بانکبانک و بیمه

اقدام دولت برای افزایش سرمایه بانک‌ها/نرخ سود باز هم کاهش می‌یابد

به گزارش پایگاه خبری توسعه اقتصادی، محسن جلال‌پور از وعده رئیس جمهور برای افزایش سرمایه بانک‌ها در قالب تقدیم اصلاحیه لایحه بودجه ۹۵ به مجلس خبر داد و گفت: در این صورت، باز هم شاهد کاهش بیشتر نرخ سود بانکی خواهیم بود.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: مدت زیادی است در معرض این سئوال قرار می گیرم که چرا با وجود کاهش نرخ تورم، شورای پول و اعتبار نرخ سود بانکی راکاهش نمی دهد. در پاسخ، معمولا اگر فرصت داشته باشم، سعی می کنم رویکرد شورای پول و اعتبار را توضیح دهم که معمولا در این دوره، دستوری نیست و مبتنی بر تمایلات بازار تنظیم شده است، یعنی این گونه نیست که شورای پول و اعتبار بدون تمایلات بازار، مصوبه ای داشته باشد که بر اساس آن، نرخ سود بانکی، یک باره و به صورت دستوری کاهش پیدا کند.

وی تصریح کرد: با توجه به این رویه، بانک‌ها در هفته های گذشته علایمی مبنی بر تمایل بازار به کاهش نرخ‌ها را انعکاس دادند تا این که نرخ‌های جدید به شکلی منطقی و معقول در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید. به این ترتیب، شورای پول و اعتبار ضمن تایید و تصویب اقدام اخیر بانک‌ها و موسسات اعتباری در زمینه تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانکی در محدوده ۱۵ درصد، نرخ سود عقود مشارکتی و غیرمشارکتی را نیز حداکثر معادل ۱۸ درصد تعیین کرد.

رئیس اتاق ایران اضافه کرد: در حقیقت، اعلام آمادگی چند روز پیش بانک ها برای کاهش سه درصدی نرخ سود سپرده، زمینه این مصوبه را فراهم کرد و بی آن که نرخ ها در چارچوب قواعد اداری و دستوری و در قالب یک بخشنامه کاهش پیدا کند، به صورت کاملا منطقی و مبتنی بر تمایل بازار کاهش پیدا کرد.

به گزارش مهر، شورای پول و اعتبار در جلسه روز گذشته خود با تایید و تصویب اقدام بانک ها و موسسه های اعتباری برای تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانکی، نرخ سود عقود مشارکتی و غیرمشارکتی را حداکثر ۱۸ درصد تعیین کرد.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا