بورسبورس اوراق

سازمان بورس نقشی در اطلاعات نهانی افزایش سرمایه شرکت‌ها ندارد!

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، غلامرضا ابوترابی رئیس ادارۀ نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه­‌ای سازمان بورس گفت: براساس جزء “ب” مادۀ ۱۳ “دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت­ های ثبت شده نزد سازمان” ناشران اوراق بهادار موظف به افشای فوری اطلاعات مهم درخصوص تصمیمات و شرایط موثر بر ساختار سرمایه و تأمین منابع از جمله افزایش یا کاهش سرمایه ناشر یا شرکت­ های تحت کنترل می­ باشد.

وی افزود: به استناد همین ماده این سازمان در تاریخ ۰۷/۰۳/۱۳۹۴ طی ابلاغیه شماره ۰۰۱-I 94،  کلیه ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار را به ترتیب ذیل مکلف به افشای اطلاعات در مورد تغییرات سرمایه از طریق سامانۀ کدال نمود:

الف) در مواردی که هیئ­ت مدیره شرکت در نظر دارد نسبت به پیشنهاد افزایش سرمایه به مجمع عمومی فوق­ العاده اقدام نماید، می­ بایست در دو مقطع ذیل افشای لازم از طریق سامانۀ کدال صورت پذیرد:

تأیید گزارش توجیهی هیئت­ مدیره درخصوص افزایش سرمایه در جلسه هیئت­ مدیره.

اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت ­مدیره در مورد افزایش سرمایه.

ب) در مواردی که هیئت­ مدیره درنظر دارد نسبت به انجام افزایش سرمایه تفویض شده براساس تصمیمات مجمع عمومی فوق­ العاده اقدام نماید می­ بایست تصمیم هیئت­ مدیره مبنی بر انجام افزایش سرمایه یاد شده  از طریق سامانۀ کدال اطلاع­ رسانی شود.

بر این اساس تصمیم به تغییر سرمایه کلیه شرکت­ های ثبت شده پیش از ارسال به سازمان باید از طریق سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران اوراق بهادار (کدال) به اطلاع عموم رسیده و این سازمان نیز عمدتاً همزمان با افشای اطلاعات توسط ناشران از موضوع و تصمیم شرکت­ ها برای انجام تغییرات در سرمایه شرکت­ ها مطلع می ­شود. لذا این موضوع که سازمان بورس و اوراق بهادار از دارندگان اطلاعات نهانی درخصوص افزایش سرمایه شرکت­ ها است، صحت ندارد.

وی خاطر نشان کرد: تنها در موارد محدودی ناشران اوراق بهادار دستورالعمل مزبور را رعایت نکرده و اقدام به ارسال درخواست صدور مجوز انجام افزایش سرمایه به این سازمان قبل از افشا از طریق سامانه کدال می‌نمایند که سازمان بورس با تخلف این ناشران مطابق قوانین و مقررات برخورد می­ نماید.

ابوترابی در مورد رویه­ های صدور مجوز انجام افزایش سرمایه افزود: بررسی پرونده درخواست صدور مجوز انجام افزایش سرمایه ناشران اوراق بهادار با ارسال مدارک و مستندات مربوط به افزایش سرمایه از طریق سامانه کدال آغاز می­ شود که از اهم این مدارک و مستندات می­ توان به گزارش توجیهی هیئت­ مدیره مبنی بر لزوم انجام افزایش سرمایه به همراه اظهارنظر بازرس قانونی و بیانیۀ ثبت افزایش سرمایه اشاره نمود.

سازمان بورس پس از درخواست شرکت و به استناد مادۀ ۲۴ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران  مدارک و مستندات شرکت را بررسی و در صورتی که نقصی در پروندۀ شرکت وجود داشته باشد، آن را به اطلاع ناشر می رساند. همچنین در صورتی که مدارک و مستندات ارسالی کامل باشد، حداکثر ظرف سی روز از تاریخ ثبت درخواست در سازمان مراتب موافقت یا عدم موافقت خود را با افزایش سرمایه به ناشر اعلام می شود.

این مقام مسئول عنوان کرد: با عنایت به محدودیت مقرر در قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی در خصوص زمان پاسخگویی سازمان بورس به ناشران و حساسیت سرمایه­ گذاران به فرآیند افزایش سرمایه، در زمان صدور مجوز افزایش سرمایه و اطلاع ­رسانی آن از طریق سامانۀ جامع اطلاع رسانی ناشران اوراق بهادار بخشی تحت عنوان “زمان ارسال” تعبیه شده که دال بر زمان  ارسال آخرین مدارک و مستندات تکمیلی توسط شرکت­ ها به سازمان بوده و با عنایت به اینکه اساساً صدور مجوز افزایش سرمایه توسط این سازمان و پس از انجام بررسی­ های لازم و نهایی صورت می­ گیرد، قاعدتاً بین زمان ارسال آخرین مدارک و مستندات توسط شرکت و صدور مجوز انجام افزایش سرمایه توسط سازمان فاصله زمانی وجود خواهد داشت.

وی ادامه داد : به عنوان نمونه می­ توان به صدور مجوز انجام افزایش سرمایۀ شرکتهای پتروشیمی مارون و کابل البرز اشاره نمود. مدارک و مستندات اولیه شرکت پتروشیمی مارون (سهامی عام) از طریق مشاور عرضه (شرکت کارگزاری بانک دی) در تاریخ ۹۵.۲.۹ به این سازمان ارسال شده و پس از انجام مکاتبات فیمابین سازمان بورس و اوراق بهادار با شرکت مشاور عرضه به­ منظور رفع نواقص و ابهامات، در نهایت آخرین مدارک و مستندات تکمیلی مربوط به درخواست صدور مجوز انجام افزایش سرمایه در تاریخ ۹۵.۳.۱۲ به سازمان بورس ارسال شده و این سازمان پس از انجام بررسی­‌های نهایی در تاریخ ۹۵.۳.۲۵ موافقت خود را با انجام افزایش سرمایه از طریق سامانۀ کدال به اطلاع عموم رسانده است.

در خصوص شرکت کابل البرز (سهامی عام) نیز مدارک و مستندات اولیه در تاریخ ۹۴.۱۲.۱۸ از طریق مشاور عرضه (شرکت تامین سرمایه امید) ارسال شده و پس از انجام مکاتبات فیمابین سازمان بورس و اوراق بهادار با شرکت مربوطه به­ منظور رفع نواقص و ابهامات، نهایتاً آخرین مدارک و مستندات تکمیلی مربوط به درخواست صدور مجوز انجام افزایش سرمایه در تاریخ ۹۵.۳.۱ به این سازمان ارسال شده و سازمان بورس هم پس از انجام بررسی­ های نهایی در تاریخ ۹۵.۳.۹ مجوز انجام افزایش سرمایۀ شرکت را صادر و به اطلاع عموم رسانده است. بر این اساس تاریخ ارسال به منزله ارسال آخرین مکاتبات صورت گرفته از سوی شرکت با سازمان بوده و به منزله صدور مجوز انجام افزایش سرمایه شرکت نیست.

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه ­ای تاکید کرد: با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی سازمان بورس حمایت از حقوق و منافع سرمایه­ گذاران می­ باشد، این سازمان به محض موافقت با انجام افزایش سرمایه شرکت ها، اطلاعیه مربوط به آن را از طریق سامانه اطلاع­ رسانی ناشران (کدال) به اطلاع عموم می ­رساند.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا