امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

ادامه اختلال در بازار نهاده‌ ها/ قیمت کنجاله به ۶هزارتومان رسید

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور با بیان اینکه قیمت کنجاله سویا در بازار آزاد به شش هزارتومان رسیده است،گفت: دولت باید یارانه کالاهای اساسی را مستقیما به مردم بدهد.

همچنین بخوانید

سید احمد مقدسی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی گفت: شرایط بازار اصلاً مساعد نیست و تولیدکنندگان در وضعیت دشواری قرار دارند.

وی با بیان اینکه واردکنندگان می‌گویند به دلیل عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی قادر به ترخیص محموله‌های خود نیستند و دولت نیز عنوان می‌کند تخصیص ارز را انجام داده است، افزود: در این میان تولیدکنندگان بلاتکلیف مانده‌اند.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: هم اکنون قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا به شش هزار تومان، ذرت به ۲ هزار و ۷۰۰ تومان و جو به ۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است.

مقدسی با بیان اینکه با چنین شرایط و روندی عجیب نیست که دام‌ها به کشتارگاه فرستاده شوند، افزود: احتمال دارد همان اتفاقی که برای صنعت طیور رخ داد برای دامپروری نیز اتفاق بیفتد البته کمبود تولید مرغ را می‌توان طی ۴۵ روز تا ۲ ماه جبران کرد اما برای جبران کمبود دام ۳ تا ۴ سال زمان لازم است.

وی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی اصلاحاتی را روی سامانه بازارگاه انجام داده است، گفت: مساله اینجاست که تجار در این سامانه نهاده عرضه می‌کنند و تقریباً تمام تأمین آن از سوی شرکت پشتیبانی امور دام انجام می‌شود.

مقدسی با بیان اینکه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی کمکی به مصرف کننده و تولیدکننده نکرده است، افزود: بهتر است دولت یارانه را مستقیماً به مصرف کنندگان بدهد چرا که اقدام فعلی تنها به نفع عده‌ای خاص است و تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را به دردسر انداخته است.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا