اقتصاد کلان

ثبت بیش از ۵۳۶ هزار میلیارد تراکنش‌ در شاپرک

مبلغ تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در پنجمین ماه سال جاری به بیش از ۵۳۶ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به تیرماه در تعداد و ارزش ریالی به ترتیب ۶.۳۶ و ۴.۲۳ درصد کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، بر اساس تازه‌ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از سوی شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در مرداد ماه سالجاری به ۳۱۶۱ میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از ۵۳۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به تیرماه معادل ۶.۳۶ درصد در تعداد و ۴.۲۳ درصد کاهش در ارزش ریالی داشته است. 

همچنین بخوانید

بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در مردادسال جاری نسبت به ماه گذشته معادل منفی ۴.۲۳ درصد بوده است. 

سهم ابزارهای پذیرش در شبکه پرداخت

در مرداد ۱۴۰۰ سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده ۶.۲۷ درصد و ابزار پذیرش موبایلی ۳.۵۷ درصد بوده و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی ۹۰.۱۷ درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

از تعداد تراکنش‌های انجام شده ۸۸.۰۷ درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، ۷.۶۸ درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل ۴.۲۵ درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است.

همچنین، از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در مردادماه معادل ۹۲.۳۳ درصد موفق و ۷.۶۷ درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده، ۹۹.۹۹ درصد موفق بوده است.

اما از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، ۰.۸۴ درصد به دلیل خطای پذیرندگی، ۰.۱۸ درصد به دلیل خطای شاپرکی، ۱۳.۶۵ درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، ۸۴.۹۵ درصد به دلیل خطای کاربری و ۰.۳۸ درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است.

بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در مردادماه سالجاری نیز ۱۴.۹۲ درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها ۱.۹۳ درصد بوده است.

متوسط مبلغ تراکنش‌ها در ابزارهای پذیرش 

بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در مرداد سال‌جاری، ابزار کارت‌خوان فروشگاهی با ۲۹۴ تراکنش به ازای هر کارت‌خوان در مکان نخست قرار می‌گیرد و پذیرش اینترنتی با ۱۲۱ تراکنش به ازای هر ابزار و پذیرش موبایلی با ۷۷ تراکنش به ازای هر ابزار فعال به ترتیب در مکان‌های بعدی قرار می‌گیرند.

 افزون بر این متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل ۲۴۷ تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته کاهش ۱۷.۳۱ واحدی (۶.۵۴ درصدی) را تجربه کرده است.

همچنین بیشترین کاهش متوسط تعداد تراکنش مربوط به کارت‌خوان فروشگاهی بوده است.

 شاخص مهم دیگر، شاخص متوسط مبلغ تراکنش‌ها به ازای هر ابزار پذیرش است که بنا بر آمارهای رسمی، متوسط مبلغ هر تراکنش در ابزار پذیرش اینترنتی ۳۹.۳ میلیون تومان بوده که این عدد برای کارت‌خوان‌های فروشگاهی ۴۸ میلیون و ۶۶۲ هزار تومان و برای پذیرش موبایلی تنها ۷۸۵ هزار تومان بوده است.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا