بورسبورس اوراق

تقویت ۲۷ واحدی شاخص کل بورس تهران/ بازار جان ندارد

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۵ تیر ماه ۹۵ با افزایش ۲۷ واحدی روی رقم ۷۳ هزار و ۶۷۲ واحد ایستاد. شاخص کل هم‌وزن، با افت ۱۱ واحدی عدد ۱۳ هزار و ۵۸۸ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص سهام ‌آزاد شناور با کاهش ۱۱ واحدی به عدد ۸۲ هزار و ۳۲۹ واحد رسید، شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۶۰ واحدی به رقم ۵۱ هزار و ۲۵۳ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۵۳۴ واحدی به عدد ۱۶۲ هزار و ۸۶۷ واحد دست یافت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افت ۶ واحدی عدد ۷۷۰ واحد را تجربه کرد.

بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۶۷ واحد، صنعتی و معدنی چادرملو با ۳۱ واحد و کشتیرانی ج.ا.ا با ۲۳ واحد افزایش، بالاترین تأثیر مثبت را در برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل اما معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندرعباس با ۶۱ واحد، معدنی و صنعتی گل‌گهر با ۴۴ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۱۶ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۹ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۸۱۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۷ هزار و ۸ نوبت دادوستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های کارخانجات صنعتی آزمایش، فرآورده‌های نسوز آذر، عمران و توسعه فارس، توسعه معدنی و صنعتی صبا نور، صنایع شیمیایی سینا، قند مرودشت، ایران مرینوس، مهندس صنعتی روان‌فناور، اوراق اجاره صبوتا، داروسازی تهران شیمی از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های بانک پارسیان، سرمایه‌گذاری گروه صنعتی ملی، سیمان کارون، سرمایه‌گذاری صنایع ایران، هلدینگ میدکو، گروه صنعتی سپاهان، صندوق زمین و ساختمان شمال غرب،توسعه خدمات دریایی و بندری سینا، سرمایه‌گذاری گروه صنایع بهشهر، حق تقدم خرید سهام مجتمع توریستی و رفاهی آبادگران متوقف شدند.

امروز همچنین بورس کالا میزبان عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد اوره پتروشیمی شیراز به قیمت ۷۰۱ هزار و ۳۴۴ تومان به ازای هر قرارداد یک تنی بود.

امروز معاملات انتقالی در نماد معاملاتی حق تقدم استفاده نشده بانک آینده به ۱۵۹ میلیون حق تقدم به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده رسید.

در نماد معاملاتی بانک اقتصاد نوین اما امروز اندکی بیش از ۲۵ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۶ میلیارد تومان کد به کد شد.

همچنین صنعتی دریایی ایران پیرو برنامه سهامدار عمده امروز نیز شاهد معاملات کد به کد ۱۴.۵ میلیون سهمی به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان بود.

امروز ۱۲.۵ میلیون سهم مؤسسه اعتباری توسعه نیز به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی روبرو شد. در گسترش صنایع انرژی آذراب اما امروز ۸ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان کد به کد شد.

همچنین امروز بانک صادرات ایران شاهد معاملات کد به کد ۶ میلیون سهمی به ارزش بیش از ۶۰۰ میلیون تومان میان کدهای درون‌گروهی خود همچنین سرمایه‌گذاری خوارزمی نیز امروز ۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶۰۰ میلیون تومان را میان کدهای درون‌گروهی خود انتقال داد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در حالی با لاغر شدن حجم معاملات و تلاش نوسان‌گیران برای شناسایی بازدهی روزهای گذشته مواجه بود که در گروه خودرویی‌ها پس از آنکه شرکت وابسته به گروه قطعه‌سازی کوروز از تصاحب سهام کنترلی گروه بهمن خبر داد اما با وجود انبوه حجم تقاضا به دلیل فشار عرضه روندی متعادل بر معاملات این گروه حاکم شد.

روند معاملات گروه‌های خودرویی در حالی با پیشرو شدن حقیقی‌ها نوسان می‌کند که حقوقی‌ها در این گروه حاشیه‌نشینی را ترجیح می‌دهند.

امروز بازار سهام به مدد حامیان حقوقی سنتی خود در سرمایه‌گذاری غدیر، بانک ملت و کشتیرانی توانست شاخص کل خود را سبزپوش نگه دارد. این در حالی است که بازارهای جهانی پس از رخدادهای سیاسی روز گذشته در جزیره انگلیس و رأی مردم این کشور برای جدایی از اتحادیه اروپا شاهد درجا زدن سنگین شاخص‌های بورسی است.

بازار سهام در حالی امروز شاهد معاملاتی کم‌رونق و متعادل بود که گروه قندی‌ها با سرمایه اندک نوسان‌گیران و تحرک چند حقوقی با صف‌های خرید روبرو شد. گروهی که اگر چه همواره کام نوسان‌گیران را شیرین کرده اما برای بازار سهام حکایت روزهای تلخ بی‌رونق و رخوت‌آور را دارد.

امروز بازار سهام بازاری متعادل و کم‌حجم بود که شرکت‌های کوچک و برخوردار از سهام شناوری پایین به پیشرانی گروه قندی‌‌ها توانستند  اقبال نوسان‌گیران و معامله‌گران کوتاه‌مدت‌نگر را به خود جلب کنند.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا