امور زیربناییراه و ساختمان

ارزان‌ترین خانه‌های پایتخت+ جدول

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، از ابتدا تا ۱۵ خردادماه سال جاری ۳۵۹ مورد واحد مسکونی کمتر از متری ۲ میلیون تومان در تهران به فروش رسیده که ۶.۴ درصد از کل معاملات محسوب می‌شود. اغلب این واحدها بدون امکانات کامل (پارکینگ، انباری، آسانسور) هستند و پراکندگی آنها در مناطق ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۷ و ۱۸ بیش از سایر نقاط تهران است.

جدول زیر مظنه قیمت ارزان‌ترین خانه های شهر تهران را نشان می‌دهد:

ارزان ترین خانه های شهر تهران

همچنین بخوانید

محله

متراژ

سن بنا

قیمت (تومان)

شیوا

۴۶ متر

۳ سال

۹۰ میلیون

ابوذر

۵۸ متر

۵ سال

۹۷ میلیون

بریانک

۳۹ متر

۱۶ سال

۷۳ میلیون

یافت آباد

۴۶ متر

۱۰ سال

۶۰ میلیون

شوش

۳۹ متر

۱۰ سال

۷۶ میلیون

آهنگ

۴۴ متر

۱۷ سال

۷۳ میلیون

وحیدیه

۴۵ متر

۲۱ سال

۹۰ میلیون

اتابک

۵۳  متر

۸ سال

۱۰۰ میلیون

شمیران نو

۵۰ متر

۱۰ سال

۸۴ میلیون

زمزم

۵۰ متر

۳۵ سال

۹۰ میلیون

باغ آذری

۵۴ متر

۳ سال

۱۰۵ میلیون

تهرانپارس

۵۵ متر

۵ سال

۹۶ میلیون

مسعودیه

۵۸ متر

۱۰ سال

۱۰۴ میلیون

از سوی دیگر واحدهای مسکونی ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان در هر متر مربع با ۱۴.۷ درصد بیشترین سهم از معاملات شهر تهران در اردیبهشت ماه را به خود اختصاص دادند که لزوم توجه بساز و بفروش‌ها به واحدهای کم‌متراژ را بیش از پیش نشان می‌دهد.

هم‌چنین واحدهای دارای دامنه قیمتی ۳ تا ۳.۵ و ۲ تا ۲.۵ میلیون تومان به ترتیب سهم ۱۳.۲ و ۱۲.۷ درصدی از معاملات تهران را در اردیبهشت ماه به خود اختصاص دادند. واحدهای مسکونی با ارزش ۱۳۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان با سهم ۱۰ درصدی بیشترین تقاضا را داشته‌اند و خانه‌های دارای ارزش ۱۰۰ تا ۱۳۰ و ۱۶۰ تا ۱۹۰ میلیون تومان به ترتیب با سهم ۹.۱ و ۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

از سوی دیگر حدود ۶۱ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از میانگین قیمت شهر تهران (۴ میلیون تومان) معامله شده است. واحدهای کمتر از ۸۰ متر مربع نیز ۵۶.۱ درصد از معاملات را به خود اختصاص دادند.

همان‌طور که ملاحظه می‌شود آمارها حاکی از آن است که با توجه به قیمت بالای مسکن تهران، بیشترین تمایل شهروندان تهرانی به سوی واحدهای کم‌متراژ با قیمت مناسب است.

بر همین اساس کارشناسان معتقدند سازندگان در طراحی ساختمان‌های مسکونی باید مساحت واحدهای مسکونی را متناسب با قدرت خرید متقاضیان و خانوارها تعیین کنند که طی سال‌های اخیر به این مساله کمتر توجه شده و بنا بر اعلام دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، اگر این مساله محقق شود از یک طرف برای خانوارها امکان تامین مسکن در استطاعت مهیا می‌شود و از طرف دیگر امکان فروش واحدهای نوساز عرضه شده توسط سازندگان تسهیل و از خالی ماندن واحدهای مسکونی نوساز و قفل شدن منابع مالی سازندگان جلوگیری می‌شود.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا