بین الملل

رویدادهای مهم اقتصادی جهان در هفته جاری

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، با در پیش بودن نشست ژوئن بانک مرکزی آمریکا و بانکهای مرکزی ژاپن، انگلیس و سوییس که برای تصمیم گیری درباره نرخهای بهره برگزار می‌شود، سیاست پولی مهمترین رویدادهای اقتصادی هفته جاری را تشکیل می‌دهند.

پیش از این انتظار می‌رفت بانک مرکزی آمریکا در نشست سیاستگذاری ماه ژوئن که سه شنبه هفته جاری آغاز و بعدازظهر چهارشنبه به پایان می‌رسد نرخهای بهره را افزایش دهد اما آمار اشتغال بسیار ضعیف ماه گذشته که نشان داد اقتصاد این کشور تنها ۳۸ هزار شغل در مقایسه با ۱۶۰ هزار شغل مورد پیش بینی اقتصاددانان، ایجاد کرده است، چنین احتمالی را به صفر رساند. جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا هم در سخنرانی هفته گذشته خود ضمن اینکه با لحنی محتاطانه سیاست کنونی را مناسب توصیف کرد، چنین احتمالی را مورد تایید قرار داد.

روز سه شنبه آمار خرده فروشی ماه مه آمریکا از سوی وزارت بازرگانی این کشور منتشر می شود و برآیندی از وضعیت سلامت اقتصاد این کشور را نشان می‌دهد. اگر این رقم مطلوب باشد می‌تواند از تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای عادی سازی نرخهای بهره حمایت کند اما آهسته بودن روند رشد نگرانی‌هایی نسبت به احتمال رکود اقتصادی ایجاد می‌کند. در نظرسنجی وال استریت ژورنال، اقتصاددانان ۰.۳ درصد رشد خرده فروشی را پیش بینی کرده اند که بسیار کمتر از نرخ رشد ۱.۳ درصد آوریل است.

همچنین بخوانید

آمار تولید صنعتی منطقه یورو در آوریل هم برآوردی از وضعیت اقتصاد راکد این بلوک ارزی واحد در سه ماهه دوم فراهم خواهد کرد. آمار سه ماهه اول ناامیدکننده بود و مارس دومین ماه کاهش تولید صنعتی بود. اگر آمار آوریل مثبت باشد، سرمایه گذاران را نسبت به دورنمای اقتصادی این منطقه خوش بین خواهد کرد. اقتصاددانان رشد ۰.۶ درصدی تولید صنعتی در مدت مذکور را پیش بینی کرده اند.
همچنین آمار تورم انگلیس روز سه شنبه منتشر خواهد داد.
شاخص قیمت مصرف کننده این کشور در آوریل بر مبنای سال به سال به ۰.۳ درصد کاهش یافت و انتظار می‌رود در ماه آوریل به دلیل افزایش قیمتهای سوخت، اندکی افزایش نشان دهد. نرخ تورم هنوز فاصله زیادی تا نرخ هدف گذاری شده از سوی بانک مرکزی دارد و بعید است که این آمار بر تصمیمات سیاستی این بانک در روز پنج شنبه تاثیر بگذارد و انتظار می‌رود بانک مرکزی انگلیس سیاست خود را بدون تغییر حفظ کند.

روز چهارشنبه اقتصاددانان معدودی انتظار دارند که کمیته بازار آزاد فدرال بانک مرکزی آمریکا نشست دو روزه خود را با افزایش نرخهای بهره به پایان برساند زیرا آمار اقتصادی ضعیفی که اخیرا منتشر شده اند بویژه آمار اشتغال بخش غیرکشاورزی در ماه گذشته، چنین احتمالی را بعید کرده اند. اما سرمایه گذاران منتظر شنیدن بیانیه سیاست پولی بانک مرکزی و پیش بینهای جدید و همچنین کنفرانس مطبوعاتی جانت یلن، رییس این بانک هستند تا زمان احتمالی دور بعدی افزایش نرخها را پیش بینی کنند.

روز چهارشنبه آمار اشتغال انگلیس به‌روز خواهد شد. انتظار می‌رود رشد اشتغال به دلیل افزایش دستمزد در سال گذشته، از سطح دو درصد سال به سال کاهش پیدا کند و نرخ بیکاری در ۵.۱ درصد بماند.

روز پنج شنبه بانک مرکزی ژاپن ممکن است در نشست سیاستگذاری خود برای تحرک بخشیدن به رشد اقتصادی، برنامه خرید اوراق قرضه را گسترش داده و نرخهای بهره را منفی‌تر کند. این بانک با یک دو راهی در سیاستگذاری روبروست. تورم بسیار پایین و قوی شدن ارزش ین، منفی‌تر شدن نرخهای بهره را ایجاب می‌کند اما بانک مرکزی ژاپن به دلیل معرفی نرخهای بهره منفی، با انتقاد عمومی شدیدی مواجه شده و بهبود تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول هم دلیلی برای به تاخیر انداختن این اقدام شده است.

در آمریکا آمار شاخص قیمت مصرفی ماه مه از سوی وزارت کار منتشر می‌شود که گزارش اقتصادی تاثیرگذاری برای تصمیم گیری بانک مرکزی برای افزایش نرخهای بهره کوتاه مدت خواهد بود. نرخ تورم آوریل به ۰.۴ درصد رشد کرد که بزرگترین رشد یک ماهه در سه سال گذشته بود. اقتصاددانان نرخ رشد تورم در ماه مه را ۰.۳ درصد پیش بینی کرده اند.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا