بین الملل

تصمیم چین برای کنار گذاشتن تدریجی اوراق قرضه آمریکا

گلوبال تایمز(خبرگزاری دولتی چین)خبر داد: با بالا گرفتن تنش‌ها بین واشنگتن و پکن، دولت چین به دنبال این است که دارایی‌های خود از اوراق قرضه آمریکا را به تدریج کاهش دهد.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از رویترز، خبرگزاری دولتی چین(گلوبال تایمز) خبر داد که با بالا گرفتن تنش‌ها بین واشنگتن و پکن، دولت چین به دنبال این است که دارایی‌های خود از اوراق قرضه آمریکا را به تدریج کاهش دهد.

در حالی که تنش‌های بین چین و آمریکا در مورد مسائل گوناگونی شامل ویروس کرونا، تجارت و تکنولوژی بالا گرفته است، هر لحظه نگرانی‌های بازارهای مالی جهان از این که چین برای مقابله با فشارهای آمریکا از فروش اوراق قرضه آمریکا به عنوان یک اسلحه استفاده کند، بیشتر می‌شود.

ژی جونیانگ، استاد دانشگاه مالی و اقتصاد شانگهای در مصاحبه با گلوبال تایمز گفت: در وضعیت عادی چین به طور تدریجی دارایی‌های اوراق قرضه خود را به حدود ۸۰۰ میلیارد دلار کاهش خواهد داد.

او ادامه داد: البته در وضعیت غیرعادی مانند درگیری نظامی، چین تمام اوراق قرضه آمریکای خود را خواهد فروخت.

چین دومین دارنده خارجی بزرگ اوراق قرضه آمریکا در جهان است و طبق داده‌های رسمی، میزان دارایی اوراق قرضه آمریکای چین در ماه ژوئن از ۱.۰۸۳ تریلیون دلار در ماه می به ۱.۰۷۴ تریلیون دلار کاهش یافت.

امسال چین به طور مداوم دارایی خود از اوراق قرضه آمریکا را کاهش داده؛ این در حالی است که به ۸۰۰ میلیارد دلار رساندن میزان این ذخایر از سطح فعلی به معنای کاهش بیش از ۲۵ درصدی آنها است.

در این میان، تحلیل‌گران از فروش مقیاس وسیع این اوراق به عنوان «گزینه بمب اتمی» چین یاد می‌کنند و معتقدند این اقدام می‌تواند باعث آشوب در بازارهای مالی جهان شود.

جونیانگ یک دلیل دیگر احتمال انجام این اقدام توسط چین را افزایش بی‌رویه سطح بدهی آمریکا دانست که در حال حاضر به بالاترین سطح خود از جنگ جهانی دوم تا کنون رسیده است.

این سطح بدهی ریسک عدم بازپرداخت اوراق قرضه خزانه‌داری را بالا برده است.

منبع

مهر

  کد خبر
533694
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن