بورس

کد سهامداری کشور به ۸ میلیون و ۸۹۷ هزار رسید/۲۰ هزار نفر در اردیبهشت ماه اوراق تسهیلات مسکن خریداری کردند

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار از افزایش ۳۴ هزار کد سهامداری در اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: تعداد کد سهامداری در بازار سرمایه گذاری کشور به هشت میلیون و ۸۹۷ هزار کد رسید.

کد سهامداری کشور به ۸ میلیون و ۸۹۷ هزار رسید/۲۰ هزار نفر در اردیبهشت ماه اوراق تسهیلات مسکن خریداری کردند

 بازار سرمایه که خرید و فروش سهام در آن صورت می گیرد، در ماه های اخیر و به ویژه پس از رشد سریع در سه ماه پایانی پارسال با استقبال مواجه و سهامداران جدیدی را به سوی خود جذب کرد.

همچنین بخوانید

در اردیبهشت ماه نیز بیش از ۳۰ هزارسهامدار جدید با دریافت کد سهامداری، فعالیت در بورس را آغاز کرده اند.

بر اساس مقررات، برای دادوستد در بازار بورس به دریافت کد سهامداری نیاز است؛ اشخاص حقیقی و حقوقی پس از طی مراحل قانونی و احراز هویت، می توانند این کد را دریافت کنند.

مطهره مروج مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با تشریح جزئیات صدور کدهای سهامداری گفت: در اردیبهشت ماه ۳۴ هزار کد سهامدار جدید در بازارسرمایه صادر شد تا تعداد کدهای سهامداران این بازار به رقم هشت میلیون و ۸۹۷ هزار کد برسد.

وی افزود: هم اکنون بیش از چهار میلیون و ۵۴۲ هزار مرد و دو میلیون و ۹۸ هزار زن در بازار سرمایه کد سهامداری دریافت کرده اند.

این مسئول بازار سرمایه اضافه کرد: همچنین ۶۱۱ کد سهامدار خارجی نیز صادر شده و مابقی کدهای صادرشده به سهامداران حقوقی تعلق دارد.

مدیر امور ناشران سمات درباره اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن گفت: حدود ۲۰ هزار نفر در ماه گذشته با خرید اوراق تسهیلات حق مسکن وارد فرآیند دریافت این تسهیلات شدند.

مروج با بیان اینکه شش هزار و ۳۹۰ نماد در بازار سرمایه ایران وجود دارد، اظهار داشت: در مجموع ۴۱۴ نماد در بورس تهران، ۴۹۵ نماد در فرابورس، ۴۴ نماد در بورس کالا و پنج هزار و ۴۳۷ نماد در بورس انرژی در پایان اردیبهشت ماه امسال فعال بودند.

مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) در باره سهامداران فعال بازار سرمایه در ماه گذشته، گفت: ۲۰۲ هزار و ۵۷۴ کد حداقل یک معامله ، ۱۸ هزار و ۳۸۲ کد بیش از ۵۰ معامله و هشت هزار و ۸۱۱ کد بیش از ۱۰۰ معامله را در اردیبهشت ماه انجام دادند.

مروج افزود: شرکت های سرمایه گذاری توسعه صنعتی با بیش از ۲۴۲ هزار، ایران خودرو با ۱۵۳ هزار و توسعه معادن روی ایران با ۱۲۷ هزار سهامدار، بزرگترین شرکت های بورسی از نظر تعداد سهامدار در پایان ماه گذشته بودند.

وی ادامه داد: بانک سرمایه با ۳۰۳ هزار، بانک دی با ۱۸۲ هزار و بانک مهر اقتصاد ۱۷۹ هزار سهامدار در صدر بزرگترین شرکت های فرابورسی از نظر تعداد سهامدار در اردیبهشت ماه ۹۵ قرار داشتند.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا