بین الملل

حرکت به جلو و همراهی با ایرانی «عاشق» در سال نو میلادی

چینی‌ها رقم سال ۲۰۲۰ را مشابه جمله «دوستت دارم، دوستت دارم» تلفظ می کنند. در این سال سرشار از عشق، از صمیم قلب امیدواریم به اتفاق دوستان ایرانی به جلو حرکت و مشترکا آینده زیبایی ایجاد کنیم.

همچنین بخوانید

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از رادیو بین‌المللی چین، چینی‌ها رقم سال ۲۰۲۰ را مشابه جمله «دوستت دارم، دوستت دارم» تلفظ می کنند. در این سال سرشار از عشق، از صمیم قلب امیدواریم به اتفاق دوستان ایرانی به جلو حرکت و مشترکا آینده زیبایی ایجاد کنیم.

جالب این است که تلفظ صفت «ایرانی» در زبان چینی «یی رن» نماد خوبیست و اساساً «آدم عاشق» می دهد. در قدیم صفتی خطاب به زن و مرد بود، اما امروز فقط در خطاب و وصف زن جوان عاشق معنی می دهد. این ترکیب در این دو ضرب المثل زبان چینی استفاده شده که می گوید: «چیو شویی یی رن» و «جیان جیا یی رن» ، هر دو برای تعریف زن زیبا و عاشق است.

روز اول سال نو، همه چیز تازه و با طراوت به نظر می رسد. در مرور گذشته و نگاه به آینده، دوستی چین و ایران از نظری دیرینه و از نظری جوان و تازه جلوه می کند. اعتماد متقابل سیاسی روز افزون تقویت پیدا کرده، تبادلات و تعاملات مردمی مکرر شده، روابط مشارکتی و راهبردی جامع دو کشور راهپیمایی جدیدی شروع کرده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در آخرین روز سال ۲۰۱۹ چهارمین بار در این سال از چین دیدار کرد. این تعداد سفر مقامات ارشد کشورها به یک کشور در یک سال به ندرت دیده می شود. در زبان چینی عبارت «چین جین» هم به معنی محبوب و نزدیک است. واقعاً نیز چنین است که پس از محبوبیت، روابط هم نزدیکتر می شود. این رویداد هم دال بر آن است که اعتماد متقابل و همکاری چین و ایران به سطح جدیدی رسیده است. آقای ظریف در سفرهای قبلی دو بار به زبان چینی توییت فرستاد که در بین مردم چین طرفداران بسیاری پیدا کرد.

دو روز پیش، نیروهای دریایی چین، ایران و روسیه در دریای عمان و آبهای شمال اقیانوس هند رزمایش نظامی مشترک برگزار کردند. این رزمایش نشانگر همکاری نزدیک سه کشور در مبارزه با راهزنی دریایی، همچنین امدادرسانی دریایی و تضمین امنیت کشتیرانی است. گرچه برخی رسانه های غربی این رزمایش عادی را برجسته کردند و حتی مقام ارشد نیروی دریایی آمریکا به تهدیدات تند علیه ایران متوسل شد. به قول «بول پیانو» (Bull Piano) تحلیلگر سیاسی چین در رسانه های جدید: «چند سال پیش حضور چین در چنین مانور نظامی بعید بود، اما امروز وقتش که باشد، تردید نمی کند. این یعنی تغییر.»

در سال گذشته تبادلات بلندپایه بین چین و ایران ادامه پیدا کرد و رهبران دو کشور سمت و سوی توسعه روابط دو جانبه را مشخص کردند.

رییس جمهور شی جین پینگ در ماه ژوئن در حاشیه نشست سران سازمان همکاری شانگهای در بیشکک در دیدار با حسن روحانی خاطر نشان کرد که چین و ایران باید رایزنی راهبردی را تقویت بخشند و در مسائل مربوط به منافع کلیدی طرف متقابل از یکدیگر پشتیبانی کنند؛ چین از ادامه و اجرای برجام حمایت می کند.

در ماه فوریه شی جین پینگ در پکن هنگام ملاقات با علی لاریجانی رییس شورای مجلس اسلامی تاکید کرد، فارغ از تحولات جهانی و منطقه ای، عزم و اراده چین برای توسعه روابط راهبردی و مشارکتی جامع با ایران تغییر نمی کند.

افزون بر تبادلات بلندپایه، در سال گذشته تبادلات در سطوح مختلف و تعاملات مردمی چین و ایران نیز پر جنب و جوش بود:

اولین مرکز تحقیقاتی چین شناسی در دانشگاه طباطبایی تاسیس شد که به آشنایی ایرانیان با چین کمک خواهد کرد.

دو نسخه چینی و فارسی «روایتهایی از چین و ایران» چاپ و منتشر شد که ماجراهایی از دوستی نسلهای مختلف دو کشور را بازگو می کند.

پایگاه چینی خبرگزاری ایرنا رسما راه اندازی شد که به همکاری رسانه ای و پیوند دلهای مردم دو کشور کمک می کند.

حساب کاربری ویچت سفارت چین در ایران باز و فعال شد که در آن اطلاعات معتبر و خدمات کنسولی آنلاین ارائه می شود.

فیلم ایرانی «قصر شیرین» در جشنواره بین المللی فیلم شانگهای سه جایزه بزرگ را از آن خود کرد و استادان سینمای ایران مانند رضا میرکریمی، مجید مجیدی و اصغر فرهادی در جشنواره های چین محبوبیت بیشتری یافتند.

خانم جائو جوئو چون اولین دانشمند زن چینی و محقق موسیقی ایران به مناطق مختلف شهری و روستایی ایران سفر کرد.

ایران سیاست معافیت روادید برای اتباع چینی را به اجرا گذاشت و بدین ترتیب شمار مسافران چینی به ایران در هفته طلایی روز ملی دو برابر شد…

در یک سال گذشته خاورمیانه آشفته و ناآرام بود. در نتیجه اعمال فشار حداکثری امریکا علیه ایران، تنش در خلیج فارس شدت گرفت. حوادثی مانند انفجار نفتکشها، سرنگون شدن پهپاد ارتش آمریکا، توقیف نفتکشها از سوی انگلستان و ایران، حمله به تاسیسات نفت عربستان سعودی در پی یکدیگر رخ داد. مدتی حتی جنگ بر فضای خلیج فارس سایه افکند و اقدامات طرفهای درگیر، اعصاب حساس جهان را تحریک کرد.

برخی کشورهای خارج از منطقه که ناآرامی دنیا را دنبال کرده، در مسیر حیات منطقه خاورمیانه سنگ اندازی و حتی کشورهای منطقه را به تقابل تحریک می کنند. چین مایل نیست خود را در منازعات داخلی خاورمیانه گرفتار کند و مهمتر از آن ناچار به طرفداری از یکی شود. چین ضمن توسعه روابط دوستانه با همه طرفها در منطقه، با دقت و صبورانه به میانجیگری و مساعدت به صلح و مذاکره پرداخته است. چین پیشنهاد سه گانه ای به منظور تنشزدایی در خلیج فارس و خاورمیانه ارائه داد که همه طرفها آن را ستودند.

صراحت و صداقت در کار، دلیل اصلی اعتماد همیشگی کشورهای خاورمیانه از جمله ایران و عربستان سعودی به چین و دوستی آنها با چین است. سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران چندی پیش گفت: ایران هرگز دوستان دوران سخت را فراموش نمی کند. وی افزود: ایران حساب روسیه و چین را از کشورهای دیگر برجام جدا کرده است.

در یک سال گذشته چین و ایران هر دو زمان دشواری را طی کرده اند و از قلدری و دخالت درازدستانه آسیب دیده اند، ولی قاطعانه با آنها مبارزه کرده اند. در مسائل مهم مربوط به منافع کلیدی و مورد توجه خاص از جمله مسائل هنگ کنگ و شین جیانگ چین و مسأله هسته ای ایران، چین و ایران یکدیگر را درک و از یکدیگر حمایت می کنند، از این رو روابط دو کشور وارد بهترین دوره توسعه شده است.

شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در پیام تبریک سال ۲۰۲۰ گفت: رود تاریخ همیشه در حال حرکت به پیش است؛ گاه بی باد و آرام و گاه مواج؛ ما از طوفان هراسی نداریم و از سختی و دشواری نمی ترسیم.

بیائید فرصت را مغتنم شماریم و وقت خوش را بیهوده نگذرانیم.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا