صنعت، معدن، تجارت

فرسودگی ۶۰ درصد ماشین آلات معدنی/ ذخایر سنگ آهن؛ ۲.۳ میلیارد تن

رئیس انجمن سنگ آهن گفت: در حال حاضر ۲.۳ میلیارد تن ذخایر سنگ آهن در کشور داریم که البته اگر در این بخش به صورت اصولی کار شود ذخایر تا حدود ۵ میلیارد تن تخمین زده می شود.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، مهرداد اکبریان در نشست خبری اظهار کرد: مطالعات اکتشافی کافی در کشور در خصوص ذخایر سنگ آهن انجام نشده اما طبق برآوردها ۲.۸ میلیارد تن ذخیره در کشور داریم که تاکنون ۵۰۰ هزار تن آن در معادن بزرگ مصرف شده و روی کاغذ ۲.۳ میلیارد تن باقی مانده است.

همچنین بخوانید

رئیس انجمن سنگ ایران افزود: اگر روی بخش سنگ‌آهن کشور کار شود، با توجه به وجود ذخایر هماتیت، ذخایر سنگ آهن کم‌عیار، ذخایر اکتشاف نشده و در نظر گرفته نشده و همچنین ذخایر موجود فعلی، حدود پنج میلیارد تن ذخیره سنگ‌آهن تخمین زده می‌شود.

مرکز ایران، منطقه‌ای امیدوارکننده برای کشف ذخایر سنگ آهن

وی ادامه داد: از سویی دیگر هنوز اسکن کامل از ذخایر کشور انجام نشده است، ضمن اینکه معادن کوچک و متوسط زیادی در کشور داریم که هیچ دستگاهی تاکنون حاضر نشده به ذخیره سنجی آنها بپردازد. همچنین عمق مطالعات ما زیاد نیست و در حد متوسط ۶۰ تا ۷۰ متر باقی مانده است، در حالی که اگر بتوانیم به اعماق چند صد متری نفوذ کنیم به‌طور قطع به ذخایر خوبی دست خواهیم یافت. در مرکز ایران و کویر لوت و استان یزد، مناطق بسیار امیدوارکننده ای برای ذخایر سنگ آهن می‌توان متصور بود که امیدواریم آیندگان بتوانند به‌خوبی از این ذخایر استفاده کنند.

وی همچنین به کنار گذاشته شدن ذخایر کلانی از سنگ‌آهن های با عیار پایین در کشور اشاره کرد و گفت: اگر این ذخایر روزی توجیه اقتصادی داشته باشد، به طور قطع مورد استفاده و استخراج قرار خواهند گرفت.

رئیس انجمن سنگ ایران تصریح‌کرد: اگر می‌خواهیم صنعت فولاد کشور ماندگار باشد، باید به صورت اصولی به اکتشاف و بهره برداری از معادن مان بپردازیم و از ظرفیت‌های موجود و واقعی استفاده شود زیرا اگر صنعت فولادمان، صنعت رقابت‌پذیری با قیمت‌های جهانی نباشد، تمام زنجیره فولاد به خطر خواهد افتاد.

۶۰ درصد ماشین آلات معدنی فرسوده است

وی در ادامه در خصوص تأمین ماشین آلات معدنی نیز گفت: در حال حاضر در کشور حدود ۳۰ هزار دستگاه ماشین آلات معدنی وجود دارد که بیش از ۶۰ درصد آنها فرسوده است و با بهره وری پایین و مصرف سوخت بالا کار می‌کنند. بنابراین دست‌کم ۱۵ هزار دستگاه ماشین‌آلات جدید برای جایگزینی آنها و رفع نیاز کشور و توسعه معدن‌کاری در کشور نیاز است که ضمن حمایت کامل از تولید داخلی ماشین‌آلات و استفاده حداکثری از توان آنها، اما در یک سال آینده نیازمند واردات ماشین‌آلات هستیم و راهی جز واردات نداریم.

اکبریان تصریح کرد: اگر قرار است به اهداف سند چشم‌انداز بخش معدن و صنایع معدنی ۱۴۰۴ برسیم، نیازمند ۷۰۰ میلیون تن عملیات خاکبرداری هستیم، اما با ماشین‌آلات موجود چنین هدفی قابل تحقق نیست.

رئیس انجمن سنگ ایران همچنین در مورد معدنکاری دیجیتال هم گفت: معدنکاری در دنیا به این سمت حرکت می‌کند اما ما هنوز گام‌هایی از دنیا عقب هستیم؛ البته شرکت‌های دانش بنیان کارهایی را در این حوزه شروع کرده اند اما فعلاً نمی‌توانیم بگوییم کار عملیاتی خاصی انجام شده است.

اکبریان در مورد شورای آهن و فولاد نیز بیان کرد: این شورا متشکل از انجمن سنگ آهن ایران، انجمن نوردکاران فولادی و انجمن تولیدکنندگان فولاد تشکیل شده و جلساتی نیز برگزار کرده است منتهی این ۳ انجمن اعضای اصلی هستند و به مروز انجمن‌ها و تشکل‌های دیگر نیز به این شورا اضافه خواهند شد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری همایش تخصصی سنگ‌آهن ایران، اظهار کرد: معدن‌کاری سبز با کمترین خطر تخریب محیط زیست و کمترین اثر سو باقی مانده برای نسل‌های آینده همراه است. بنابراین معدن‌کاری نسل ۴ و محیط زیست و معدنکاری سبز، یکی از محورهای پنجگانه این همایش است که نهم بهمن‌ماه در تهران برگزار خواهد شد.

اکبریان گفت: برای تحقق این مهم در کشور، باید همه بهره‌برداران، معدن‌کاران، مکتشفان و حتی مسؤولان بخش معدن، با اصول معدن‌کاری سبز آشنا شده و آن را فرا بگیرند.

رئیس انجمن سنگ ایران تصریح‌کرد: ششمین همایش تخصصی زنگ آهن در تاریخ نهم بهمن ماه برگزار می‌شود که زیرساخت‌ها (حمل و نقل، انرژی و آب)، بهبود و افزایش بهره‌وری با رقابت پذیر کردن بنگاه‌های فعال، نظام حکمرانی و مشکلات بخش معدن و صنایع معدنی، معدنکاری نسل ۴ و محیط زیست و معدنکاری سبز، پنج محور اصلی این همایش ملی را تشکیل می‌دهد.

منبع

مهر

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا