امور زیربناییراه و ساختمان

فردا قطعه‌ای دیگر از کریدور شمال-جنوب افتتاح می‌شود/ پیشرفت ۵۰ درصدی باند غربی قطعه ۲ آزادراه شمال

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: آزادراه شرق اصفهان فردا به افتتاح می‌رسد که این آزادراه بخشی از کریدور ترانزیتی شمال- جنوب محسوب می‌شود.

حسین میرشفیع در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره افتتاح آزادراه شرق اصفهان در روز آینده و تاثیر این آزادراه در تکمیل کریدورهای ترانزیتی اظهار داشت: عمده آزادراه‌های کشور در کریدورهای اصلی قرار گرفته‌اند و از تهران به سمت بندرامام قطعات متعددی از این کریدور در قالب آزادراه ساخته شده‌ و در حال بهره‌برداری است. به سمت بوشهر و شیراز، آزادراه شرق اصفهان قطعه‌ای از این کریدور شمال – جنوبی محسوب می‌شود.   

وی ادامه داد: با ساخت این آزادراه، ترددکنندگان علاوه بر اینکه ترافیک شهری اصفهان را نخواهند داشت و مسیر هم کوتاه می‌شود و کاهش مسافت هم به کاهش میزان مصرف سوخت، کاهش تولید آلایندگی‌ها و کاهش تصادفات منجر می‌شود.

مشاور وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:‌آزادراه مهم تری در ادامه آزادراه شرق اصفهان وجود دارد، آزادراه شیراز- اصفهان به طول ۲۲۰ کیلومتر است که از ایزدخواست تا شیراز خواهد بود و مراحل آخر اجرا را طی می‌کند. این آزادراه‌ هم ۱۳۰ کیلومتر راه بوشهر و شیراز را به مرکز کشور نزدیک می‌کند.

میرشفیع افزود: در مجموع این آزادراه‌ها در کنار هم کارکرد بسیار خوبی خواهند داشت و بخشی از کریدور تهران-اصفهان- شیراز – بوشهر هستند و قطعه ای از کریدور شمال- جنوب محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد:‌ در طراحی‌های انجام شده ۶ کریدور شمالی – جنوبی و ۶ کریدور شرقی- غربی طراحی شده که آزادراه شرق اصفهان و ادامه آن آزادراه شیراز به بوشهر قطعه‌ای از این کریدورهای اصلی هستند. هر چقدر که بتوانیم مشخصات این کریدورها را ارتقا دهیم، هم ترانزیت کشور و هم ارتباطات ایمن‌تر بین شهرها افزایش می‌یابد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که تا پایان دولت چند کیلومتر آزادراه به افتتاح می‌رسد، اظهار داشت: اگر تامین منابع مالی به موقع انجام شود، بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلیومتر ازادراه تا پایان دولت دوازدهم تکمیل می‌شود. مهم‌ترین آن که امسال به بهره‌برداری می‌رسد، کنارگذر جنوبی تهران است نزدیک به ۱۶۰ کیلومتر طول دارد و در کاهش ترافیک تهران بسیار موثر است و تهران را از ترافیک عبور آزاد می‌کند.

میرشفیع افزود:‌ آزادراه اراک- خرم‌آباد به طول ۶۳ کیلومتر از دیگر آزادراه‌هایی است که در ماه‌های باقی‌مانده از عمر دولت تکمیل می‌شود.

وی درباره اخرین وضعیت آزادراه تهران- شمال اظهار داشت: باند غربی قطعه دوم آزادراه تهران- شمال ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما کار سنگین است و نمی‌توان قول داد که این پروژه هم در دولت دوازدهم به افتتاح برسد. 

منبع

ایلنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا