اقتصاد کلان

زارع: دولت می‌تواند تا ۱۸۷ همت اوراق مالی – اسلامی منتشر کند

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ با اشاره به مصوبه این کمیسیون برای مجوز به دولت برای انتشار ۱۸۷ هزار میلیارد تومان اوراق مالی – اسلامی گفت که کمیسیون تلفیق در مصوبه‌ای سقف تسهیلات مالی و خارجی برای طرح‌های دولتی و غیردولتی در سال آینده را ۳۰ میلیارد یورو تعیین کرد.

به گزارش آرمان اقتصادی، رحیم زارع در جمع خبرنگاران در تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه اظهار کرد: سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز ۴۰ درصد تعیین شد، سهم شرکت ملی نفت نیز از کل صادرات نفت خام و میعانات گازی ۱۴.۵ درصد و سه درصد نیز سهم مناطق نفت‌خیز، گازخیز و توسعه نیافته شد ۴۲.۵ درصد سهم نفت در بودجه عمومی است.

وی اضافه کرد که بودجه مربوط به منابع نفت و گاز و درآمدهای حاصل از صادرات و مشتقات آن و هدفمندی یارانه‌ها طبق جدولی مشخص شده است که در آن همه چیز واضح و روشن است.

زارع با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد گازهای مشغل اظهار کرد: با ساماندهی در حوزه پتروشیمی‌ها و گازرسانی امکان صرفه‌جویی حدود چهار میلیارد دلار در حوزه گازهای مشعل وجود دارد لذا وزارت نفت مکلف شد که اگر گازهای مشعل یا فلر را جمع‌آوری نکند به ازای هر مترمکعب ۵۰۰ تومان جریمه می‌شوند. همچنین هدررفت گاز در شبکه سراسری تا چهار درصد قابل قبول است و غیر از آن به ازای هر مترمکعب وزارت نفت ۵۰ تومان جریمه می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ ادامه داد: کمیسیون تصویب کرد که سقف تسهیلات مالی خارجی برای طرح‌های دولتی و غیردولتی در سال ۱۴۰۲ معادل ریالی ۳۰ میلیارد یورو شود همچنین به دولت اجازه داده شد تا سقف دو میلیارد یورو کمک‌های بلاعوض بین‌المللی از سوی موسسات و سازمان‌های بین‌المللی دریافت کنند.

وی ادامه داد: شرکت‌های دولتی تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق مالی – اسلامی ریالی با تضمین و بازپرداخت اصل و سود توسط خود منتشر می‌کند همچنین به دولت اجازه داده می‌شود برای تامین مالی مصارف این قانون تا ۱۸۵ هزار میلیارد تومان (همت) انواع اوراق مالی – اسلامی منتشر کند، دو همت هم مجوز انتشار اوراق برای کشاورزی اضافه شد یعنی جمعا به دولت مجوز انتشار اوراق تا ۱۸۷ همت داده شد.

وی همچنین اظهار کرد: به شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته به آن اجازه داده شد با تایید وزارت کشور تا سقف ۱۵ همت اوراق مالی – اسلامی ریالی با تضمین خود و با بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری‌ها منتشر کنند علاوه بر این آنها می‌توانند تا سقف ۱۲ همت اوراق مشارکت با تضمین خود منتشر کنند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ ادامه داد: پنج همت از سقف ۱۸۷ همت اوراق مشارکت برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام خوابگاه‌های متاهلی دانشگاهی و یا پروژه‌های تازه‌شروع شده برای خوابگاه‌های متاهلی اختصاص داده می‌شود. علاوه بر این دو همت برای این سقف برای آب، راه حوزه روستایی و عشایری هزینه خواهد شد؛ مبلغ پنج همت مجوز انتشار اوراق مالی – اسلامی به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا داده شد.

زارع گفت: کمیسیون تلفیق در مصوبه‌ای به وزارت نفت مجوز داد که در سال آینده نسبت به فروش مواد اولیه قیر از محل تحویل نفت خام به پالایشگاه‌ها تا سقف ۲۵ همت اقدام کند این مبلغ در لایحه بودجه ۱۹ همت بود.

وی اضافه کرد: همچنین به وزارت اقتصاد اجازه داده می‌شود به منظور حمایت از سهامداران خرد تا ۱۰ همت از سهام دولت در شرکت‌ها را در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه قرار دهد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در پایان اظهار کرد: احتمالا کمیسیون تلفیق از فردا صبح وارد بررسی بخش‌های هزینه‌ای بودجه خواهد شد.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

همچنین بخوانید

دکمه بازگشت به بالا