان‌مدت به سر می‌برد.

امروز عملیات بازارگردانی سهام از طریق نمادهای معاملاتی ملی صنایع مس ایران، گسترش نفت و گاز پارسیان، بانک پاسارگاد، فولاد مبارکه و پالایش نفت بندرعباس به کمک شاخص کل بورس آمد تا این نماگر را در برابر حمایت‌های جدید آن حفظ کند، هرچند که بازار از الگوی چارتی مشخصی تبعیت نمی‌کند، اما با این حال روند بازار نشان می‌دهد که در برابر عرضه‌های شدید تمایلی برای سقوط آزاد قیمت سهام وجود ندارد.

آنچه مسلم است بازار سهام به عنوان بازتاب‌دهنده شرایط اقتصادی و کسب و کار حاکی از اوضاع کنونی صنایع کشور داشته که در شرایط رکود فعلی به دنبال دست‌آویزی برای حفظ خود هستند.

از منظر کارشناسان بازار سهام هم اکنون نیازمند انگیزه و حمایت به منظور از دست رفتن اعتماد شکل‌ گرفته بازار پس از اجرایی شدن توافق برجام دارد. بازاری که حتی نوسانگیران را نیز به فردای تالار شیشه‌ای بی‌اطمینان کرده است.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا