بین المللطلا و ارز

رشد انفجاری طلای جهانی در پی شوک برکسیت

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۵.۹ درصد افزایش یافت و به ۱۳۲۹.۲۹ دلار رسید در حالیکه اوایل معاملات تا سطح ۱۳۵۸.۲۰ دلار صعود کرده بود.
در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در اوت با ۶۵.۴۰ دلار یا ۵.۱ درصد افزایش، در ۱۳۲۸.۵۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز پنج شنبه ۶.۹۰ دلار یا ۰.۵ درصد کاهش داشت و در ۱۲۶۳.۱۰ دلار بسته شد.

این فلز ارزشمند در شرایطی که داراییهای پرریسک مانند سهام و همچنین پوند انگلیس سقوط کردند شاهد بزرگترین افزایش قیمت از زمان بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ بود.
نتایج همه پرسی روز پنج شنبه انگلیس نشان داد مردم این کشور به خروج از عضویت اتحادیه اروپا رای داده اند. این رای انگلیس را در مسیر نامطمئن و پرابهامی قرار می دهد در حالیکه بزرگترین ضربه را بر تلاشهای اروپایی برای اتحاد بیشتر از زمان جنگ جهانی دوم وارد می کند.

بر اساس گزارش رویترز، انگلیس نخستین کشوری است که اتحادیه اروپا را ترک می کند که بزرگترین ضربه بر این بلوک از زمان شکل گیری آن است. بعضی از تحلیلگران می گویند این اقدام اروپا را به رکود بازخواهد گرداند و فشار بیشتری بر اقتصاد جهانی وارد می کند اما در عوض تقاضا برای طلا را تقویت کرده و از قیمت این فلز پشتیبانی می کند.
در چین بهای معاملات طلا در بازار بورس شانگهای بیش از سه درصد صعود کرد و حجم معاملات این بازار سه برابر حد معمول شد.

همچنین بخوانید

طلا در چند هفته اخیر به دلیل واهمه سرمایه گذاران از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا رشد چشمگیری پیدا کرده بود و هفته گذشته به همراه سایر داراییهای امن مانند اوراق قرضه آلمان، فرانک سوییس و ین ژاپن صعود کرده و به بالاترین قیمت در دو سال اخیر رسیده بود اما هفته جاری با تقویت احتمال تغییر نتیجه همه پرسی به نفع طرفداران ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا درخشش خود را از دست داده بود و در پنج روز گذشته به طور متوالی کاهش داشت. انتظار می رود رای انگلیس به ترک اتحادیه اروپا احتمالا ابهام و تنشهای زیادی در بازارهای مالی، ارزی و سهام ایجاد کند.

اگرچه در حال حاضر موضوع برکسیت بازار طلا را تحت تاثیر قرار داده است اما فارغ از نتیجه این همه پرسی، انتظار می رود نگرانیهای عمده اقتصادی و نرخهای بهره پایین یا منفی که بانکهای مرکزی بزرگ جهان برای حمایت از اقتصادهای شکننده معرفی کرده اند، همچنان از قیمتهای طلا حمایت کند.

این فلز ارزشمند از ابتدای سال ۲۰۱۶ تاکنون تحت تاثیر نگرانیها نسبت به رشد اقتصاد جهانی و تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای به تاخیر انداختن روند عادی سازی نرخهای بهره کوتاه مدت، بیش از ۲۰ درصد رشد قیمت داشته است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۲.۷ درصد صعود کرد و به ۱۷.۷۲ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۱.۸ درصد افزایش، در ۹۷۷.۴۰ دلار ایستاد و هر اونس پالادیم با سه درصد کاهش، به ۵۴۷ دلار رسید.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا