خودروصنعت، معدن، تجارت

قرارداد قطعه سازان با خودروسازان به روز شود/ حیات قطعه سازان در خطر است

در نشست انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان استان تهران، اعضا بر به روز رسانی قراردادها با خودروسازان و حل مشکل نقدینگی تاکید کرده و اعلام کردند که علاوه بر مشکل تحریم با مشکل تحریم های داخلی از سوی پتروشیمی ها و فولادی ها رو به رو هستیم، ضمن اینکه شرایط فضای کسب و کار بسیار نامساعد است و باید مالیات چیزی را پرداخت کنیم که هنوز از خودروساز دریافت نکرده ایم.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، محمدرضا نجفی منش؛ رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان استان تهران، درباره آخرین وضعیت پرداخت ۷۵۰۰ میلیارد تومان به قطعه سازان اظهار کرد: فراکسیون پیگیری در مجلس ایجاد شده و طی چند روز گذشته در جلسه ای با حضور قائم مقام بانک مرکزی و اعضای انجمن قطعه سازان این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

وی در ادامه با بیان اینکه قطعه سازان به دنبال دریافت مبالغ به صورت ریالی و بازپرداخت ریالی هستند، گفت: اگر ۸۴۴ میلیون یورو  که وعده داده شده بود  پرداخت می‌شد با کسری قطعات و خودروهای  کف کارخانه روبه رو نمی‌شدیم.

02

 نجفی منش  در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پرداخت این مبلغ موجب افزایش تورم نمی‌شود؟ تصریح کرد: هر روز بیش از هزار میلیارد تومان از سوی بانک مرکزی به نقدینگی کشور افزوده می‌شود و پرداخت ریالی این رقم ارزی، معادل یک هفته افزایش نقدینگی کشور است.

رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان با اشاره به اینکه پیشنهاد می‌شود یکی از دو خودروسازی کشور به یک کنسرسیوم قطعه سازی یا شرکت سرمایه گذاری متشکل از قطعه سازان واگذار شود، اضافه کرد: چنانچه این روش واگذاری موفقیت آمیز بود می‌توان خودروسازی دیگر را نیز با این روش واگذار کرد.

وی همچنین به آغاز تولید پژو ۳۰۱ اشاره و تاکید کرد: پروژه راه اندازی خط تولید آزمایشی پژو ۳۰۱  در سال‌های گذشته و پس از برجام سرمایه گذاری شده بود و بسیاری از قطعه سازان هم در این پروژه مشارکت داشتند.

قرارداد خودروسازان با قطعه سازان به روز شود

امیرحسین جلالی، نایب رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان استان تهران نیز با اشاره به اینکه باید بررسی کنیم که چه میزان از مشکلاتی که در حال حاضر در صنعت قطعه سازی داریم به تحریم‌ها بر می‌گردد، اظهار کرد: در شرایط فعلی بزرگترین  مشکل فضای کسب و کار است که به روابط قطعه سازان با خودروسازان برمی‌گردد.

وی دلیل این مشکل را قراردادهای موجود با خودروسازان دانست و تاکید کرد: این قراردادها مربوط به ۱ سال پیش است که باید مفاد آن عوض شود، به عنوان مثال میزان در مورد نقص و یا مشکلاتی که برای قطعات پیش می‌آید  جریمه‌هایی که برای قطعه سازان در نظر گرفته در برخی موارد ۷ برابر است اما زمانی که نوبت به زمان پرداخت مطالبات قطعه سازان می‌رسد با کلاف سردرگمی روبه رو می‌شویم.

جلالی ادامه داد: اگر مشکل مطالبات قطعه سازان حل شود و قراردادها به روز شوند ما می‌توانیم قطعه‌ها را به موقع تحویل دهیم و مشکل خودروهای کف کارخانه‌ها حل می‌شود.

نایب رییس انجمن قطعه سازان درباره تامین قطعات پژو ۳۰۱ و انتخاب قطعه سازان برای همکاری در این پروژه خاطرنشان کرد: ممکن است ایران خودرو بر اساس شناختی که از فعالیت قطعه سازان دارد گزینشی عمل کرده باشد.

 در ادامه این نشست خبری بهروز حبیبی، عضو هیأت مدیره کروز در پاسخ به سوالی درباره تامین قطعات تاکید کرد: هلدینگ کروز در تولید قطعا ‌هایتک پیشور است، و ما در حال حاضر هیچ مشکلی به جز تامین نقدینگی نداریم.

وی افزود: پروسه خرید مواد اولیه و خرید قطعات اولیه تا حدودی زمان بر است و اینگونه نیست که به محض تامین نقدینگی بتوانیم قطعات را تامین کنیم.

نقدینگی تامین نشود، صنعت قطعه سازی از بین می‌رود

 جمال کاظمینی، عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان نیز گفت:وضعیت قطعه سازان بسیار نامناسب است و علت اصلی آن عدم دریافت مطالبات از خودروسازان است.

وی با اشاره به اینکه البته در وضعیت ایجاد شده فقط خودروسازان مقصر نیستند، اضافه کرد: بحران‌های اقتصادی ایجاد شده موجب شده تا خودروسازان هم با مشکلاتی روبه رو شوند.

عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان به لزوم حمایت دولت از صنعت قطعه و خودرو اشاره و تصریح کرد: دولت باید با تزریق وجوه به قطعه سازان و خودروسازان به ادامه حیات این صنعت کمک کند در غیر این صورت با ادامه این روند این صنعت بیش از ۲ تا ۴ ماه نمی‌تواند به فعالیت بپردازد.

 به شرط تامین نقدینگی توان داخلی سازی داریم

در این نشست خبری وطنی، عضو هیأت مدیره رایزکو با اشاره به اینکه توانایی داخلی سازی قطعات را به شرط تامین نقدینگی داریم، اظهار کرد: قیمت قراردادهای خودروسازان و قطعه سازان باید به روز شود چرا که در حال حاضر با قیمت سال‌های ۹۶ و ۹۷ محصولات را تولید می‌کنیم  و تعهدات ارزی زیادی برای ما ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از قطعه سازان مشمول ماده ۱۴۲ خواهند شد چرا که زیان مضاعفی را متحمل می‌شوند، تاکید کرد: ما می‌خواهیم پای کارمان بایستیم و معتقدیم نیروی انسانی خوبی داریم که باید قدر بدانیم.

بهرام طیبی از دیگر قطعه سازان حاضر در این نشست خبری با اشاره به اینکه بیش از تحریم‌های خارجی با مشکل تحریم‌های داخلی روبه رو هستیم، تصریح کرد: تامین مواد اولیه از پتروشیمی‌ها و فولاد مبارکه نفس ما را بریده است، در گذشته امکان خرید اعتباری داشتیم اما در حال حاضر فقط باید نقدی خرید کنیم ضمن اینکه قیمت مواد شیمیایی چند برابر شده است.

 

از طريق
سمانه برمخ شاد
منبع
اقتصادآنلاین

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا