امور زیربناییراه و ساختمان

کریدور ترانزیتی ترکیه – افغانستان با محوریت ایران تاسیس می‌شود/ احتمال راه اندازی قطار تهران- استانبول

معاون وزیر راه و شهرسازی از تاسیس مسیر ترانزیتی ترکیه – ایران- افغانستان خبر داد و گفت: مقرر شد با محوریت ایران، صورتجلسه تاسیس این کریدور در آینده‌ای نزدیک برای ترکیه و افغانستان ارسال و پس از آن در جلسه سه جانبه‌ای متن صورتجلسه نهایی شود.

شهرام آدم نژاد، معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، از برنامه‌ریزی‌های مشترک برای راه اندازی و تقویت کریدور ترانزیتی افغانستان- ایران- ترکیه خبر داد و گفت: در هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک حمل و نقل ایران و ترکیه مصوبات اجرایی این دو کشور در زمینه حمل و نقل پیگیری شد.

مدیر کمیته حمل و نقل و ارتباطات بیست و هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه با اشاره به مذاکرات گسترده در تقویت مسیر ترازیتی شرق به غرب اظهار داشت: در طول جلسات این دوره تاکید زیادی بر راه‌اندازی و تقویت کریدور ترانزیتی افغانستان- ایران- ترکیه صورت گرفت و مقرر شد با محوریت ایران، صورتجلسه تاسیس این کریدور در آینده‌ای نزدیک برای ترکیه و افغانستان ارسال شود تا پس از آن در جلسه سه جانبه ای متن صورتجلسه نهایی شود. 

وی افزود: همچنین ارتقاء فعالیت‌های ترانزیتی کریدور ترکیه- ایران- قطر در چارچوب تفاهم‌نامه منعقده در شهریور ۱۳۹۶ و اجرایی سازی کریدور اسلام آباد- تهران- استانبول (ITI) در دستور کار دو کشور قرار گرفت. در توسعه همکاری‌ها در حوزه حمل و نقل ترکیبی، مقرر شد قرارداد همکاری از طریق مجاری دیپلماتیک به طرف ایرانی ارسال شود تا مورد بررسی قرار گیرد.
 
آدم نژاد درباره مذاکرات حوزه حمل و نقل جاده ای گفت: برای اجرای ماده ۷ موافقتنامه حمل و نقل جاده‌ای بین کشورمان و ترکیه دو طرف توافق کردند، ‌نشست کمیته مشترک همکاری های حمل و نقل جاده‌ای دو کشور را در سه ماهه دوم از نیمه اول سال ۲۰۲۰ میلادی در تهران برگزار کنند.
 
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره رضایت دو کشور از راه اندازی قطار مسافری تهران – وان و تهران – آنکارا  ادامه داد: راه اندازی قطار مسافری تهران – استانبول در جلسه ای در سریع‌ترین زمان ممکن در تهران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: همچنین برای دستیابی به آمار جا به جایی یک میلیون تن بار در سال بین دو کشور جهت گسترش همکاری‌ها در زمینه افزایش و توسعه حمل و نقل بار به وسیله ریل، توافق شد تا حمل و نقل میان ترکیه و کشورهای آسیای مرکزی از طریق مسیرهای ترانزیت ریلی ایران تسهیل شده و این مسیرها احیا شوند.
 
آدم نژاد همچنین با اشاره به محورهای تفاهم در حوزه حمل و نقل دریایی گفت: در این بخش هم دو طرف تمایل خود را برای بررسی فرصت‌های همکاری در زمینه ایجاد و پیاده سازی تکنولوژی‌های پیشرفته جهت ساخت کشتی‌های تفریحی، تعمیرات و نگهداری کشتی،‌ بازیافت کشتی و لایروبی و اتوماسیون فرایندها و تهیه جانمایی‌ها ابراز کردند و مقرر شد، چهارمین کمیته مشترک همکاری‌های بندری و دریایی بین دو کشور در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ در ترکیه برگزار شود.

منبع

ایلنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا