انرژی

ژاپن مشتری ۲۰۰ هزار بشکه نفت ایران شد

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، سیدمحسن قمصری امروز درباره آخرین وضعیت صادرات نفت ایران به ژاپن با اشاره به اینکه  قرارداد فروش نفت به این کشور حدود ١٢٠ هزار بشکه در روز است، گفت: با این وجود میزان خرید نفت این کشور از ایران در سه ماه اخیر افزایش پیدا کرده است.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه این کشور آسیایی ماه گذشته بیش از ٢٠٠ هزار بشکه از ایران نفت خریده است، تاکید کرد: ظرفیت پالایشی ژاپن در حال کاهش است، به طوری‌که این ظرفیت، از ۵ میلیون بشکه در روز به ٣ میلیون و ۶٠٠ هزار بشکه رسیده است و قرار است بیش از این نیز کاهش پیدا کند.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: با این شرایط، ایران می تواند میان ١۶٠ تا ٢٠٠ هزار بشکه از این بازار سهم داشته باشد.

همچنین بخوانید

در همین حال، سیدمحسن قمصری هفته گذشته درباره ادعای برخی از رسانه‌های غربی مبنی بر سقوط آزاد صادرات نفت ایران به پالایشگاه‌های ژاپنی، گفته بود: حجم صادرات نفت خام ایران از ابتدای سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۵ نه تنها کاهش نداشته که حتی افزایش هم پیدا کرده است.

هم اکنون حدود ۳۲ درصد بازار نفت ژاپن در اختیار عربستان سعودی بوده و سهم کشورهای امارات ۲۲.۴ درصد، کویت ۹.۱ درصد، قطر ۸.۳ درصد، روسیه هشت درصد و مکزیک ۲.۷۳ درصد بوده این در حالی است که هم اکنون ایران از سهمی حدود ۵ درصدی در این بازار برخوردار است.

یکی از برنامه‌های کلان ایران در اختیار گرفتن سهمی حدود ۱۰ درصدی و معادل ۳۵۰ هزار بشکه نفت خام در روز است که در صورت تحقق این برنامه، ایران به سومین کشور بزرگ تامین کننده نفت خام ژاپنی‌ها تبدیل خواهد شد.

مهمترین چالش‌ پیش روی به منظور افزایش صادرات نفت ایران به پالایشگاه‌های ژاپنی، کاهش ظرفیت پالایش نفت در این کشور آسیایی است. ظرفیت پالایش نفت ژاپن از حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز در چند سال اخیر به روزانه حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یافته که محدود شدن ظرفیت پالایش نفت، رقابت در بین کشورها به منظور گرفتن سهم بیشتر در این بازار استراتژیک نفتی را دو چندان کرده است.

در همین حال، شرکت نفت از هدف گذاری کسب سهمی ۱۰ درصدی در بازار نفتی ژاپن در دوران پساتحریم خبر داده و تاکید می‌کند: پس از لغو تحریم‌ها حجم صادرات نفت خام ایران به ژاپن باید به ٣۵٠ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا