ارتباطات و فناوري اطلاعاتامور زیربنایی

افشاگری واتس‌اپ درباره جاسوس افزار پگاسوس

گروه NSO رژیم صهیونیستی منکر شده که جاسوس افزار پگاسوس ساخت این شرکت برای هک تلفن بسیاری از سیاستمداران مورد استفاده قرار گرفته است اما واتس‌اپ داستان متفاوتی را می گوید.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، ویل کت کارت، مدیرعامل شرکت واتس‌اپ در مصاحبه ای به روزنامه گاردین گفت که دولتها از جاسوس افزار پگاسوس گروه NSO برای حمله به مقامات دولتی بلندپایه سراسر جهان در سال ۲۰۱۹ استفاده کردند که شامل مقامات امنیت ملی رده بالایی بود که از متحدان آمریکا به شمار می رود. این حملات هک گسترده بخشی از کمپین بزرگتری بود که در مدت دو هفته ۱۴۰۰ کاربر واتس‌اپ را هک کرد و باعث شکایت این شرکت پیام رسان شد.

واتس‌اپ سال گذشته میلادی از NSO Group شکایت کرد. در این شکایت جزئیات فنی درباره این که چطور پگاسوس علیه برخی اهداف مورد استفاده قرار گرفته است فاش شده بود. واتس‌اپ در اسنادی که به دادگاه ارائه کرده بود، اعلام کرده بود تحقیقاتی درباره نحوه استفاده از پگاسوس علیه ۱۴۰۰ کاربر این پیامرسان در سال گذشته میلادی انجام داده و این تحقیقات نشان داده که سرورهای تحت کنترل NSO Group و نه مشتریان دولتی آن بخشی لاینفک از عملیات اجرای هک‌ها بوده‌اند. قربانیان این هکها یک سری تماس‌های تلفنی با استفاده از این پیام رسان دریافت می‌کردند و بعد از آن به جاسوس افزار پگاسوس آلوده می‌شدند. طبق توضیح واتس‌اپ، NSO Group از شبکه‌ای از رایانه ها برای تحت نظر قرار دادن و به روزرسانی پگاسوس بعد از کارگذاشتن این جاسوس افزار در دستگاه‌های کاربران استفاده کرده است.

مدیرعامل واتس‌اپ گفت: گزارشهایی که درباره NSO منتشر می شود با یافته های حمله سال ۲۰۱۹ به واتس‌اپ همخوانی دارد. تصور می رود فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران هم در میان قربانیان این حملات هک بوده اند.

اظهارات مدیرعامل واتس‌اپ در واکنش به این ادعاها بوده که دولتها از پگاسوس برای هک تلفن ۳۷ نفر شامل همسر و نامزد جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی به قتل رسیده در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول استفاده کرده اند. این اهداف همچنین در فهرست سال ۲۰۱۶ از بیش از ۵۰ هزار شماره تلفن متعلق به فعالان، روزنامه نگاران و سیاستمداران وجود دارند اما مشخص نیست علاوه بر ۳۷ نفر مورد اشاره فرد دیگری هم هدف این حملات قرار گرفته است یا خیر.

گروه اسرائیلی NSO ادعاهای مطرح شده درباره این عملیاتهای هک و فهرست مذکور را قویا تکذیب کرده و اصرار دارد که هیچ مبنای واقعی ندارد و این فهرست بزرگتر از آن است که منحصرا جزو اهداف پگاسوس در نظر گرفته شود. همچنین اظهارات کت کارت را به چالش کشیده و این سوال را مطرح کرده که آیا مدیر واتس‌اپ ابزارهای دیگری برای مقابله با کودک آزارها، تروریستها و مجرمانی که از نرم افزار رمزنگاری شده واتس‌اپ استفاده می کنند دارد.

بر اساس گزارش انگجت، کت کارت این توضیح را قبول نکرد و به این اشاره کرد که ۱۴۰۰ نفری که هدف پگاسوس قرار گرفته اند نشان می دهد که اهداف این جاسوس افزار بسیار بالا بوده است.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا