انرژی

درآمد صادرات نفت ایران نصف شد

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، بولتن آماری سالانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) سال ٢٠١۶ میلادی نشان داد درآمدهای ایران از صادرات نفت خام در سال ٢٠١۵ میلادی به ٢٧ میلیارد و ٣٠٨ میلیون دلار رسیده است.

براساس آمار اعلام شده در بولتن یاد شده، درآمدهای صادرات نفت ایران در سال ٢٠١۴ میلادی، ۵٣ میلیارد و ۶۵٢ میلیون دلار بود که حدود ٢ برابر درآمدهای سال ٢٠١۵ میلادی است.

این بولتن همچنین نشان می دهد که مجموع ارزش صادرات ایران در سال گذشته میلادی ٧٧ میلیارد و ٩٧۴ میلیون دلار بوده است و به این ترتیب، سهم درآمدهای نفتی از این رقم، به ٣۵ درصد می‌رسد. این درحالی است که در سال ٢٠١١ میلادی، درآمدهای ایران از صادرات نفت به ١١۴ میلیارد و ٧۵١ میلیون دلار می رسید.

همچنین بخوانید

به گزارش مهر، قیمت نفت خام‌های سبک و سنگین صادراتی ایران هم متاثر از سایر شاخص‌های معتبر جهانی در معاملات منتهی به ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶ میلادی با کاهشی بیش از ۲ دلار به ازای هر بشکه همراه شد.

بهای هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران با ثبت کاهش ۲ دلار و ۶ سنتی در محدوده ۴۵ دلار و ۵۲ سنت و قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی با کاهش ۲ دلاری در محدوده ۴۳ دلار و ۵۴ سنت در بازار معامله شده است.

با ثبت این کاهش قیمت، در مجموع از ابتدای سال‌جاری میلادی متوسط قیمت فروش هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران ۳۵ دلار و ۹۹ سنت و بهای هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی کشور در محدوده ۳۳ دلار و ۵۹ سنت به فروش رسیده است.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا