امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

ایجاد ۴۰ مزرعه نوآوری الگویی در حوزه کشاورزی با حضور خبرگان

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: از ابتدای سال جاری تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی از ۴.۲ به ۶.۵ درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سیدمجتبی خیام‌نکویی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی گفت: با توجه با نامگذاری سال جاری در حوزه دانش‌بنیان‌ها، مجموعه برنامه‌های پیش‌بینی شده که در مرحله اول در مجموعه سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ظرفیتی را ایجاد کرده است، تا در سال جاری بتوانیم ۱۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان را مستقر کنیم.

وی افزود: خوشبختانه با شروع سال جاری و از فروردین تا اردیبهشت ماه راه‌اندازی پارک علم و فناوری را با قابلیت استقرار ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان را داشته‌ایم؛ همچنین ۱۰ دهکده فناوری و نوآوری پیش‌بینی شده که ۷ دهکده تاکنون راه‌اندازی شده و مابقی آن نیز تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود، هر دهکده قابلیت استقرار ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان را دارد.

به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، از ابتدای سال تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی ۴.۲ درصد بوده که در حال حاضر به ۶.۵ درصد رسیده است.

وی تدوین الگوی کشت را از دیگر اقدامات در راستای دانش‌بنیان شدن کشاورزی عنوان کرد و افزود: الگوی کشت را تدوین کردیم تا تمام پژوهش‌ها مبتنی بر الگوی کشت در کشور انجام شود، خوشبختانه برای اولین بار بعد از نیم قرن تدوین الگوی کشت در سازمان تات انجام شد و متعاقب آن، الگوی کشت در شورای عالی آب به ریاست رئیس‌جمهور تصویب و توسط وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شد.

خیام‌نکویی با اشاره به نقش این سازمان در الگوی کشت تصریح کرد: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وظیفه نظارت بر حسن اجرای الگوی کشت را بر عهده دارد و برای این منظور در حال تدارک سامانه‌ای هستیم تا پس از ابلاغ در استان‌هایی که بیشترین نقش را در تأمین امنیت غذایی دارند با سازوکارهای مناسب اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی از ایجاد ۴۰ مزرعه نوآوری الگویی در حوزه کشاورزی خبر داد و یادآور شد: در این ۴۰ مزرعه الگویی، از خبرگان و برگزیدگان بخش کشاورزی در حوزه‌های مختلف دعوت می‌شود تا در این مزارع با در اختیار داشتن پهنه‌ها بتوانند دانشی که به دست آورده‌اند و سبب شده که از منظر کمی و کیفی افزایش تولید داشته باشند را در حوزه‌های مختلف دام، طیور زراعت، شیلات و … به پهنه منتقل کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر هدفمند کردن پژوهش‌ها، تصریح کرد: برای این منظور پژوهش‌ها را در راستای اولویت‌های بخش اجرا پیش ببریم و برای این کار، شورای راهبردی تخصصی ایجاد و معاونین اجرایی وزیر را رئیس شورای راهبردی کرده‌ایم؛ به گونه‌ای که هر شورای راهبردی چندین مؤسسه تحقیقاتی در اختیارش است و معاون وزیر می‌تواند نیازهایش را در شورای راهبردی که با حضور رؤسای مؤسسه تحقیقات است، جمع‌بندی کرده و مؤسسات تحقیقات مکلف هستند تا تحقیقاتی را انجام دهند که در اولویت معاونان اجرایی است.

وی در پایان با اشاره به تغییر ریل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، گفت: با این روند اتفاقات خوبی در راه است به طوری که امروز شاهد بیش از ۷ دستاورد قابل ملاحظه در بخش‌های مختلف کشاورزی هستیم.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا