صنعت، معدن، تجارت

کیفیت خودروهای داخلی در حال ارتقاء است

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: خودروسازان داخلی تلاش های زیادی کردند و چندسالی است که وارد حوزه طراحی و تولید پلتفرم های جدید شدند و کیفیت خودروهای داخلی هم در حال ارتقاء است.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر به نقل از سایپا، مهدی طغیانی گفت: نکته مهم این است که توقع مصرف کننده داخلی از تولیدکننده، تولید با کیفیت است که باید تلاش کنیم تا سطح تولیدات را به سطح توقعات مردم نزدیک کنیم.

وی تصریح کرد: اصل این است که بتوانیم اقتصاد تولید خودرو را اصلاح کنیم، در حال حاضر اقتصاد تولید خودرو در کشور ما باعث سلب فرصت‌های سرمایه گذاری شده است و اجازه نمی‌دهد خودروهای جدیدی که در مرکز تحقیقات سایپا طراحی می‌شوند، به موقع وارد بازار شوند. زمانی سرمایه لازم فراهم و این محصولات وارد بازار می‌شوند که عملاً مدل‌های مختلف و جدید خودرو در دنیا ارائه شده است.

نماینده مردم اصفهان و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: اگر بخواهیم که این تلاش‌ها به موقع و در زمان مناسب به بار بنشیند و توقع مردم برآورده شود، باید اقتصاد صنعت خودرو در کشور ما اصلاح شود.

وی افزود: در حال حاضر اقتصاد صنعت خودرو داخلی به نفع حوزه دلال بازی است، یعنی اینکه مصرف کننده نهایی هزینه را می‌پردازد ولی سود آن نصیب تولیدکننده نمی‌شود، بلکه مابه التفاوت آن نصیب واسطه گری خرد و کلان می‌شود، نتیجه اش این است که مصرف کننده نهایی از پولی که هزینه می‌کند، تولیدکننده منتفع نمی‌شود. اینها ابعاد و جزئیات نابسامانی اقتصاد خودرو است که سیاستگزاران باید این نابسامانی را اصلاح کنند تا طرح‌های توسعه‌ای خودروسازان از جمله سایپا به موقع وارد باز شوند و مردم هم راضی شوند.

طغیانی با اشاره به اینکه مقیاس تولید، بسیار مهم است، افزود: مقیاس تولید در خودروسازی ما پایین است که مجبور هستیم چندین سال یک پلتفرم را تولید کنیم تا از نظر اقتصادی صرفه پیدا کند در حالی که باید تلاش کنیم از جهت بازرگانی داخلی و خارجی و جذب مشتری، تولید را به حدی برسانیم که مقیاس تولید به ما اجازه دهد که به طور مرتب مدل‌های مختلف خودرو را تولید کنیم و صرفه اقتصادی داشته باشد.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا