بانک و بیمه

امضای سند پروتکل سومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و مجارستان


به گزارش آرمان اقتصادی از وزارت اقتصاد، دو طرف بر رشد ۵۵ درصدی مبادلات تجاری دو کشور در فاصله اجلاس دوم و سوم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی تاکید کردند که نشان‌دهنده اهمیت این کمیسیون است.

در حوزه کشاورزی دو کشور توافق های مهمی داشتند که قرار شد سه سند همکاری در حوزه کشاورزی، بهداشت دام و قرنطینه گیاهی در آینده نزدیک امضا نمایند.

در حوزه تبادل دانشجو با توجه به توافقات قبلی مجارستان برای اعطای صد بورسیه به دانشجویان ایرانی توافق کرده بود که تاکنون بیش از ۶۰۰ دانشجو درخواست استفاده داده‌اند.

وزیر اقتصاد کشورمان در پایان این اجلاس از برنامه دو کشور برای افزایش سطح همکاری‌های اقتصادی دو کشور به صد میلیون یورو خبر داد.

خاندوزی با اشاره به نقش دانشجویان دو کشور به عنوان سفیران فرهنگی ابراز امیدواری کرد دانشجویان مجار بیشتری به ایران سفر کنند.

وزیر اقتصاد افزود که ایران و مجارستان دو کشور با مواضع بسیار نزدیک در حوزه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی و فرهنگی هستند.

خاندوزی گفت: پیام کمیسیون مشترک دو کشور منحصر به اقتصاد نیست و دو کشور می‌توانند در رفع معضلات منطقه همکاری کنند.

حمایت مجارستان از حق ایران برای دسترسی به انرژی هسته‌ای

پیتر سیارتو وزیر خارجه مجارستان در کنفرانس خبری مشترک با وزیر اقتصاد ایران پس از سومین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و مجارستان بر همکاری دو کشور در زمینه کاهش تنشهای منطقه‌ای تاکید کرد.

وی امسال را هشتاد و پنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور خواند و گفت ۹۶ شرکت ایرانی و مجاری در نشست اقتصادی دو کشور حاضر هستند.

وزیر خارجه مجارستان از رشد بیش از پنجاه درصدی حجم تجارت خارجی دو کشور در سال جاری میلادی خبر داد.

وی از توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های کشاورزی، تبادل دانشجو و بورسیه تحصیلی، فناوری و محصولات صنعتی سخن گفت و از نقش مهم ایران در جلوگیری از مهاجرت افغان‌ها به اروپا و خصوصا مجارستان خبر داد.

وی تاکید کرد که مجارستان حامی حق استفاده ایران از انرژی هسته‌ای است.


انتهای پیام/

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا