بورسبورس اوراق

افت ۷۴۰ واحدی نماگرهای بورس/ سرگیجه بازار سهام پس از نوش‌داروی سهراب

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، بازار سهام امروز شاهد فشار عرضه در برابر تقاضای سهام با پیش‌رو بودن خودرویی‌ها و دیگر گروه‌های پیش‌روی بازار بود. بازاری که حتی با بمب خبری رئیس سازمان بورس نیز نتوانست به تعادل نسبی برسد.

 شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۲۵ خردادماه ۹۵ با کاهش ۷۴۰ واحدی به رقم ۷۳ هزار و ۹۵۹ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش ۱۰۸ واحدی روی عدد ۱۳ هزار و ۴۶۸ واحد ایستاد. شاخص قیمت هم‌وزن اما در بازار امروز با افت ۸۸ واحدی به رقم ۱۰ هزار و ۹۶۸ واحد رسید. امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با ۱۰۸۹ واحد افت به عدد ۸۱ هزار و ۷۹۸ واحد رضایت داد، شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۶۳۹ واحدی به رقم ۵۱ هزار و ۲۰۱ واحد رسید که شاخص بازار دوم با ۸۹۹ واحد افت عدد ۱۶۵ هزار و ۵ واحد را تجربه کرد. امروز همچنین شاخص کل فرابورس آی‌فکس با کاهش بیش از ۷ واحدی به رقم ۷۸۱ واحدتنزل کرد.

براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت پالایش نفت بندرعباس با ۶۰ واحد، ایران‌خودرو با ۵۴ واحد و سایپا با ۴۹ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت بانک تجارت با ۷ واحد، پتروشیمی مبین با ۶ واحد و پتروشیمی شیراز با ۲ واحد افزایش بالاترین تاثیر مثبت را بر محاسبه این نماگر به نام خود ثبت کردند.

 ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۰۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۲۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۲ هزار و ۷۵۲ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز، نماد معاملاتی شرکت‌های آذریت، حق تقدم خرید سهام پتروشیمی شازند، صکوک اجاره صدانا، حق تقدم خرید سهام بیمه نوین، داروسازی امین، کیمی‌ دارو، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های ساختمان اصفهان، حق تقدم خرید سهام محورسازان ایران‌خودرو، نفت سپاهان، کارت اعتباری ایران کیش، داروسازی فارابی، کربن ایران، تراکتورسازی ایران، سرمایه‌گذاری سایپا، عمران و توسعه فارس، اوراق اجاره صمپنا، اوراق اجاره صینا، اوراق مشارکت شهرداری دزفول، اوراق مشارکت شهرداری شیراز، اوراق مشارکت شهرداری مشهد، تولید نیروی برق دماوند، سولیران، فولاد کاویان متوقف شدند.

 امروز معاملات کد به کد در نماد معاملاتی پتروشیمی شیراز با جابجایی بیش از ۲۴ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۶ میلیارد تومان و همچنین در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری خوارزمی با بیش از ۲۲ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد تومان ادامه یافت. همچنین امروز ۲۰ میلیون سهم شهرسازی و خانه سازی باغمیشه به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان کد به کد شد. در نماد معاملاتی توسعه معادن و فلزات امروز ۱۵ میلیون سهم از سوی سهامدار عمده گروهی به کدهای درون گروهی جا به جا شد. در صدرا اما برنامه کامل معاملات امروز به ۱۴.۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳.۵ میلیارد تومان رسید. همچنین در نماد معاملاتی ایران ترانسفو ۱۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۱ میلیارد تومان با معاملات درون گروهی روبرو شد . در گسترش صنایع انرژی آذراب امروز ۸ ملیون سهم به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان با معاملات انتقالی سهامدار عمده روبرو بود.

امروز پتروشیمی مبین نیز با با جابجایی ۳ میلیون سهمی به ارزش بیش از یک میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده منتقل شد. همچنین پتروشیمی جم نیز امروز با معامله انتقالی بیش از ۲ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان در میان کدهای درون گروهی سهامدار عمده خود روبرو شد. در نهایت امروز ۱۵۵ میلیون برگه حق تقدم استفاده نشده بانک آینده به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده جابجا شد.

امروز بازار سهام شاهد درجا زدن نماگرهای منتخب خود با غلبه عرضه بر تقاضای سهام بود بازاری که سرخورده از خبرهای تکراری گروه‌های خودرویی و در آستانه برگزاری مجامع بورسی شرکت‌های تابعه این گروه با افت قیمت سهام و حتی شکل‌گیری صف‌های فروش در پایان معاملات امروز بود هرچند که امروز در دقایق پایانی معاملات، بمب خبری رئیس سازمان بورس در خصوص معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی‌ها، کاهش نرخ سود بانکی به ۱۵ درصد و عدم افشای اطلاعات سهامداری به سازمان هدفمندی یارانه‌ها نتوانست عقربه نماگرهای منتخب بازار را از شیب منفی به شیب مثبت بکشاند اما انتظار برای جمع شدن عرضه‌ها از ابتدای معاملات فردا و حمایت شاخص کل بورس برای مانع شدن از سقوط در کانال حمایتی ۷۲ هزار واحدی را افزایش داده است.

 انتظار معامله‌گران از موضوع معافیت مالیاتی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها اگرچه تا ساعاتی دیگر همزمان با انتشار نامه سازمان امور مالیاتی بر روی وبسایت این سازمان سمت و سوی واضح‌تری به خود خواهد گرفت اما اغلب معامله‌گران انتظار دارند این معافیت مالیاتی برای همه شرکت‌های بورسی حتی آن دسته از شرکت‌هایی که برای این موضوع در سال ۹۴ تصمیمی نگرفته‌اند اجرایی شود.

 امروز بازار سهام بازاری سراسر فروشنده و رخوت‌آور بود که انتشار برخی خبرهای امیدوارکننده در کنار انتظار برای وقوع برخی حمایت‌ها باعث سرگیجه معامله‌گران ناامید این بازار شده است. بازاری که فردا روز مهمی برای شاخص کل آن به منظور عدم سقوط در کانال ۷۲ هزار واحدی خواهد بود.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا