امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

۴۸۰ هزار تن محصول از باغات استان مرکزی برداشت شد

اراک- مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: در مجموع تولید محصولات باغی استان در سال جاری ۴۸۰ هزار تن بوده است.

علی اصغر زارعی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در حال حاضر سطح باغات استان مرکزی ۷۲ هزار هکتار است که ۶۵ هکتار به باغات باور و هفت هزار هکتار به باغات نهال یا غیر بارور اختصاص دارد.

وی ادامه داد: بیشترین میوه‌های تولیدی در استان شامل میوه‌های سردسیری و نیمه گرمسیری است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی افزود: میوه‌های سردسیری شامل میوه‌های دانه دار، هسته دار و دانه ریز (انگور) و میوه‌های خشک (پسته، بادام، گردو و فندق) و میوه‌های نیمه گرمسیری شامل زیتون، انار، انجیر و خرمالو است.

زارعی بیان کرد: بیشترین سطح زیر کشت باغات استان مربوط به انگور در ۱۵ هزار هکتار و تولید سالیانه ۱۶۰ هزار تن، محصول بعدی پسته با سطح زیر کشت ۱۴ هزار هکتار و تولید ۱۵ هزار تن و محصول بعدی انار با سطح زیر کشت ۱۰ هزار و ۵۰۰ هکتار و تولید ۱۵۰ هزار تن در سال است.

به گفته وی محصولات صادراتی باغات استان شامل پسته، انار و کشمش است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با بیان اینکه بحث فرآوری انگور به تولید کشمش استان اشاره دارد، عنوان کرد: تولید سالیانه کشمش استان نزدیک به ۲۵ هزار تن است که بیشترین سطح زیر کشت مربوط به شهرستان‌های خنداب و شازند است.

زارعی افزود: ۲ کارگاه فرآوری کشمش در شهرستان خنداب با ظرفیت تولید پنج هزار تن کشمش در سال وجود دارد.

وی با بیان اینکه تولید محصولات ارگانیک از جایگاه مناسبی برخوردار است، عنوان کرد: در استان باغات ارگانیک محصولاتی مانند پسته در سطح ۳۴۰ هکتار و انار در ۱۳۰ هکتار وجود دارد که به خارج از کشور و کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: استان مرکزی از نظر عملکردی در تولید انار در رتبه دوم کشور و پسته در رتبه ششم قرار دارد.

به گفته زارعی کل محصولات باغی برداشت شده در استان در سال جاری ۴۸۰ هزار تن بوده است و باغداران مشغول کارهای اصلاحی باغات خود هستند.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا