امور زیربناییتعاون و اشتغال

شامخ ساختمان مهرماه اعلام شد/ فعالیت های ساختمانی افزایش یافت

تازه ترین شامخ بخش ساختمان حکایت از آن دارد که میزان فعالیت‌ها در صنعت ساختمان طی مهر ماه نسبت به شهریورماه روند افزایشی یافته است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از اتاق تعاون ایران، بررسی‌های آماری صنعت ساختمان حاکی از آن است که شامخ بخش ساختمان در مهر ماه امسال عدد ۵۳.۱۳ بوده است که بیانگر بهبود اندک وضعیت صنعت ساختمان در مهرماه نسبت به ماه قبل است زیرا میزان فعالیت‌های انجام شده نسبت به ماه گذشته روند افزایشی داشت.

صنعت ساختمان بر اساس استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیت‌های اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیت‌های ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته‌بندی می‌شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.

در بخش مسکونی نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، عدم توازن عرضه و تقاضا و نیز تداوم معاملات سوداگرانه، افزایش مجدد قیمت مسکن را پدید آورد.

در بخش‌های عمرانی هم کماکان پیشرفتی در میزان فعالیت‌ها گزارش نشد و عدم تخصیص بودجه عمرانی کافی بر تداوم این امر دامن زده است.

با استناد به اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ ساختمان نسبت به ماه گذشته کمی افزایش یافت. علیرغم افزایش بیشتر قیمت مواد اولیه و از سوی دیگر کمبود عرضه بخشی از این مواداولیه، میزان سفارشات جدید و بدنبال آن میزان فعالیت‌های تولید یا ارائه خدمات ساختمانی در مقیاس ماهانه افزایش یافت.

متناسب با افزایش این دو شاخص، شاخص‌های میزان بکارگیری نیروی انسانی و نیز میزان خرید مواد اولیه در مقایسه با ماه قبل، روند افزایشی را تجربه کردند.

با توجه به روند افزایشی قیمت مواد اولیه، قیمت فروش کمی صعودی شد. میزان فروش هم نسبت به ماه قبل افزایش یافت. میزان کارهای معوقه هم اندکی کاهش یافت.

با توجه به افزایش شیوع ویروس کرونا و نیز مشکل تأمین برخی تجهیزات به خصوص از نوع وارداتی، سرعت انجام سفارشات کمی نسبت به ماه گذشته کاهش یافت.

میزان مصرف حامل‌های انرژی کمتر شد و با توجه به تداوم مشکلات موجود در حوزه صادرات در کشور، در صادرات این بخش نسبت به ماه گذشته تفاوت خاصی مشاهده نشد.

علیرغم تمام مشکلات موجود، فعالان این حوزه بهبود وضعیت کسب و کار خود را در ماه آینده انتظار داشتند.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا