انرژی

حامی آلمانی سرسخت پوتین از روس‌نفت رفت

گرهارد شرودر، صداراعظم پیشین آلمان، سمت خود به عنوان رئیس هیات مدیره شرکت نفتی دولتی روس‌نفت را در پی درخواستهای گسترده از وی برای قطع ارتباط با پوتین بر سر حمله به اوکراین، رها می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، شرودر که یک سوسیال دموکرات نظیر اولاف شولتس، صدراعظم فعلی آلمان است، از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ دولت ائتلافی حاکم را هدایت کرد. وی پس از امتناع از دوری گزیدن از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، و رها کردن مشاغل پرمنفعت در شرکتهای انرژی دولتی روسیه، مایه شرمساری حزبش شد.

روس‌نفت در بیانیه‌ای اعلام کرد شرودر ۷۸ ساله به این شرکت اطلاع داده است دیگر قادر به ادامه فعالیت در دور جدید نیست. طبق مقررات شرکت روس‌نفت، دوره فعالیت شرودر در این سمت قرار بود ماه آینده که نشست سالانه سهامداران برگزار می شود و به نامزدهای حضور در هیات مدیره رای داده می شود، پایان پیدا کند.

هنوز معلوم نیست آیا شرودر سمت خود به عنوان رئیس هیات مدیره کمیته سهامداران شرکت نورد استریم که خط لوله گازی نورد استریم ۲ را ساخت، رها خواهد کرد. این خط لوله در فوریه توسط شولتس متوقف شد.

شولتس اخیرا فشار بر شرودر برای کناره گیری از این دو سمت را افزایش داده بود. وی همچنین از تصمیم نمایندگان هم حزبی خود برای گرفتن دفتر شرودر در پارلمان استقبال کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، حزب سوسیال دموکرات ماه گذشته از شرودر خواسته بود این حزب را ترک کند و اعلام کرده بود پروسه اخراج وی در جریان است. شرودر که در انتخابات سال ۲۰۰۵ جای خود را به آنگلا مرکل داد، از پوتین بر سر اقداماتی که در اوکراین انجام شده است، حمایت و اعلام کرد تصور نمی کند این دستورات از سوی رئیس جمهور روسیه صادر شده باشد.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

  کد خبر
721308

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا