ارتباطات و فناوري اطلاعاتامور زیربنایی

شهرهای کشور بر اساس ۲۰ شاخص هوشمندسازی رتبه‌بندی می‌شوند

رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران با اشاره به راه اندازی سامانه‌ای برای رتبه بندی شهرهای کشور در حوزه هوشمندسازی گفت: بر اساس منابع بین‌المللی ۲۰ شاخص اصلی و ۱۴۰ زیر شاخص تعریف و شهرها بر اساس آن رتبه بندی می‌شوند و در سال آینده بر اساس آن جایزه ملی هوشمندسازی اعطا خواهد شد.

دکتر امین فرجی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به راه‌اندازی سامانه‌ای برای رتبه بندی شهرها در شاخص هوشمندسازی، گفت: بر اساس خروجی این سامانه در سال آینده جایزه ملی شهر هوشمند اعطا خواهد شد.

وی با اشاره به فرآیند اجرای این طرح، اظهار کرد: ما برای اجرای این طرح کمیته ملی شهر هوشمند را تشکیل دادیم و در آن شاخص‌های شهر هوشمند را بر اساس منابع بین المللی چون ایزو استخراج کردیم.

فرجی ادامه داد: بر این اساس ۲۰ شاخص رتبه‌بندی شهر هوشمند تعریف شد که از آن جمله می‌توان به “آموزش”، “سلامت”، “انرژی”، “ساختمان”، “حمل و نقل”، “مدیریت پسماند”، “همکار استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در هوشمندسازی” و “استفاده از اینترنت اشیا” اشاره کرد.

رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران اضافه کرد: ذیل این ۲۰ شاخص اصلی، ۱۴۰ زیر شاخص تعریف شد و شهرهای مختلف کشور بر اساس ۴ پایلوتی که در این سامانه تعریف شده است، مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌گیرند.

فرجی با اشاره به ۴ فاز اجرای رتبه‌بندی شهرهای کشور در شاخص‌های هوشمندسازی، توضیح داد: فاز اول این طرح برای ۳۱ شهر مرکز استان است که طی آن برای شهرداران این شهرها دسترسی‌هایی ایجاد شده تا مستندات خود را از هوشمندسازی ارائه دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: در فاز دوم شهرهای بزرگ با جمعیت ۵۰۰ هزار تا یک میلیون نفر و در فاز سوم شهرهایی با جمعیت ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار نفر پیش بینی شده است.

فرجی، فاز چهارم طرح رتبه‌بندی هوشمندسازی شهرها را شهرهایی کمتر از ۲۰۰ هزار نفر عنوان کرد و یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از شهرها در زمینه اتوماسیون کردن فرآیندهای شهری اقدام خاصی انجام نداده‌اند و ما با این اقدام مسیری را برای حرکت شهرهای کشور به سمت هوشمندسازی ایجاد خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ما در این سامانه همکاری شهرداری‌ها با استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های هوشمند را مد نظر قرار دادیم، اظهار کرد: علاوه بر آن بر استفاده از فناوری‌های این حوزه نیز تاکید داشتیم.

رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران به برخی از چالش‌های موجود در کشور در زمینه هوشمندسازی اشاره کرد و افزود: در این زمینه خلاهایی وجود دارد که یکی از آنها این است که هنوز در صدا و سیما شبکه‌ تخصصی در این حوزه و استفاده از فناوری‌ها وجود ندارد که از این طریق آموزش‌های لازم به جامعه ارائه شود. ما در این زمینه در حال مذاکره هستیم.   

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا