امور زیربناییتعاون و اشتغال

بیش از ۸۳۳ هزار نفر در کشور آموزش مهارتی دیدند

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ارائه آموزش‌های مهارتی و فنی و حرفه‌ای به بیش از ۸۳۳ هزار نفر از متقاضیان مهارت آموزی در شش ماه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، غلامحسین حسینی نیا، داشتن مهارت را بخش مهمی از روند رسیدن به موفقیت در زندگی بیان کرد و افزود: در شش ماهه نخست سال ۴۳۰ هزار و ۸۵۴ نفر در بخش خصوصی (مؤسسات کارآموزی آزاد) و ۴۰۲ هزار و ۴۴۵ نفر در بخش دولتی موفق به کسب مهارت‌های فنی و حرفه‌ای شده‌اند.

همچنین بخوانید

وی رسیدن به بهترین نتایج را منوط به بهترین عملکرد و داشتن بهترین عملکرد را در گرو بهترین مهارت برشمرد و تصریح کرد: سازمان، متولی ارائه آموزش‌های غیررسمی مهارتی در دو بخش دولتی و خصوصی با ۱۹ گروه مخاطب و هدف است و آموزش‌های مهارتی در ۶۴۶ مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی (ثابت و شعب شهری)، ۴۸۰۳ کارگاه آموزشی و ۱۲ هزار و ۱۹۴ آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد فعال در ثبت نام کارآموز با هدف تربیت نیروی کار ماهر و نیمه‌ماهر و گسترش چتر مهارتی ارائه می‌شود.

معاون وزیر کار تصریح کرد: سطح مهارت شهروندان دغدغه کلیدی است اما اطمینان از داشتن مهارت‌های مناسب که بتواند قابلیت اشتغال افراد را افزایش دهد و به ایجاد شغل در زمان حال و آینده کمک کند نیز بسیار مهم است.

وی با اشاره به ۱۰ هزار و ۹۶ عنوان استاندارد در قالب شغل و شایستگی، سند حرفه و ایران مهارت در سازمان، اظهار کرد: تعداد ۱۲۹ هزار و ۱۵۸ نفر زن و ۲۷۳ هزار و ۲۸۷ نفر مرد در بخش دولتی و ۲۸۸ هزار و ۴۱۴ نفر زن و ۱۴۲ هزار و ۴۴۰ نفر مرد در بخش خصوصی، در این آموزش‌ها ثبت نام کرده و پس از گذراندن مراحل آموزشی جهت سنجش مهارت معرفی شده‌اند.

حسینی‌نیا با تأکید بر ارتقا منزلت و صلاحیت حرفه‌ای مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، گفت: مربیان بازیگران اصلی عرصه مهارت آموزی و زمینه‌ساز دستیابی به سطح دانش و مهارت نیروی کار کشور هستند و ارائه آموزش‌های مهارتی در این سازمان توسط ۲۷ هزار و ۹۹۷ مربی ماهر انجام می‌شود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: مؤلفه‌های شکل گرفته در بازار کسب و کار در جهان که اثرگذاری متقابل بر توسعه کشورها و جوامع دارند، در واقع تصویرگر آینده نه چندان دور اشتغال، تولید و بازار کسب و کار هستند و افراد به عنوان کارجویان آینده باید بتوانند با خلق موقعیت‌های جدید در راستای فرصت برای اشتغال، مهارت‌های موردنیاز شغل‌های جدید را کسب کنند و از این طریق امکان و شانس اشتغال خود را در آینده افزایش دهند لذا استانداردهای شغل و شایستگی در این سازمان، بر اساس این مولفه‌ها تدوین می‌شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، توسعه مراکز آموزش در محیط واقعی کار را از دیگر کلان برنامه‌های مؤثر سازمان در اشتغال پذیری و پایداری اشتغال با همکاری اصناف شریف کشور خواند و اظهار کرد: تجربه و مطالعات نشان می‌دهد که بهترین شیوه آموزش، آموزش در محیط واقعی کار است و ۳۰ درصد از آموزش‌های مهارتی ارائه شده از طریق این سازمان به صورت تئوری و ۷۰ درصد آموزش‌ها به صورت عملی است و افراد در آموزش محیط واقعی کار به واحدهای کارگاهی معرفی شده و تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌گیرد. طبق آمار بیش از ۸۰ درصد این افراد جذب بازار کار می‌شوند و این طرح باعث افزایش بهره‌وری ملی می‌شود.

وی با اشاره به نقش مهم اصناف در آموزش مستقیم محیط واقعی کار، گفت: ما آموزش و ارتقا مهارت نیروی کار را در مراکز جوار و بین کارگاهی دنبال می‌کنیم و ۸۷ هزار و ۸۵۷ نفر دوره در شش ماه نخست سال جاری موفق به کسب و ارتقا مهارت‌های مورد نیاز در حوزه صنایع، اتحادیه‌ها، اصناف و … شده اند.

حسینی نیا، افزود: مؤلفه‌های شکل گرفته در بازار کسب و کار در جهان که اثرگذاری متقابل بر توسعه کشورها و جوامع دارند، در واقع تصویرگر آینده نه چندان دور اشتغال، تولید و بازار کسب و کار هستند و افراد به عنوان کارجویان آینده باید بتوانند با خلق موقعیت‌های جدید در راستای فرصت برای اشتغال، مهارت‌های مورد نیاز شغل‌های جدید را کسب کنند و از این طریق امکان و شانس اشتغال خود را در آینده افزایش دهند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در پایان گفت: درست است که در آینده مشاغلی از بین می‌رود اما ۷۸ میلیون شغل جایگزین می‌شود و شغل‌های جدید نیازمند کسب مهارت و مهارت افزایی هستند و ما باید شغل‌های نوظهور در آینده و تکنولوژی برافکن را بررسی و متناسب با آن آموزش‌های مورد نیاز را ارائه کنیم.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا