بانکبانک و بیمه

آخرین تحولات پرونده کاسپینی‌ها


رییس بانک مرکزی با حضور در کمیسیون امنیت ملی مجلس توضیحاتی در مورد رقم علی‌الحساب پرداختی مطرح و تاکید کرد که تسویه حساب نهایی پس از شناسایی تمام دارایی‌ها و ارزیابی آنها صورت می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی (ECOIDEAL)،به‌دنبال ضعف ساختار اطلاع‌رسانی بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور و از جمله اطلاع‌رسانی موسسه کاسپین که موضوع علی‌الحساب بودن پرداخت‌ها به سپرده‌گذاران به صورت شفاف و روشن و به موقع اعلام و تشریح نکرده‌اند، و باعث نگرانی عده‌یی از سپرده‌گذاران و اعتراضاتی شده است، رییس کل بانک مرکزی با حضور در کمیسیون امنیت ملی مجلس توضیحاتی در مورد رقم علی‌الحساب پرداختی مطرح و تاکید کرد که تسویه حساب نهایی پس از شناسایی تمام دارایی‌ها و ارزیابی آنها صورت می‌گیرد. به نوشته «تعادل»، همچنین در جلسه غیرعلنی مجلس مقرر شد که بانک مرکزی ظرف مدت یک هفته مشکلات سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری را حل کند. روز گذشته پس از آنکه سوال ۶۱ نماینده مجلس از وزیر اقتصاد درخصوص دلایل عدم پیگیری مشکلات سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری توسط هیات‌رییسه اعلام وصول شد در نشست غیرعلنی مجلس موضوع مشکلات موسسات مالی و اعتباری با حضور ولی‌الله سیف رییس بانک مرکزی به‌صورت مفصل بررسی و تصمیماتی برای رفع آن اتخاذ شد.

فرصت یک‌هفته‌ای مجلس به بانک مرکزی
رییس مجلس شورای اسلامی در این زمینه تاکید کرد: نمایندگان مجلس به بانک مرکزی یک هفته فرصت دادند تا مشکل سپرده‌گذاران موسسات مالی همچون کاسپین را حل و فصل و گزارش آن را به مجلس ارائه کنند.
 
علی لاریجانی در نشست علنی روز سه‌شنبه
 20 تیرماه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی با رییس کل بانک مرکزی برای بررسی مشکلات سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری خاطرنشان کرد: در این جلسه با حضور رییس کل بانک مرکزی و همکاران وی مشکلات سپرده‌گذاران این موسسات اعتباری بررسی شد و در این جلسه پزشکیان که از سوی مجلس مسوولیت پیدا کرده بود تا در جلساتی این موضوع را رسیدگی کند، گزارشی به نمایندگان ارائه کرد.  وی افزود: همچنین در ادامه این جلسه رییس کل بانک مرکزی گزارشی از نحوه و تدبیری که برای حل این مساله داشتند، ارائه کرد.
رییس مجلس با بیان اینکه تعدادی از نمایندگان مجلس نیز حل این مشکل و طریق آن را راهنمایی کردند، تصریح کرد: در مجموع در مجلس این نظر به بانک مرکزی اعلام شد که باید در اسرع‌وقت این مشکل به نحو عام حل شود و اگر نیاز دارند بخش‌های دیگر کشور ازجمله مجلس در این خصوص تصمیم‌گیری کند تا ظرف هفته آینده این گزارش را یا از طریق دولت به مجلس ارائه کنند یا خود می‌توانند در دولت این مساله را حل کنند؛ به‌طوری که نگرانی افرادی که در این موسسات سرمایه‌گذاری کردند رفع شود از این رو ما از بانک مرکزی خواستیم با برگزاری جلسه‌یی به سرعت این موضوع را مطرح و درخصوص آن تصمیمات لازم اتخاذ شود.  لاریجانی خاطرنشان کرد: در این جلسه پیشنهادی مطرح شد که به این نحو اگر عمل شود، می‌تواند رافع مشکل باشد و دغدغه مردم را حل کند که ان‌شاءالله تا هفته آینده این موضوع را پیگیری خواهیم کرد تا به سرانجام برسد.
 
این مبلغ علی‌الحساب است
در این رابطه رییس کل بانک مرکزی، گفت: از روز گذشته به نام صاحبان سپرده‌ها و به میزان مبلغ علی‌الحساب حساب‌هایی در کاسپین افتتاح و در کنار آن یک یادداشتی ارائه می‌شود که این مبلغ علی‌الحساب است. ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی، در پاسخ به سوالی مبنی بر انتشار اخباری درباره کسر ۱۰درصدی پول سپرده‌گذاران کاسپین، گفت: همان‌گونه که بارها تاکید شده این مبلغ که به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود، تسویه حساب نبوده بلکه علی‌الحساب است و تسویه حساب نهایی پس از شناسایی تمام دارایی‌ها و ارزیابی آنها صورت می‌گیرد که در آن زمان با تمام سپرده‌گذاران تسویه کرد.
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه رقم پرداختی کنونی به هر طریقی که پرداخت شده به صورت علی‌الحساب بوده است، افزود: باتوجه به اینکه مراجعه کم بوده از روز گذشته تصمیم گرفته شده که این مبلغ به حساب تمام سپرده‌گذاران واریز شود، چراکه لیست این افراد وجود دارد و مبالغ واریزی به حساب سپرده‌گذاران قابل برداشت است. سیف ادامه داد: در حال حاضر به‌نام صاحبان سپرده‌ها و به میزان مبلغ علی‌الحساب حساب‌هایی در کاسپین افتتاح شده و در کنار آن یک یادداشتی ارائه می‌شود که این مبلغ علی‌الحساب بوده و مابقی طلب از طریق تعاونی در حال تسویه به هر میزان دارایی که باشد به‌تدریج تامین و تسویه می‌شود.
رییس کل بانک مرکزی، تصریح کرد: مبالغی که به‌نام سپرده‌گذاران کاسپین علی‌الحساب واریز شده قابل برداشت است.
 
ورود کمیسیون امنیت ملی به موضوع
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی نیز از بررسی وضعیت سپرده‌گذاران موسسات مالی در این کمیسیون خبر داد. علی نجفی خوشرودی با اشاره به نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عنوان کرد: متاسفانه مشکلی که برای سپرده‌گذاران در موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز پیش آمده که خانواده‌های زیادی در سراسر کشور را دچار مشکل کرده است.  نماینده بابل در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: همچنین این مساله باعث شده وضعیت و جایگاه بانک‌های کشور به مخاطره بیفتد و پیامدهای اجتماعی بسیاری به‌دنبال داشته است.
وی گفت: بنابراین باتوجه به تاثیری که عملکرد موسسات مالی و اعتباری بر اقتصاد کشور داشت لازم می‌دانیم نگاه عمیق‌تری به لحاظ امنیت ملی و امنیت عمومی کشور به اثرات و تبعات آن داشته باشیم.  این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در همین چارچوب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به سهم خود در کنار کمیسیون‌های دیگر ابعاد اجتماعی و سیاسی آخرین وضعیت پولی و بانکی کشور را با حضور مسوولان ذی‌ربط بررسی می‌کند.

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا