بین الملل

آرامکو سهام میدان‌های نفتی غیر راهبردی را می‌فروشد

شرکت سعودی آرامکو از برنامه خود برای فروش سهام میدان‌های نفتی غیرراهبردی خود خبر داد.

همچنین بخوانید

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از اویل پرایس، برخی منابع اعلام کردند شرکت سعودی آرامکو که بر اساس توافقی چند دهه‌ای با دولت ریاض دارایی‌های بالادستی نفت و گاز عربستان را در اختیار دارد، در حال بررسی فعالیت‌های بالادستی است و احتمال دارد سهام بعضی از میدان‌های نفتی غیر راهبردی خود را به سرمایه‌گذاران خارجی بفروشد.

این منابع افزودند: آرامکو در حال بررسی تجارت بالادستی خود است و پس از پایان بررسی‌ها تصمیم می‌گیرد آیا سهام خود در این میدان‌ها را بفروشد یا قراردادهای جدید همکاری برای طرح‌های توسعه منابع گاز طبیعی در عربستان امضا کند.

هر قرارداد بالادستی میلیاردها دلار برای سعودی آرامکو درآمد ایجاد می‌کند. سود این شرکت از زمان سقوط قیمت نفت در سال گذشته میلادی کاهش یافته، این در حالی است که آرامکو همچنان تعهد دارد سالانه ۷۵ میلیارد دلار سود به سهامداران پرداخت کند.

دولت عربستان ۹۸ درصد سهام آرامکو را در اختیار دارد.

بزرگ‌ترین شرکت نفت و بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان حدود سه دهه پیش مذاکراتی با شرکت‌های نفتی خارجی به‌منظور همکاری‌های احتمالی برای توسعه بعضی ذخایر نفت و گاز عربستان انجام داد، اما این مذاکرات به‌دلیل مخالفت سرمایه‌گذاران با مفاد پیشنهادی ریاض به سرانجام نرسید.

عربستان برای تأمین مالی طرح چشم‌انداز ۲۰۳۰ محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور و تنوع بخشیدن به اقتصاد ریاض و تمرکززدایی از نفت، به سرمایه زیادی نیاز دارد.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا