انرژی

چه تعداد خودرو رایگان گازسوز شد؟

بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، در قالب طرح تبدیل رایگان خودروهای عمومی به گازسوز، تبدیل یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودروی عمومی که در بخش بار و مسافر فعالیت می‌کنند، ‌در دستور کار قرار گرفته و تاکنون ۷۰ هزار خودرو عمومی به طور رایگان گازسوز شده است.

به گزارش آرمان اقتصادی، تا هفته نخست بهمن‌ماه امسال، ۲۰۹ هزار و ۹۶۹ خودرو در سامانه تبدیل رایگان خودروهای عمومی به گازسوز ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد بیش از ۱۰۰ هزار خودرو (۱۰۰ هزار و ۲۴۰ دستگاه) مشمول طرح شناخته شده‌اند. از این تعداد ۶۹ هزار و ۴۶۱ خودرو تا پایان هفته نخست بهمن‌ماه گازسوز شده‌اند و ۱۶ هزار و ۵۰۰ خودرو نیز در انتظار تبدیل هستند؛ ۱۴ هزار و ۲۴۰ خودرو نیز تا این تاریخ در حال نوبت گرفتن و انتخاب کارگاه هستند.

طبق آخرین اعلام بیشترین آمار ثبت‌نام و استقبال مربوط به استان‌های غربی کشور از جمله آذربایجان شرقی، غربی، میاندوآب و استان‌ مازندران بوده است. همچنین محمدحسین باقری -مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از تبدیل ۲۰۰ هزار خودروی مسافربر شخصی در قالب این مصوبه تبدیل خبر داد و اعلام کرد: تبدیل خودروهای مسافربر شخصی از جمله تاکسی‌های اینترنتی و آژانس‌های ساماندهی‌شده در مراحل بعدی این طرح اجرایی می‌شود.

همچنین بخوانید

وی افزود: فرآیند این طرح و زیرساخت‌های نرم‌افزاری ثبت‌نامی آن آماده‌ شده است و به‌زودی فراخوان آن اعلام می‌شود. بر اساس این مصوبه تعداد ۲۰۰ هزار خودرو در قالب این طرح تبدیل می‌شوند که البته در این دسته از خودروها، حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه تبدیل را مالک خودرو پرداخت می‌کند.

توزیع روزانه ۲۳ میلیون مترمکعب سی‌ان‌جی در کشور

مدیر طرح‌ سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: به‌طور میانگین روزانه حدود ۲۲ تا ۲۳ میلیون مترمکعب سی‌ان‌جی در کشور توزیع می‌شود که حدود ۳ میلیون مترمکعب بیشتر از مصرف پارسال است.

باقری با تأکید بر استقبال از مصرف سی‌ان‌جی پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین افزود: امیدواریم با اجرای طرح گازسوز شدن خودروهای عمومی، سهم سی‌ان‌جی در سبد سوخت خودروها در کشور باز هم افزایش یابد.

توسعه جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی نیازمند همکاری شهرداری‌

وی درباره وضع توسعه جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی در سطح کشور گفت: حدود ۲ هزار و ۴۹۳ جایگاه فعال عرضه سی‌ان‌جی در کشور داریم که کار سوخت‌رسانی به مردم را انجام می‌دهند.

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: حدود ۶۸ جایگاه در حال ساخت نیز در کشور داریم که راه‌اندازی این جایگاه‌ها نقش مهمی در توزیع مناسب‌تر سوخت سی‌ان‌جی و تسهیل دسترسی مالکان خودروهای سی‌ان‌جی به این سوخت پاک خواهد داشت. با توجه به تغییرات شدید قیمتی تجهیزات سی‌ان‌جی در دو سال گذشته، کار احداث و راه‌اندازی جایگاه‌های جدید با اندکی تأخیر روبه‌روست که امیدواریم با اجرای مصوبه‌هایی در این بخش، بتوانیم حمایت مناسبی از سرمایه‌گذاران در این بخش انجام دهیم.

وی ساخت جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی کوچک‌مقیاس در شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها را از دیگر تمهیدهای اندیشیده‌شده برای توزیع مناسب سی‌ان‌جی در کشور عنوان کرد و گفت: راه‌اندازی این جایگاه‌ها نیازمند همکاری شهرداری‌ها برای اختصاص زمین به‌منظور ساخت این نوع از جایگاه‌هاست.

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش افزود: این جایگاه‌ها با ظرفیت متوسط و حداقل متراژ ممکن زمین در مراکز میوه و تره‌بار، پایانه‌های مسافربری و… احداث می‌شوند کار با شهرداری‌ها آغاز و بازدیدهای لازم انجام و نقاط مناسب انتخاب شده، اما هنوز اختصاص داده نشده و زمین تحویل نشده است.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا