بانکبانک و بیمه

موافقان و مخالفان تشکیل "اگزیم بانک"


تشکیل« اگزیم بانک» با ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات از جمله موضوعاتی است که در روزهای اخیر بار دیگر به بحث داغی بین فعالان اقتصادی بخش خصوصی و مدیران دولتی تبدیل شده است.

به‌گزارش آرمان اقتصادی (ecoideal)، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ۲۹ مهرماه سال گذشته و در مراسم روز ملی صادرات خواستار ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات و تشکیل یک «اگزیم بانک» ایرانی برای افزایش صادرات شد.

بسیاری از اعضای اتاق های بازرگانی و فعالان بخش خصوصی به ویژه افرادی که در بخش صادرات کالا و خدمات فعال هستند نیز خواسته مشترکی در خصوص ادغام دارند.
حتی کوروش پرویزیان رئیس کانون بانک های خصوصی کشور نیز روز سه شنبه ۲۱ شهریورماه و در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات و تبدیل آن به اگزیم بانک را گامی در جهت کوچک شدن دولت عنوان کرد.
وی در این خصوص گفت: دولت باید کوچک شود زیرا هزینه بزرگ بودن دولت را مردم پرداخت می کنند؛ برای صادرات، مشتریان و صادرکنندگان در بانک توسعه صادرات اعتبارسنجی می شوند و بعد در صندوق ضمانت صادرات هم فرآیند مشابهی طی می شود و اگر یکپارچگی در فرآیندها حاصل شود، به کاهش وقت و هزینه منجر خواهد شد.
رسالت بانک توسعه صادرات ایران که به طور عملی فعالیت خود را از سال ۱۳۷۱ آغاز کرده است، کمک به توسعه صادرات غیرنفتی و گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی با سایر کشورها است.
«اعطای تسهیلات و اعتبارات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت صادراتی»؛ «تضمین اعتبارات صادراتی و صدور ضمانتنامه عهده بانک‌ها و مؤسسات مالی داخلی و خارجی برای اعطای تسهیلات مالی به فعالیت‌های صادراتی»؛ «اعطای تسهیلات سرمایه‌ گذاری برای پروژه‌های صادراتی در داخل و خارج از کشور»؛ «اعطای تسهیلات صادراتی به خریداران کالاها و خدمات صادراتی کشور به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از طریق بانک‌ها و مؤسسات مالی معتبر سایر کشورها»؛ «اعطای اعتبارات وارداتی به واردکنندگان داخلی برای تأمین مواد اولیه و کالاهای تبدیلی جهت صادرات و همچنین ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز» و … از جمله ۱۱ رسالت مهم بانک توسعه صادرات هستند.
صندوق ضمانت صادرات نیز که مسئولیت رفع نگرانی صادرکنندگان را با پوشش بیمه ای ریسک های سیاسی و تجاری در روند صادرات دارد، در دوره جدید از سال ۱۳۷۳ فعالیت خود را بار دیگر آغاز کرده است. از آنجایی که وصول نشدن به موقع مطالبات صادرکنندگان از خریداران خارجی، آنها را در تنگنای مالی قرار داده و باعث ناتوانی آنها در ایفای تعهدات مالی شان می شود، صندوق ضمانت صادرات پوشش های لازم را در اختیار صادرکنندگان قرار می دهد.
با این حال علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در رابطه با تشکیل اگزیم بانک به خبرنگار ایبِنا گفت: به نظر من ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات و تشکیل یک اگزیم بانک، کارشناسی نیست.
همچنین سیدکمال سیدعلی رئیس صندوق ضمانت صادرات نیز در این خصوص نظر مشابهی دارد و می گوید: اعتقادی به ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت ندارم زیرا این موضوع نیازمند کار کارشناسی است.
با توجه به اینکه  طرح ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات دارای مخالفان و موافقان زیادی است باید در بررسی این طرح علاوه بر توجه به نظر فعالان بخش خصوصی به ویژه صادرکنندگان، نظر کارشناسان مختلف در این زمینه اخذ شده و تجربیات موفق و ناموفق کشورهای دیگر نیز درباره ادغام بررسی شود.
  کد خبر
69885
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن