بانک و بیمهطلا و ارز

دلار دیگر «جوگیر» نمی‌شود

دلار مدت‌هاست که دیگر هیجانی نمی‌شود و اتفاقات سیاسی و حتی تنش‌های منطقه‌ای نتوانسته است بازار ارز را تکان بدهد. این در حالی است که در گذشته تا تقی به توقی می‌خورد، بازار دلار دستخوش صف‌های طولانی و جهش قیمت می‌شد.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از شهروند،  بهاءالدین‌ هاشمی، تحلیلگر بازارهای مالی، در این زمینه می‌گوید: «در بازار، اصناف هوش‌های تجاری اقتصادی دارند که با استفاده از آن می‌توانند این موضوع را تشخیص دهند و به صورت هیجانی عمل نمی‌کنند. البته در گذشته این چنین نبود و حالا بازاریان به این نتیجه رسیده‌اند که خیلی نباید اخبار را جدی بگیرند؛ چرا که در حال حاضر تمامی تحریم‌ها برای ما اتفاق افتاده و اقتصاد راه خود را پیدا کرده است.»  او ادامه می‌دهد: «البته نباید تدابیر بانک مرکزی را نادیده گرفت که باعث به وجودآمدن ثبات قیمت در این زمینه شده است و از ورود دلالان سوداگران و… جلوگیری کرده‌ است.»

۲۳ خردادآبه شینزو

همچنین بخوانید

همزمان با سفر شینزوآبه، نخست‌وزیر ژاپن، به ایران دو نفتکش نروژی و سنگاپوری که محموله‌های نفت ژاپن را حمل می‌کردند، در خلیج فارس مورد حمله قرار گرفت اما این اتفاق که واکنش‌های جهانی زیادی به دنبال داشت، تأثیری بر افزایش یا کاهش روند دلار نداشت و دلار که با قیمت ۱۲هزار و ۹۰۰ تومان قیمت عرضه می‌شد به قیمت ۱۲‌هزار و ۹۳۰ تومان رسید.

۳۰ خردادپهپاد آمریکا

سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال‌هاوک» آمریکا در سواحل هرمزگان توسط سپاه سرنگون شد و این مسأله باعث شد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای ایرانی‌ها خط و نشان‌های زیادی بکشد و حتی احتمال وقوع حمله نظامی را دور از ذهن ندارند اما این اتفاق هم نتوانست دلار را تکان بدهد و قیمت دلار که تا روز قبل از این حادثه با نرخ ۱۳‌هزار و ۹۵ تومان عرضه می‌شد، به ۱۳‌هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

۹ مردادظریف

آمریکا با اعلام تشدید تحریم‌ها علیه ایران در تاریخ ۹ مرداد محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است اما این موضوع تأثیری بر افزایش یا کاهش قیمت دلار نداشت؛ به ‌طوری که قیمت دلار در ششم مرداد ۱۲‌هزارو۱۵۰ تومان بود و در تاریخ ۹ مرداد به ۱۱هزار و ۹۴۰ تومان رسید.

۱۳تیرنفتکش

۱۳ تیر نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق توقیف شد. این موضوع هجمه‌های زیادی علیه ایران داشت و بسیاری از رسانه‌های خارجی نوشتند که ایران برخلاف برجام در حال حمل نفت به سوریه بوده است. با این حال این رخداد هم روی قیمت دلار تأثیری نداشت و اسکناس آمریکایی با همان نرخ ۱۲‌هزار و ۷۵۰ تومان روز گذشته معامله شد.

۲۳ شهریورحمله به تاسیسات عربستان

حمله پهپادی به قلب نفتی عربستان یعنی آرامکو هم که اوج جبهه‌گیری رسانه‌های خارجی و آمریکا علیه ایران بود، باز هم نتوانست موجب جهش قیمت دلار شود؛ به ‌طوری که در ۲۲ شهریور قیمت دلار ۱۱هزار و ۴۴۰ تومان بود و در ۲۳ شهریور ۱۱هزار ۴۰۰ تومان داشت.

 

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا