امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

گندمکاران با اجرای الگوی کشت یارانه‌های کشت دریافت می‌ کنند

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از تدوین و اجرای طرح پایداری خودکفایی تولید گندم در قالب الگوی کشت خبر داد.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «سهراب سهرابی» با بیان اینکه با اجرای این طرح در چارچوب الگوی کشت، گندم موردنیاز کشور برای نان، صنف و صنعت بالغ بر ۱۳.۵ تا ۱۴ میلیون تن تأمین می‌شود افزود: بر اساس برنامه طراحی شده پیش‌بینی می‌کنیم سطح اراضی گندم آبی به حدود دو میلیون هکتار و اراضی دیم به بیش از ۴ میلیون هکتار برسد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، کشت گندم در تناوب با برخی محصولات را از ویژگی‌ها و برنامه‌های الگوی کشت عنوان کرد و اظهار داشت: کشت گندم در تناوب با محصولاتی همچون دانه‌های روغنی، حبوبات، و نباتات علوفه‌ای به کاهش آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز در مزارع کمک می‌کند و در نهایت منجر به پایداری تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: در راستای اجرای تناوب کشت، ماشین‌آلات و ادوات موردنیاز پیش‌بینی شده و کسری آن از طریق خطوط اعتباری مکانیزاسیون و یا تسهیلات مرتبط با آن تأمین خواهد شد.

سهرابی گفت: امسال برای اجرای الگوی کشت در حوزه گندم، نهاده‌های کود و بذر موردنیاز نیز تهیه و تدارک دیده شده و در شهریورماه برنامه کشت گندم را به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم.

وی اظهار داشت: عملیات کشت این محصول در استان‌های سرد مانند کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قزوین، زنجان و اردبیل آغاز شده است و کشت در استان‌های گرم همچون خوزستان، ایلام و هرمزگان تا اواخر آذرماه ادامه خواهد داشت.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که هم‌زمان با اجرای الگوی کشت در حوزه گندم، کشت قراردادی در اراضی آبی و طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور نیز اجرا می‌شود، تصریح کرد: برای امسال کشت قراردادی گندم در سطح دو میلیون هکتار پیش‌بینی شده ضمن آن که دستورالعمل‌های فنی آن آماده و به‌زودی توسط وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ می‌شود.

وی در عین حال بر حمایت از کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت می‌کنند تاکید کرد و گفت: ما از کشاورزانی حمایت می‌کنیم که الگوی کشت را رعایت می‌کنند و در قالب کشت قراردادی، نهاده‌های بذر، کود و سموم در اختیارشان قرار می‌دهیم و در انتهای تولید وجه آن را از کشاورزان اخذ می‌کنیم.

سهرابی ارائه یارانه کشت، تسهیلات سرمایه در گردش، آموزش، کارهای ترویجی و بخشودگی ۵۰ درصد آب بها را از دیگر حمایت‌ها برای اجرای الگوی کشت برشمرد.

وی اضافه کرد: طرح جهش تولید در دیمزارها نیز امسال در سطح ۴.۲ میلیون هکتار پیش‌بینی شده که از این سطح ۲.۲ میلیون هکتار مربوط به گندم است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی درباره پرداخت یارانه کشت اظهار داشت: در چارچوب اجرای الگوی کشت برای هر کیلوگرم گندم تولیدی ۱,۵۰۰ تومان یارانه کشت به کشاورزان پرداخت می‌شود.

وی افزود: علاوه بر یارانه کشت به زارعانی که الگوی کشت را رعایت کنند یارانه یا پاداش بهره‌وری هم پرداخت می‌شود.

سهرابی افزایش عملکرد کمی و کیفی تولید، افزایش درآمد گندمکاران، جلوگیری از شدت نوسانات بازار را از مزیت‌های اجرای الگوی کشت نام برد و گفت: با اجرای این طرح بیش بود و یا کمبود محصول را کمتر خواهیم داشت.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا